Tájfutóból vb-érmes biatlonista: a nyári szezonban remeklő Márton Enikő célja kijutni a téli olimpiára

Márton Enikő folytatni szeretné a hagyományokat, azt, hogy a 2022-es téli olimpián is legyen székelyföldi versenyző női biatlonban •  Fotó: Pinti Attila

Márton Enikő folytatni szeretné a hagyományokat, azt, hogy a 2022-es téli olimpián is legyen székelyföldi versenyző női biatlonban

Fotó: Pinti Attila

Kiváló eredményt ért el a csíki biatlon. Márton Enikő, a Csíkszeredai Sportklub versenyzője ezüstérmet nyert az ifjúságiak között Csehországban, a sírolleres világbajnokságon. A karrierje eddigi legjobb eredményét elérő sportolóval beszélgettünk.

Dobos László

2021. szeptember 14., 15:572021. szeptember 14., 15:57

Versenyről versenyre jobban teljesítve a csíkszeredai Márton Enikő ezüstérmet szerzett augusztus végén a csehországi Nové Město na Moravěban megrendezett nyári biatlon-világbajnokság üldöző próbáján.

A székelyföldi biatlonista a szupersprintben a 16., a 6 km-es sprintben a 4. helyen végzett, a 7,5 km-es üldözőpróbán pedig a negyedik helyről indulva másodikként ért célba, a dobogó második fokára állhatott.

Márton Enikő a Borbáth István Ágoston által alapított és Márton Simon irányítása alatt a csúcsra jutó csíki biatloniskola legújabb érmese világversenyen. Az utóbbi 30 évben Xántus Bíborka, Tófalvi Éva, Buzás Dorottya és Márton Enikő nyert érmet a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (CIO), illetve a Nemzetközi Biatlonszövetség (IBU) égisze alatt rendezett világversenyeken.

Nyári biatlonban a sportolók sírolleren futnak, a téli biatlonhoz hasonlóan fegyverrel a hátukon, és közben a próbától függően kettő vagy négy alkalommal betérnek a lőtérre.

– Hosszú volt az út a világbajnokság dobogójáig. Mikor és hol ismerkedett meg a biatlonnal?

– Pontosan emlékszem: 2012. november 7-én kerültem kapcsolatba a biatlonnal. A csíkszeredai József Attila Általános Iskola diákja voltam, és testnevelő tanárom, Fekete Gyula ajánlotta, hogy mivel jó adottságaim vannak, próbáljam ki a biatlont. Ő indított el erre az útra, ő beszélt az érdekemben, ő mondta, hogy kár lenne a tehetséget elpazarolni, a biatlonban többet tudnék elérni.

A biatlont megelőzőn kisgyerekként tájfutó voltam a Tanulók Klubjánál, ahol Birta Melánia volt az edzőm.

Idézet
Édesapámnak, aki elvitt sportolni, és első edzőmnek köszönhető, hogy megszerettem a sportot, felkerültek az első sífutólécek a lábamra.

Az első biatlonedzéseket görsível, sírollerrel kezdtem, a büntetőkörön ismerkedtem az új sporteszközzel, az első edzőm Márton Szilárd, akivel azóta is együtt dolgozunk. Légpuskával kezdtük az első edzéseket, egy évet légpuskáztam, aztán már áttértünk a nagy fegyverre. Nagyon érdekes volt a lövészet. Óriási élmény volt, hogy lányként fegyvert használhattam, lőhettem. Szeretek lőni. Nagyon fontos a lövészet, hiszen minden egyes lövőhiba plusz futást jelent, a le nem lőtt korongért büntetőkörök, illetve büntetőpercek járnak.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

– Mennyi befektetett munka van benne ebben az ezüstéremben?

– Kilenc éve biatlonozom, kilenc évet dolgoztam a vb-ezüstéremért, úgy érzem, hogy a kilenc év munka megkoronázása az ezüstérem. Voltak mélypontjaim, de mindig sikerült felállnom.

Idézet
Edzőimmel együtt mindig kimásztunk a gödörből, túljutottunk a holtpontokon, a gyengébb periódusokon, megtaláltuk mindig azt, hogy hol és melyik téren kell többet dolgoznunk.

Úgy érzem, jó csapat van mögöttem.

