Fotó: Beliczay László
Szinte azonnal reagált a Romániában jelen levő két nagy osztrák bank, az Erste és a Raiffeisen, miután az osztrák kormány vétójával elutasították Románia csatlakozását a schengeni övezethez. Igaz, a vétó után rögtön számos hang – köztük vezető kormányparti politikus is – az osztrák cégek bojkottjára szólította a romániai lakosságot.
2022. december 09., 10:202022. december 09., 10:20
2022. december 13., 11:552022. december 13., 11:55
Willi Cernko, az Este elnök-vezérigazgatója közölte, sajnálja, hogy Ausztria Románia csatlakozása ellen szavazott.
„Sajnáljuk a Tanács mai döntését. Romániát és Ausztriát nagyon sok minden összeköti. Társadalmi, kulturális és természetesen gazdasági szempontból. Ausztria az egyik legfontosabb befektető Romániában, és Románia nagyon fontos célország az osztrák export számára” – írta a második legnagyobb romániai bankot tulajdonló Erste CEO-ja.
Úgy fogalmazott, az általa vezetett csoport az európai egységet szorgalmazza, a csütörtöki döntés pedig kihat több mint 5000 romániai alkalmazottra és 2,8 millió ügyfélre.
„Egy erős Európát és egy erős Európai Uniót szorgalmazunk. És meggyőződésünk, hogy csak egy egységes EU lehet erős EU.
– szögezte le határozott állásfoglalásában Willi Cernko, aki szerint a cél az, hogy minden állampolgár egyformán élvezhesse az Unió által biztosított szabadságjogokat, ennek pedig a schengeni tagság is része.
Az ország nyugati részének egyik legnagyobb mezőgazdasági vállalkozója, az aradi Dimitrie Muscă csütörtök délután elrendelte az osztrák bankoknál vezetett összes céges számlájának megszüntetését.
„A vétó egy tagállam legerősebb állásfoglalása. Feltételezzük, hogy az osztrák kormány nagyon figyelmesen mérlegelte ezt a lépést, és tiszteletben tartjuk a tényt, hogy figyelembe kell venni a biztonsággal kapcsolatos aggályokat. Az egység nem azt jelenti, hogy minden vita nélkül egyet kell értenünk. Mégis, világos, hogy ennek a lépésnek nagyon valós következményei lesznek az EU több millió polgárára” – jelentette ki az elnök-vezérigazgató, aki mielőbbi megoldást sürgetett.
Azt írták, meglepte őket a döntés.
– fogalmaztak a pénzintézet illetékesei. Hangsúlyozták továbbá: a Raiffeisen Bank International csoport a Raiffeisen Bank Romániával egyetemben az európai közösséget egyesítő demokratikus értékek támogatója, és kiáll a fenntartható gazdasági növekedés mellett, amely egy, a javak, személyek, szolgáltatások, illetve a tőke szabad mozgásán alapuló piac révén valósul meg.
Románia ismét a schengeni övezeten kívül marad: az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának csütörtöki brüsszeli ülésén Ausztria Románia felvétele ellen szavazott, akárcsak Hollandia.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!