Fotó: Gov.ro
Marcel Boloş pénzügyminiszternek sikerült biztosítania az alapvető fontosságú szociális kiadásokat fedező 13,7 milliárd lejt – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök a csütörtöki kormányülés kezdetén.
2023. november 23., 14:582023. november 23., 14:58
„A nehézségek és az apokalipszis dacára Boloş miniszter úr 13,7 milliárd lejt biztosított az év végéig szükséges alapvető szociális kiadások fedezésére: a nyugdíjakról, gyerekpénzekről, munkanélküliségi segélyekről, oktatásról, egészségügyről és fűtéstámogatásról van szó” – fogalmazott a kormányfő.
Azt is kijelentette, hogy
Ciolacu hangsúlyozta, hogy a kormány féken tartja a közkiadásokat, de a polgármesteri hivataloknak, megyei tanácsoknak és más közintézményeknek lehetőségük van befejezni a már elkezdett beruházásokat.
A miniszterelnök azt is tudatta, hogy a kormány 3,5 milliárd lejt különít el csütörtöki ülésén gyógyszerekre és orvosi fogyóanyagokra.
– mondta a miniszterelnök a kormányülés elején.
Ciolacu azt is elmondta, hogy a kormány memorandummal jóváhagyja a temesvári sürgősségi klinikai kórházban és a bukaresti Grigore Alexandrescu Gyermek Sürgősségi Kórházban megkezdett nagyszabású beruházások folytatásához szükséges kifizetéseket is.
Ciolacu a PNRR módosításáról: ennek köszönhetően gyakorlatba tudjuk ültetni az új nyugdíjtörvényt
Marcel Ciolacu miniszterelnök gratulált a csütörtöki kormányülés kezdetén az országos helyreállítási terv (PNRR) módosítását kidolgozó munkacsoportnak. Külön üdvözölte, hogy sikerült eltörölni a nyugdíjkiadásokat a GDP 9,4 százalékára korlátozó előírást, amelyet ő „mérgezőnek” nevezett.
Ciolacu azt mondta, a PNRR módosításának legnagyobb pozitívuma, hogy sikerült kiiktatni azt az előírást, amely arra kárhoztatta volna a nyugdíjasokat, hogy a következő 50 évre befagyasszák a járandóságukat.
„Így gyakorlatba tudjuk ültetni az új nyugdíjtörvényt, hogy a nyugdíjasok számára garantált legyen évről évre az életszínvonalukat biztosító jövedelmük” – mondta a miniszterelnök.
Ciolacu azt is megemlítette, hogy a PNRR módosított változatába bekerült egy fejezet a REPowerEU tervhez kapcsolódó fejlesztésekről is. Ennek keretében Románia 1,4 milliárd eurós támogatást kap, főként napelemek telepítésére és a lakások energiahatékonyságának növelésére. A miniszterelnök elmondta, hogy 60.000 háztartás juthat hozzá ilyen 10 000 euró értékű támogatásokhoz.
A kormányfő arra is emlékeztetett, hogy ezzel párhuzamosan a Fotovoltaikus Zöldház program kiírását is újból meghirdetik.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
szóljon hozzá!