Fotó: Marcel Ciolacu/Facebook
Vannak olyan szolgáltatók, amelyek indokolatlanul megemelték a gázszolgáltatás árát, miközben más európai országokban visszaestek az árak – jelentette ki Marcel Ciolacu a miniszterelnök a pénteki kormányülésen, és felkérte az energiaügyi minisztert, valamint az Országos Energetikai Szabályozó Hatóságot (ANRE), hogy elemezze a helyzetet.
2023. december 08., 13:132023. december 08., 13:13
2023. december 08., 13:242023. december 08., 13:24
„Ma elkülönítjük a közüzemi távhőszolgáltatási rendszer megfelelő működéséhez szükséges összegeket. Ugyanakkor arra kérem Sebastian Burduja energiaügyi minisztert, hogy alaposan nézze meg, mi történik a gázárakkal.
– idézte a kormányfőt az Agerpres. Ciolacu ugyanakkor úgy vélekedett:
„Ezért kérem, ellenőrizze a helyzetet, és remélem, hogy az ANRE is intézkedni fog” – mondta a kormányfő az energiaügyi miniszternek.
Ciolacu azt mondta, minden idők eddigi legnagyobb összegét különítik el oktatásra.
Az állami hírügynökség által idézett hivatalos források közölték, hogy a 2024-es költségvetésről vasárnap fognak tárgyalni a döntéshozók, többek között a miniszterelnök, Nicolae Ciucă PNL-elnök és Marcel Boloş pénzügyminiszter. Ugyanazon források szerint Ciolacu már hétfőn nyilvánosságra kívánja hozni a költségvetés-tervezetet, és csütörtökön tervezi elküldeni azt a parlamentnek.
A miniszterelnök egyúttal megerősítette, hogy jelenleg nem létezik a „salátatörvényként” (ordonanţă trenuleţ) emlegetett törvénytervezet, amely adóügyi módosításokat vezetne be a 2024-es évre. A kormányfő azt mondta,
Bejelentette, hogy a jelenlegi adatok szerint az idei év első kilenc hónapjában 2,2 százalékos a bruttó hazai termék (GDP) növekedése, amivel Románia a harmadik helyre került Európában. A növekedés többek között a jelentős állami beruházásoknak köszönhető, ezért a pénteki kormányülésen kiegészítik a fejlesztési minisztérium rendelkezésére álló pénzalapokat, hogy az idei évre beütemezett beruházásokat maradéktalanul be tudják fejezni – mondta Ciolacu.
Amint arról beszámoltunk, a pénzügyminiszter csütörtök este közölte, hogy a kormány nem tervezi elhalasztani a nyugdíjalap második pilléréhez való hozzájárulás növelését. Marcel Boloş ezzel a magánnyugdíjalap-kezelők egyesületének korábbi közleményére reagált, amelyben azt írták, hogy a kormány 2026-ig tervezi halasztani a magánnyugdíjalaphoz való hozzájárulás százalékarányos mértékének 3,75 százalékról 4,75 százalékra történő emelését, amely 2024. január 1-jétől lenne esedékes. Az egyesület felszólította a kabinetet, hogy tegyen le erről a tervéről.
Két évvel elhalaszthatja a kormány a nyugdíjalap második pilléréhez, vagyis a kötelező magánnyugdíjalaphoz való hozzájárulás százalékarányos mértékének 3,75 százalékról 4,75 százalékra történő növelését.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!