Képünk illusztráció
Májusban már a második egymást követő hónapban mérséklődtek az élelmiszerárak a világon, elsősorban a növényi olajok és a tejtermékek árcsökkenése hatására.
2022. június 03., 13:212022. június 03., 13:21
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által pénteken ismertetett adatok szerint májusban az átfogó árindex 157,4 pont volt, 0,9 százalékkal alacsonyabb az áprilisinál, amikor 0,8 százalékos csökkenést regisztráltak. Éves szinten az élelmiszerárak 22,8 százalékkal voltak magasabbak idén májusban.
A FAO élelmiszerár-indexe kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag – növényi olajok, szemestermények, húsfélék, tejtermékek és cukor – nemzetközi piaci árát veszi figyelembe.
A tejtermékek májusi árindexe átlagosan ugyancsak 3,5 százalékkal süllyedt áprilissal összevetve. Nyolc hónap töretlen emelkedés után először jegyeztek fel csökkenést. Tavaly májushoz képest 20,5 százalékkal emelkedett az index. Az összes tejtermék világpiaci ára csökkent, a tejporé esett a legnagyobb mértékben, de jelentősen mérséklődött a vaj ára is.
A FAO cukorárindexe átlagosan 1,1 százalékkal csökkent – az előző két hónapban feljegyzett meredek emelkedés után –, ami részben a korlátozott globális importkereslet következménye, illetve annak, hogy igen kedvezőek az indiai terméskilátások.
Ezen belül a búza nemzetközi ára már a negyedik egymást követő hónapja emelkedett, májusban 5,6 százalékkal, és 56,2 százalékkal haladja meg a tavaly májusi értéket. A búza árindexe már csak 11 százalékkal marad el a 2008 márciusában elért rekordszinttől.
A búza árának meredek emelkedése részben az indiai búzaexport-tilalommal és a bizonytalan idei ukrán terméskilátásokkal függ össze. A FAO húsárindexe 0,5 százalékkal, 122 pontra nőtt az előző hónaphoz képest, és ezzel rekordszintre emelkedett, mert a baromfihúsár meredek emelkedését csak részben ellensúlyozta a sertés- és juhhús árának csökkenése. A marhahúsár stagnált áprilishoz képest.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!