Fotó: Haáz Vince
Idén áprilisban márciushoz viszonyítva 0,2 százalékkal (10 lejjel) 4564 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában; az előző év azonos hónapjához képest 15 százalékos a növekedés – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2023. június 13., 10:282023. június 13., 10:28
Az Agerpres által idézett adatsorok szerint a legnagyobb nettó átlagbért – 10 720 lejt - az IT-ágazatban jegyezték, a legkisebbet – 2441 lejt – pedig a vendéglátóiparban.
Áprilisban a gazdasági ágazatok egy részében nőtt, más részében csökkent a nettó átlagfizetés. A növekedés a különféle alkalmi juttatásoknak (éves vagy különleges teljesítményért járó bónuszok), a természetbeni és pénzbeli juttatásoknak, a nettó nyereségből származó összegeknek és egyéb juttatásoknak (beleértve az utalványokat is) tudható be. A nettó átlagbér növekedéséhez a vállalatok bevételeinek emelkedése is hozzájárult – közölte a statisztikai intézet.
az áram- és a hőenergia-termelésben 25,4 százalékkal, a vízi szállításban, koksztermelésben, kőolajfeldolgozásban, távközlésben 6 és 13,5 közötti százalékkal nőtt az átlagfizetés. Ezzel szemben a dohányiparban 31 százalékkal csökkent az átlagbér.
Ami a közszférát illeti: a közigazgatásban 3,6 százalékkal, az egészségügyben és szociális ellátásban 1,7 százalékkal nőtt, a tanügyben pedig 6,6 százalékkal csökkent áprilisban a nettó átlagfizetés márciushoz képest.
Idén márciusban februárhoz viszonyítva 6,7 százalékkal (284 lejjel) 4554 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában; 2022 harmadik hónapjához képest 15,7 százalékos a növekedés – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Óriási különbségek rajzolódnak ki az országok között, ha azt vesszük górcső alá, hogy az átlagbérrel számolva hány évre lenne szükség az első egymillió euró megkereséséhez.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
Négyéves mélypontra süllyedt a kőolaj világpiaci ára, ez pedig meglátszik a romániai töltőállomásokon alkalmazott üzemanyagárakon, mint ahogy az árcsökkentés ütemén is.
Két hét alatt összesen 4,4 millió lejre róttak ki bírságot az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) felügyelői a húsvét közeledtével végzett ellenőrzések nyomán.
Kína „a végsőkig harcol” érdekeiért az Egyesült Államokkal szemben, és újabb ellenintézkedéseket hoz, ha Donald Trump amerikai elnök beváltja fenyegetését a további 50 százalékos vámemeléssel – közölte kedden a pekingi kereskedelmi minisztérium.
Hamarosan partiumi gyártású villamosok furikázhatnak Belgrád utcáin, miután a szerb főváros önkormányzata felvette a kapcsolatot az aradi Astra céggel száz új villamos beszerzése ügyében – jelentette be a Helyi Önkormányzatok Központja (CLS).
A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa hétfői ülésén úgy döntött, hogy 6,5 százalékon tartja az alapkamatot. A jegybank enyhe inflációs növekedést jósol, és aggódik az amerikai vámok miatt.
Az év első két hónapjában a nyers adatok szerint 2,8 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint pedig 3,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2024 januárjához és februárjához képest.
Az amerikai Greenbrier bezárja aradi vagongyárát, amely egyike a cég Romániában működő három gyárának – jelentette be a vállalat.
Téves az a következtetés, hogy az Egyesült Államok által kivetett importvámoknak elhanyagolható hatása lesz Románia gazdaságára – szögezi le a Romanian Economic Monitor (RoEM) kutatócsoport friss elemzése.
A tavalyi negyedik negyedévben 8568 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3424 lej az egy főre jutó bevétel; a kiadások háztartásonként 7277 lejt, személyenként 2908 lejt tettek ki – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!