Fotó: Bálint Eszter
Erősödött szerdán a román deviza az egységes európai fizetőeszközhöz mérten: két hét óta először csökkent 4,84 lejes szint alá az euró árfolyama. A Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyama 4,8367 lej/euró. A történelmi csúcs – mint ismeretes – 4,8448 lej/euró, amit március 17-én jelentett be a Román Nemzeti Bank.
2020. március 25., 16:352020. március 25., 16:35
Az elmúlt napokban amúgy az euró-árfolyam alakulását a pénzpiaci instabilitás és a külföldi devizák iránt megnövekedett kereslet miatt segítette a bukaresti jegybank. A nyomás ugyanakkor fokozódott, miután a bukaresti központi pénzintézet igazgatótanácsa pénteken úgy döntött, 2,5 százalékról 2 százalékra csökkenti az alapkamatot.
Erősödött a román deviza a svájci frankhoz képest is: a szerdai referencia-árfolyam 4,5573 lej/svájci frank a keddi 4,5789 lejes szint után.
Az arany ára is nőtt a keddi szinthez mérten: 230,0101 lej/grammról 232,9450 lej/grammra ugrott.
Közben csökkent szerdán a fogyasztási hitelek és az Első otthon program keretében felvett bankkölcsönök havi törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott háromhavi irányadó bankközi kamatláb (ROBOR). A bukaresti jegybank közlése szerint a kedden regisztrált 2,62 százalék után 2,60 százalékon áll a mutató, ami azt követően indult csökkenésnek a pénteki 3,24 százalékról, hogy a bukaresti jegybank 0,5 százalékponttal, 2,5 százalékról 2 százalékra csökkentette az alapkamatot.
Szakértők szerint ugyanakkor az alapkamat csökkentése nyomán az irányadó bankközi kamatlábak további csökkenésére számíthatunk, 2,5 százalék alá süllyedhetnek az elkövetkező napokban.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!