A lehetőségek felkutatásában szakértői segítséget is kaphatunk
Fotó: Haáz Vince
Vállalkozni jó, ebben nagyjából mindenki egyetért, de aki benne van, annak bizony sokszor fáj a feje: van, akinek a vállalkozás beindításához hiányzik a löket, másoknak a fejlesztéshez, építkezéshez, a munkaerő növeléséhez kellene a tőke. De honnan, miből? A lehetőségek felkutatásában most mi is segítünk.
2019. november 18., 12:102019. november 18., 12:10
2019. november 18., 12:112019. november 18., 12:11
Azt szögezzük le a legelején, akinek nincs amerikai nagybácsija, akitől záros határidőn belül örökölhetne, annak bizony más források után kell néznie, ha álmai megvalósulását szeretné elősegíteni. Nekik érdemes szétnézni a pályázati lehetőségek közt, amelyek esetében, ha most nem is épp a legforróbb időszak következik, de úgyis van uniós és országos pályázati alap is, amelyek közt érdemes szétnézni. Aki elindulna a cégvezetés útján, annak azért, aki fejlesztene, építkezne, annak meg azért.
A Start Up Nation egy országos program, amelynek decemberben hirdetik meg a harmadik kiadását. A legfontosabb kritériuma, hogy kezdő vállalkozásokat támogat, egy pályázó maximum 200 ezer lej vissza nem térítendő támogatást igényelhet gépek, felszerelések megvásárlásra, bérköltségekre, fizetésekre vagy bármire, ami segítheti a cég beindulását. A Start Up Nation 2017-ben bombaként robbant be a piacra, hiszen korábban a pályázati források többsége régiséget várt el a pályázótól.
Több éve már, hogy minden évben meghirdetik az országos kisiparosítási programot, amelynél akár 450 ezer lejre is lehet pályázni, igaz, a nyerési esély érdekében érdemes legalább 25 százaléknyi önrészt bevállalni. Itt gépekre, felszerelésekre lehet pályázni, és bármilyen területen, ami termelést vagy gyártást jelent, legyen az egy pékség, bútorgyár vagy sütilabor.
Ez az előzőhöz hasonló támogatási program, csak azoknak szól, akiknek a vállalkozásuk a kereskedelemből és a szolgáltatásból él. Itt a projektenkénti támogatás összege legfeljebb 250 ezer lej, és a megvalósításhoz körülbelül 10 százalékos önrészt érdemes bevállalni. Itt rúghatnak labdába például az építkezési munkálatokat végző vállalatok, az éttermek, bárok, de egy fogászati rendelő is itt tud pályázni új székre például.
Itt már egy uniós pályázati forrást ajánlunk, ami bonyolultabb dokumentáció elkészítést, de nagyobb megpályázható összeget is jelent, hiszen 200 ezer euróra lehet pályázni, 10 százalékos önrésszel, ebbe már egy kisebb építkezés is belefér. Ebben az esetben a termelőket részesítik előnyben, főként azok rúgnak majd labdába.
Nagy befektetések mikro-, kis- és középvállalkozásoknak városon, illetve középvállalkozásoknak vidéken. Itt is egy uniós pályázati forrást ajánlunk, de olyant, amelyből már igazán nagy befektetéseket is lehet finanszírozni, hiszen a már meglévő és jól működő cégek itt akár egymillió eurót is lehívhatnak. Természetesen itt is kell az önrész, vállalkozás típusától függően 30 vagy 40 százalék. Ez egy rég várt pályázati lehetőség, hiszen 2016-ban már működött, és akkor rengeteg beruházás valósult meg ennek révén. Jelen pillanatban csak a nyugati és észak-keleti régiókban aktív, azonban vizsgálják annak a lehetőségét, hogy a többi fejlesztési régióra is kiterjesszék. Ez azért is fontos, mert a következő pályázati ciklus a 2021–2027-es, ami azt jelenti, hogy leghamarabb is évek múltán lesz lehetőség hasonlóra pályázni.
Szintén uniós forrást ajánlunk gyümölcsfeldolgozók létesítésére és felújítására, ez egy olyan vidékfejlesztési projekt, ahol akár 1 millió 500 ezer euróra is lehet pályázni, igaz, 50 százalékos önrésszel érdemes nekivágni. Itt nem csak egy gyümölcslégyár, lekvárgyár létrehozására gondolhatunk, de ez az a hely, ahol kisebb összeget tiszta pálinkakészítésre is kérhetünk.
Amúgy az összes uniós pályázatról elmondhatjuk, hogy jó ideig nem lesz rá lehetőségünk kihasználni. Mondhatni, vagy most ülünk fel a vonatra, vagy hagyjuk elmenni.
Az önkormányzatok most az országos befektetési alapra kell koncentráljanak, ahol mindenféle infrastrukturális fejlesztést eszközölhetnek, ami még nem oldódott meg, legyen szó utak javításáról, ivóvízvezetés, kanalizálás megoldásáról. Ugyanakkor érdemes már előkészíteni a Helyi Fejlesztési Stratégiákat a 2021–2027-es időszakra.
Konkrétumok és segítség az Eurotopnál
Ha bármelyik pont felkeltette a vállalkozói érdeklődést, akkor érdemes részletekeért az Eurotop Consulting Kft. településfejlesztési, forrásszerzési és beruházási tanácsadást végző szakértői csapatát keresni. A cég kolozsvári székhellyel, marosvásárhelyi munkaponttal rendelkezik, de van területi képviselője Székelyudvarhelyen és Sepsiszentgyörgyön is.
Tel.:+40 265 261 535
www.euro-top.ro
(X – Fizetett hirdetés)
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!