– Csehországban az üldözőben szerzett vb-ezüstöt egy sprintben elért negyedik hely előzte meg. Három tized másodpercen, egy méteren múlott a sprintpróbán a bronzérem. Hogyan dolgozta fel a negyedik helyet?

– Akkor nagyon örültem a negyedik helynek, mert nem tudtam, hogy mennyire vagyok a harmadik helytől.

Idézet
De amikor megvolt a végeredmény, amikor visszanéztem a próbát és kiderült, hogy három tized másodpercre voltam a dobogótól, az, hogy én „akasztottam a nyakába a szlovéniai lánynak a bronzérmet”, nagyon összetört.

Az üldözőre azonban összeszedtem magam, mindent beleadtam, de arra is vigyáztam, hogy bármennyire nagy az akarás, a lövést ne siessem el, ne izguljak el semmit. Tartottam a ritmust a többiekkel. Úgy érzem, tökéletes versenyt teljesítettem, negyedik helyről indulva második lettem.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

– A Márton név hallatán az újságírótól többször többen megkérdezik, hogy rokon-e Márton Simonnal, a székelyföldi biatlonsport legeredményesebb edzőjével?

– Nem vagyunk rokonok, viszont Márton tanár úrnak és nekem is farkaslakiak a gyökereim. Márton Simon Farkaslakán született, és az én édesanyám is farkaslaki, de csak névrokonok vagyunk. Az edzőm, Márton Szilárd a tanár úrnak a fia.

 – Vége a nyári szezonnak, következik a téli. Hat hónap múlva téli olimpiát rendeznek Kínában. Milyen esélyek vannak a kijutásra?

– Az olimpiára való kijutás, az olimpiai kvalifikáció a következő célom. Lesz egy rövid pihenő, majd kezdődik újra a munka.

Idézet
Arra készülünk, hogy kijussunk az ötkarikás játékokra. Ehhez az kell, hogy az első számú versenyző legyek a romániai válogatottban, jó pontszámok, jó versenyeim legyenek mögöttem az olimpia előtt.

Edző tanítványáról, Márton Szilárd Márton Enikőről

Márton Enikő a hasonló korú csapattársaitól eltérőn később kezdett el biatlonozni, de érdekesség, hogy a kilenc évvel ezelőtti sportiskolás csapatból már csak ő sportol magas szinten. „A tájfutóktól jött át hozzánk, ezért az elején egy kicsit mindig le volt maradva a lövéssel, negyedik-ötödik volt a csapatban, de rengeteget dolgozott. Ez, a lövés miatti lemaradás őt nagyon motiválta, mondogatta is, hogy ő lesz a legjobb a csapatból. Aztán egyedül maradt, a csapattársak abbahagyták, és ő is többször abba akarta hagyni a sportolást, de aztán meggondolta.

Idézet
Jó versenyzőtípus, maximalista. Szeret dolgozni, az erőnléti edzéseken jól teljesít.

Sokat fejlődött a lövése, volt, amikor a fekvő, volt, amikor az álló pozícióban leadott lövések voltak jobbak, most nagyjából egyforma a teljesítménye fekvőben és állóban is. Mentálisan kellene még fejlődnie, mert ebben a sportágban nagyon fontos a mentális felkészülés. Az edzésen nagyon jól megy a lövés, a versenyen pedig nem mindig, ezen kell sokat javítani. Van javítanivaló a sízési technikán is, de ez nem újdonság, hiszen a világsztárok is mindig, még 30 éves koruk után is javítani szeretnének technikájukon” – nyilatkozta Márton Szilárd.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Az olimpiára való kijutásról a szakember elmondta, hogy nagyon nehéz kvalifikáció előtt állnak. Az országok közötti rangsorban az első húszból négy-négy sportoló indulhat az olimpián. Románia nincs az első húszban. Helyet kap Kína, a rendező, aki szintén nincs az első húszban, a következő tíz helyért pedig további tizenkét ország sportolói harcolnak. Románia nemrég három orosz sportolót honosított női biatlonban, akik szintén megmérettetnek az olimpián való indulásért. Márton Szilárd szerint tanítványának a legjobbnak kell lennie a romániai sportolók közül, de még akkor sem biztos az olimpiai indulás. „Ahhoz egy kis szerencse is kell” – hangsúlyozta az edző.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot szeptember 7-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei