Kánya Tamás a Fischtown Pinguins mezében
Fotó: Forrás:Kánya Tamás
Európa egyik topbajnokságában kapott szerződést idén nyáron a csíkszeredai Kánya Tamás jégkorongozó. A 20 éves fiatalember a német Fischtowns Pinguins színeiben két BL-meccset játszott, de ott bokasérülést szenvedett, ezért lekerült a második ligába (DEL2), ahol az Eispiraten Crimmitschau együttesét erősíti.
2021. november 20., 09:582021. november 20., 09:58
Hét éve költözött ki Németországba Kánya Tamás, aki ifjúsági szinten négy évet a Krefelder EV, hármat pedig az Eisbaren Berlin színeiben hokizott. Nyáron a német profi jégkorongbajnokságban (DEL, Deutsche Eishockey Liga) szereplő Bremerhaven Fischtown Pinguins szerződtette, játszott is két meccset a Bajnokok Ligájában, de ott sajnos egy korong eltalálta a bokáját, bokatörés miatt kényszerszünet következett. Ezt követően az északnyugat-németországi csapat kölcsönadta a második ligás Eispiraten Crimmitshau együtteséhez, a DEL 2-be. A szászországi kisvárosban értük utol a székely fiatalembert.
– Hol és hogyan ismerkedett meg a hokival, mikor jutott ki Németországba? Kik voltak az első edzők, akik útját egyengették, fejlődésében segítették?
– Csíkszeredában ismerkedtem meg a hokival, négyéves voltam, amikor a szüleimnek mondták a barátok, hogy van korcsolyaoktatás, és így elvittek engem is. A kezdés egyáltalán nem volt könnyű.
Györgypál Tamás, Janovits Endre és Barta Csaba voltak az első edzőim, a Csíkszeredai ISK kölyökcsapatában játszottam. Sokat köszönhetek első edzőimnek, mert ők nemcsak a korcsolyázásra tanítottak meg, hanem a jégkorong alapjaira, fegyelemre, amit Györgypál Tamás örökké megkövetelt. A 2012/13-as szezonban, amikor az U12-es korosztályból kinőttem, a szüleimmel és a húgommal kiköltöztünk Németországba, Krefeldbe. A szüleim otthon felszámolták a cégüket annak érdekében, hogy legyen jó iskolai végzettségem és érjem el a céljaimat, mivel már kisgyerekként az volt az álmom, hogy magas szinten hokizzak, profi jégkorongozó legyek.
– Melyik ificsapatoknál játszott Romániában, majd Németországban, hogyan történt a felnőttek között a bemutatkozás?
– Romániában az U12-ig a Csíkszeredai ISK-nál játszottam. Utána, Németországban a krefeldi együttesnél, az U14-től az U16-ig. Ezt követően szezon közben váltottam, a berlini U19-es együtteshez kerültem, mert – sajnos – problémák voltak régi csapatnál.
Sajnálatos módon az elmúlt két évben a koronavírus miatt a rájátszások elmaradtak. Ennek csak annyi előnye volt számomra, hogy jobban fel tudtam készülni az érettségi vizsgáimra.
Az idei szezont Bremerhavenben, a német profiligában, a DEL-es Fischtown Pinguins csapatánál kezdtem. Oda szól a szerződésem, náluk játszottam felkészülési mérkőzéseket, és részt vettünk a jégkorongozók Bajnokok Ligájában (Champions Hockey League – szerk megj.), ahol Európa legjobb csapatai játszanak. Én jégre léptem a BL első két mérkőzésén.
Akkor azt hittem, hogy csak egy zúzódás, és folytattam a mérkőzést. Két nappal később pedig a svéd bajnok Växjö Lakers ellen játszottunk. Mivel akkor még mindig azt hittem, hogy csak egy kemény zúzódás, azt a mérkőzést is lejátszottam – törött bokával. Nagyok voltak a fájdalmak, de nem akartam kihagyni a meccset, mivel ekkora lehetőség nem mindennap adatik meg. Miután hazarepültünk Németországba, csak akkor derült ki, hogy ez egy nagyobb sérülés. Addig az időpontig nagyon jól ment a játék, pozitív visszajelzéseket kaptam az edzőktől és a csapatmenedzsertől.
