Fotó: Marcel Ciolacu/Facebook
Vannak olyan szolgáltatók, amelyek indokolatlanul megemelték a gázszolgáltatás árát, miközben más európai országokban visszaestek az árak – jelentette ki Marcel Ciolacu a miniszterelnök a pénteki kormányülésen, és felkérte az energiaügyi minisztert, valamint az Országos Energetikai Szabályozó Hatóságot (ANRE), hogy elemezze a helyzetet.
2023. december 08., 13:132023. december 08., 13:13
2023. december 08., 13:242023. december 08., 13:24
„Ma elkülönítjük a közüzemi távhőszolgáltatási rendszer megfelelő működéséhez szükséges összegeket. Ugyanakkor arra kérem Sebastian Burduja energiaügyi minisztert, hogy alaposan nézze meg, mi történik a gázárakkal.
– idézte a kormányfőt az Agerpres. Ciolacu ugyanakkor úgy vélekedett:
„Ezért kérem, ellenőrizze a helyzetet, és remélem, hogy az ANRE is intézkedni fog” – mondta a kormányfő az energiaügyi miniszternek.
Ciolacu azt mondta, minden idők eddigi legnagyobb összegét különítik el oktatásra.
Az állami hírügynökség által idézett hivatalos források közölték, hogy a 2024-es költségvetésről vasárnap fognak tárgyalni a döntéshozók, többek között a miniszterelnök, Nicolae Ciucă PNL-elnök és Marcel Boloş pénzügyminiszter. Ugyanazon források szerint Ciolacu már hétfőn nyilvánosságra kívánja hozni a költségvetés-tervezetet, és csütörtökön tervezi elküldeni azt a parlamentnek.
A miniszterelnök egyúttal megerősítette, hogy jelenleg nem létezik a „salátatörvényként” (ordonanţă trenuleţ) emlegetett törvénytervezet, amely adóügyi módosításokat vezetne be a 2024-es évre. A kormányfő azt mondta,
Bejelentette, hogy a jelenlegi adatok szerint az idei év első kilenc hónapjában 2,2 százalékos a bruttó hazai termék (GDP) növekedése, amivel Románia a harmadik helyre került Európában. A növekedés többek között a jelentős állami beruházásoknak köszönhető, ezért a pénteki kormányülésen kiegészítik a fejlesztési minisztérium rendelkezésére álló pénzalapokat, hogy az idei évre beütemezett beruházásokat maradéktalanul be tudják fejezni – mondta Ciolacu.
Amint arról beszámoltunk, a pénzügyminiszter csütörtök este közölte, hogy a kormány nem tervezi elhalasztani a nyugdíjalap második pilléréhez való hozzájárulás növelését. Marcel Boloş ezzel a magánnyugdíjalap-kezelők egyesületének korábbi közleményére reagált, amelyben azt írták, hogy a kormány 2026-ig tervezi halasztani a magánnyugdíjalaphoz való hozzájárulás százalékarányos mértékének 3,75 százalékról 4,75 százalékra történő emelését, amely 2024. január 1-jétől lenne esedékes. Az egyesület felszólította a kabinetet, hogy tegyen le erről a tervéről.
Két évvel elhalaszthatja a kormány a nyugdíjalap második pilléréhez, vagyis a kötelező magánnyugdíjalaphoz való hozzájárulás százalékarányos mértékének 3,75 százalékról 4,75 százalékra történő növelését.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!