Fotó: Facebook/Florin Cîţu
Florin Cîțu román ügyvivő pénzügyminiszter és miniszterelnök-jelölt szerint Bukarestnek hiteles és fenntartható terve van az államháztartási hiány csökkentésére.
2020. március 04., 18:072020. március 04., 18:07
A tárcavezető ezt szerdán mondta egy közösségi oldalon közzétett videoüzenetben, miután az Európai Bizottság elindította Románia ellen a túlzottdeficit-eljárást.
A pénzügyminiszter elmondta, hogy az elmúlt három hónapban egyeztetett Brüsszellel, az uniós végrehajtó szerv pedig elfogadta Románia valamennyi javaslatát, vagyis elfogadta azokat a terveket, amelyek az államháztartási hiány csökkentésére irányulnak. Úgy vélte, ez azt jelenti, hogy a brüsszeli szakértők bíznak a bukaresti kormányban.
Az Európai Bizottság már február végén kilátásba helyezte, hogy túlzottdeficit-elárást indít Románia ellen, miután a költségvetési hiány 2019-ben meghaladta a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékát, és várhatóan 3 százalék felett marad az idén és 2021-ben is.
A román sajtó közlése szerint
Javaslatuk szerint 2020-ban 3,6 százalék, 2021-ben 3,4 százalék kellene, hogy legyen a deficit a GDP-hez mérten, majd 2022-ben 2,8 százalék. Brüsszel szeptember közepéig vár Romániától részletes tervet a költségvetés egyensúlyának visszaállítása érdekében – derül ki a dokumentumból.
A román államháztartás a GDP-hez mérten 4,6 százalékos hiánnyal zárta a tavalyi évet. A kormány az idén 3,6 százalékos deficitre számít. Ugyanakkor a román Költségvetési Tanács január végén figyelmeztette a kabinetet, hogy amennyiben nem kezdi el már az idén a fiskális konszolidációt, az év végén 4,6-4,8 százalékra nőhet a deficit, majd 2021-ben 6 százalék fölé, 2022-ben 7 százalék fölé emelkedhet.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!