Fotó: György Ottilia
Ha kiváltjuk a finomlisztet a teljes kiőrlésű változatra, nem leszünk karcsúbbak, és nem ehetünk bármennyit belőle. Mindez csak marketingfogás. Akkor mégis miért érdemes váltani? Mert egészségesebb.
2021. május 02., 16:402021. május 02., 16:40
2021. május 02., 16:442021. május 02., 16:44
Elsősorban azért érdemes lecserélni a sima fehér búzalisztet, mert
Azonban jó, ha tudjuk, hogy a teljes kiőrlésű ételek kinézete, állaga, íze is kicsit más, mint a fehér lisztes változatoké, ellenben bármit elkészíthetünk felhasználásukkal, például palacsintát, pizzát, de akár kiflit is.
Hozzávalók 12–14 darabhoz: 25 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt, kb. 3 dl szénsavas víz, kb. 3 dl tej, 2 evőkanál eritrit, 2 tojás, 2 evőkanál olaj, csipetnyi só, kevés olaj/kókuszzsír; a töltelékhez: 50 dkg friss orda, 1,5 dl tejföl, friss kapor és eritrit ízlés szerint.
Elkészítése: a hozzávalókból híg tésztát kavarunk. A palacsintasütőbe nagyon kevés olajat teszünk, majd felforrósítjuk. Merőkanállal merünk a palacsintasütőbe egy adagot, és egyenletesen eloszlatjuk. Alacsony lángon elkezdjük kisütni a palacsintákat. Amikor az egyik oldala megsült, megfordítjuk, majd néhány másodpercig sütjük a másik oldalát is. A palacsintákat megkenjük az ordás töltelékkel. A töltelékhez az ordát a tejföllel, az apróra vágott kaporral és az édesítővel elkavarjuk.
Hozzávalók: 50 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt, 3 evőkanál olívaolaj, 3 dl langyos víz, 1 tasak szárított élesztő, 2 evőkanál görög fűszerkeverék, 1 evőkanál só; 30 dkg gomba, 1 csokor medvehagyma, 1 doboz hámozott paradicsom, 1 evőkanál görög fűszerkeverék, 1 kis fej karfiol, apró paradicsom, fekete olajbogyó, sörélesztőpehely.
Fotó: György Ottilia
Elkészítése: a lisztet egy tálba öntjük, hozzáadjuk a fűszert és az élesztőt, majd a langyos vizet, és kézzel összedolgozzuk, végül hozzáadjuk a sót és az olajat, és jól megdagasztjuk. Kb. 5 percig gyúrjuk, majd letakarjuk, és állani hagyjuk 1,5 órát. Időközben a paradicsomkonzervet turmixszoljuk, hozzáadjuk a fűszerkeveréket és pici sót. A többi hozzávalót – gombát, medvehagymát, paradicsomot, karfiolt – megmossuk, és tetszés szerint felaprítjuk. Amikor a tészta megkelt, három részre osztjuk, egyenként kör alakúra nyújtjuk, megkenjük a paradicsommal, megpakoljuk a feltétekkel, majd megszórjuk a sörélesztővel. Előmelegített, 200 fokos sütőben kb. 12 percig sütjük.
Hozzávalók: 35 dkg teljes kiőrlésű liszt, 2,5 dl langyos víz, 1 tasak porélesztő, 2 dkg olvasztott kókuszzsír vagy kevés olaj, 1 teáskanál eritrit, 2 kávéskanál só.
Fotó: György Ottilia
Elkészítése: a langyos vízhez adjuk az eritritet, majd beleszórjuk az élesztőt, és meleg helyre rakjuk, hogy fusson fel. Ezután egy tálba rakjuk a lisztet, a sót, hozzáadjuk a zsírt vagy az olajat, végül pedig az élesztős vizet. Alaposan összegyúrjuk, és két részre osztjuk a masszát. Mindkettőt kör alakúra nyújtjuk, majd négy részre vágjuk. A részeket is egyenként hosszan kissé megnyújtjuk, és a szélesebbik végüktől kezdve felcsavarjuk. Langyos vízzel vagy tejjel lekenjük, majd sütőlapra helyezzük. A kiflik csak addig kelnek, amíg a sütő bemelegszik. 190 fokos sütőbe rakjuk, és 15–20 perc alatt készre sütjük.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot április 28-án.
szóljon hozzá!