A Csíkszeredai ISK kölyökcsapata 2013-ban. A középső sorban jobbról a második Kánya Tamás
Fotó: Forrás:Kánya Tamás
– Hol játszik jelenleg, és milyen esélyek vannak arra, hogy a DEL-ben szerepeljen?
– Sajnos a bokasérülés miatt ki kellett hagynom nyolc hetet, így leküldtek a DEL2-be, az Eispiraten Crimmitschauhoz. A fiatal játékosok fejlődésének érdekében együttműködik a két csapat, így több jégidőt, játéklehetőséget kapnak. A DEL2-ben eddig öt mérkőzésen léptem jégre. Sajnos az elején még nem voltam teljesen formában. Aztán javult a teljesítményem, de múlt héten elkaptam a koronavírust, ezért karanténba kellett mennem.
De talán még ebben a szezonban is, hiszen azt mondták, hogy ha felépülök, formába lendülök, akkor – ha a Fischtownnak több sérültje lesz – rám is számítanak, bemutatkozhatok a DEL-ben. De ez mind a jövő titka.
– Mit lehet tudni a válogatottságáról? Melyik válogatottban szerepelt eddig?
– Még egyetlen válogatottban sem szerepeltem. Három állampolgárságom van: a magyar, a román és a német. A magyar válogatottba sajnos nem tudok menni, mivel ahhoz két évet kell játszanom Magyarországon. Eddig nem kaptam meghívást sehova, de jelenleg nem is tervezem, hogy részt vegyek valahol, ameddig az utam nem tiszta.
– Melyek a közeli és távlati céljai?
– A közeli cél az, hogy minél hamarabb felépüljek a sérülésemből és kigyógyuljak a fertőzésből. Az, hogy elérjem azt a formámat, azt az erőnléti állapotot, ahol a sérülés előtt voltam. Az, hogy még ebben a szezonban biztos helyem legyen a DEL2-ben.
– Követi a székelyföldi hokit? Mi a véleménye az Erste Ligáról, a székelyföldi hokis utánpótlás-nevelésről?
– Természetesen követem a székelyföldi hokit. Sok barátom és ismerősöm van, akik a székely csapatoknál hokiznak. Az Erste Liga szerintem évről évre egyre jobb, és egyre minőségibb külföldi játékosok érkeznek a csapatokhoz, akik emelik a színvonalat.
Kánya Tamás az Eisbären Berlin U20-as együttesének játékosaként
Fotó: Forrás:Kánya Tamás
– Tartja a kapcsolatot más, Németországban hokizó magyarországi vagy székelyföldi játékossal?
– A hokivilág nem túl nagy, így nekem sikerült szinte minden magyar vagy székely hokissal Németországban megismerkedni. Többjükkel tartom a kapcsolatot.
– Többéves németországi tapasztalat van ön mögött. Mit ajánlana azoknak a székelyföldi gyerekeknek, akik magas szinten szeretnének hokizni? Mit tartsanak szem előtt?
Mindennap 10–20 percet pluszban kell edzeni, legyen az jégen vagy szárazon, bottechnikaedzés vagy lövésedzés. És szabad nagyot álmodni. Keményebben kell edzeni, talán évekig kell várni, amíg ez kifizetődik, de a végén ez lesz az, ami a különbséget adja. Nekem ez a tapasztalatom, és ezt én is csak az utolsó időszakban tapasztaltam meg a legjobban. Nagyon sok mindent fel kell áldozni, de ha az ember ezt szívből csinálja, és élvezi, amit csinál, akkor nem esik nehezére a sok áldozat. Nekem ez a hozzáállás segített a legtöbbet. Fontos, hogy ez a szorgalom saját magunkból jöjjön, nem a szülőkön keresztül.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot november 16-án.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!