Fotó: Beliczay László
Szinte azonnal reagált a Romániában jelen levő két nagy osztrák bank, az Erste és a Raiffeisen, miután az osztrák kormány vétójával elutasították Románia csatlakozását a schengeni övezethez. Igaz, a vétó után rögtön számos hang – köztük vezető kormányparti politikus is – az osztrák cégek bojkottjára szólította a romániai lakosságot.
2022. december 09., 10:202022. december 09., 10:20
2022. december 13., 11:552022. december 13., 11:55
Willi Cernko, az Este elnök-vezérigazgatója közölte, sajnálja, hogy Ausztria Románia csatlakozása ellen szavazott.
„Sajnáljuk a Tanács mai döntését. Romániát és Ausztriát nagyon sok minden összeköti. Társadalmi, kulturális és természetesen gazdasági szempontból. Ausztria az egyik legfontosabb befektető Romániában, és Románia nagyon fontos célország az osztrák export számára” – írta a második legnagyobb romániai bankot tulajdonló Erste CEO-ja.
Úgy fogalmazott, az általa vezetett csoport az európai egységet szorgalmazza, a csütörtöki döntés pedig kihat több mint 5000 romániai alkalmazottra és 2,8 millió ügyfélre.
„Egy erős Európát és egy erős Európai Uniót szorgalmazunk. És meggyőződésünk, hogy csak egy egységes EU lehet erős EU.
– szögezte le határozott állásfoglalásában Willi Cernko, aki szerint a cél az, hogy minden állampolgár egyformán élvezhesse az Unió által biztosított szabadságjogokat, ennek pedig a schengeni tagság is része.
Az ország nyugati részének egyik legnagyobb mezőgazdasági vállalkozója, az aradi Dimitrie Muscă csütörtök délután elrendelte az osztrák bankoknál vezetett összes céges számlájának megszüntetését.
„A vétó egy tagállam legerősebb állásfoglalása. Feltételezzük, hogy az osztrák kormány nagyon figyelmesen mérlegelte ezt a lépést, és tiszteletben tartjuk a tényt, hogy figyelembe kell venni a biztonsággal kapcsolatos aggályokat. Az egység nem azt jelenti, hogy minden vita nélkül egyet kell értenünk. Mégis, világos, hogy ennek a lépésnek nagyon valós következményei lesznek az EU több millió polgárára” – jelentette ki az elnök-vezérigazgató, aki mielőbbi megoldást sürgetett.
Azt írták, meglepte őket a döntés.
– fogalmaztak a pénzintézet illetékesei. Hangsúlyozták továbbá: a Raiffeisen Bank International csoport a Raiffeisen Bank Romániával egyetemben az európai közösséget egyesítő demokratikus értékek támogatója, és kiáll a fenntartható gazdasági növekedés mellett, amely egy, a javak, személyek, szolgáltatások, illetve a tőke szabad mozgásán alapuló piac révén valósul meg.
Románia ismét a schengeni övezeten kívül marad: az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának csütörtöki brüsszeli ülésén Ausztria Románia felvétele ellen szavazott, akárcsak Hollandia.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!