Fotó: Pixabay.com
Az éves inflációs ráta az euróövezetben augusztusban a júliusi 8,9 százalékról a rekordszintű 9,1 százalékra nőtt, az Európai Unióban (EU) pedig 9,8 százalékról 10,1 százalékra emelkedett; a legmagasabb értéket Észtországban, Lettországban, Litvániában, Magyarországon, a Cseh Köztársaságban, Bulgáriában, Lengyelországban, Hollandiában, Szlovákiában és Romániában mérték – derült ki az Európai Statisztikai Hivatal (Eurostat) pénteken közzétett adataiból.
2022. szeptember 16., 14:372022. szeptember 16., 14:37
2022. szeptember 16., 15:002022. szeptember 16., 15:00
Júliushoz képest az éves infláció 12 tagállamban csökkent, míg 15 másikban emelkedett.
– írja az Agerpres.
Az EU-ban a legmagasabb éves inflációs rátát a múlt hónapban Észtországban (25,2 százalék), Lettországban (21,4), Litvániában (21,1), Magyarországon (18,6), a Cseh Köztársaságban (17,1), Bulgáriában (15), Lengyelországban (14,8), Hollandiában (13,7), Szlovákiában (13,4) és Romániában (13,3) mérték. Franciaország (6,6 százalék), Málta (7) és Finnország (7,9) volt a legalacsonyabb inflációval rendelkező uniós ország.
Az euróövezet országaiban az infláció növekedéhez legnagyobb mértékben az energia 3,95 százalékpontos, az élelmiszerek, alkohol és dohányáruk 2,25 százalékpontos, a szolgáltatások 1,62 százalékpontos és az ipari termékek 1,33 százalékpontos drágulása járult hozzá.
A júliusi 14,96 százalékról augusztusban 15,32 százalékra nőt az éves infláció Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által hétfőn nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!