Kosz Zsolt. Székelyföldről indult, Európa egyik leghíresebb műkorcsolya-akadémiáján dolgozik
Fotó: Kosz Zsolt magángyűjteménye
Öt éve él külföldön a csíkszeredai Kosz Zsolt korcsolyaedző, akinek tanítványát, Papp Vivient tartják a magyar műkorcsolyasport egyik legígéretesebb tehetségének.
2021. október 10., 10:052021. október 10., 10:05
Ifjúsági Grand Prix versenyt rendeztek az elmúlt napokban Ljubljanában, ahol román színekben a Cornel Gheorghe és Sorina Mladin edzőpáros által felkészített bukaresti Luisa Elena Ilie a 31. helyen végzett. A világ egyik legerősebb ifjúsági műkorcsolyaversenyén a Magyarországot képviselő Papp Vivien 8. lett. Utánanéztünk, és meglepetésünkre a magyar kislány edzője a csíkszeredai Kosz Zsolt, aki öt éve dolgozik külföldön.
A világháló segítségével hamar elértük Kosz Zsoltot, aki elmondta, hogy Papp Vivien Angelina Turenko felfedezettjeként jutott el Olaszországba, a Young Goose Academyhoz (YGA), ahol Kosz is dolgozik. „Szorgalmas, erős pozitív kisugárzása, ambíciója, odaadása, a sport iránti szeretete és szülei támogatásával ért el eddig nagyon jó eredményeket, küzdötte be magát a top tízbe az ifjúságiak között. Vivien még csak 13 éves, ez az első esztendő, amikor az ifjúsági kategóriában versenyez, klubja a Budapesti Hoffmann Korcsolya Akadémia, felkészülését pedig velem végzi. A hatszoros magyar korosztályos bajnok Papp Vivien idén eddig két ifjúsági világkupán vett rész, Kassán 9., Ljubljánában pedig 8. lett. Közeli célkitűzésünk a magyar országos bajnokság megnyerése, ezt követően pedig az ifjúsági világbajnokság” – mesélt tehetséges tanítványáról Kosz Zsolt.
Hoffmann Nóra akadémiai vezető,Papp Vivien és Kosz Zsolt
Fotó: Kosz Zsolt magángyűjteménye
A testnevelő tanári diploma megszerzése után Kosz a Csíkszeredai ISK-nál kezdett dolgozni, ahol, mint említette, Márton Simon és Péter Árpád klubvezetők bizalmat szavaztak neki, és hasznos útba igazításokkal látták el.
Verseny után, a pontokra várva: Kosz Zsolt, Papp Vivien és Hoffmann Nóra
Fotó: Kosz Zsolt magángyűjteménye
– Mióta dolgozik külföldön?
– Külföldi edzői pályafutásomat 2016-ban kezdtem el építeni Szlovéniában. Oda az akkori vezetőedző Tamara Dorofejev hívott, kérdezte, hogy szeretném-e átvenni a helyét, folytatni munkáját. Elfogadtam a felkérést.
– Ön hogyan látja, merre tart a sportág, milyen újdonságok vannak a világ élvonalába tartozó műkorcsolyázók felkészülésében?
– Személyes véleményem, hogy a műkorcsolya egy picit lecsúszott a hagyományos útjáról, egyre ritkább a konkrét témájú előadás, a zeneválasztás szerep vagy szereplő karakterű. Jelenleg a világ élvonalában levő műkorcsolyázók felkészülésében nagy szerepet kap a komplex, személyre szabott edzésterv, amibe gyakran napi 6–8 edzés iktatható be. Ezek között van a 4x40 perces intenzív jégedzés, van a korcsolyatechnika-edzés (skating skill), de szokott lenni két ugrástechnikai edzés, a programokat gyakorló edzés, mindezek váltakozva, a versenynaptárhoz igazítva.
Ezt az eszközt szárazon használják, ahol a sportoló mindkét lábával rá tud állni, az edző pedig különféle gyakorlatokat, pozíciókat gyakoroltat sportolójával. Mindezek elősegítik a korcsolyázók orientációs képességeit, a levegőben való helyes testtartást, a pörgési sebesség fejlesztését.
Nicoleta Ingusci, (sárga maszk) a Young Goose Academy elnöke, Papp Vivien és Kosz Zsolt
Fotó: Kosz Zsolt magángyűjteménye
– Tartja-e a kapcsolatot az itthoni, a székelyföldi műkorcsolyázókkal?
– A csíkszeredai volt műkorcsolyázók közül sokan külföldön élnek. Ki hol és milyen téren folytatja?
– Velük még inkább tartom a kapcsolatot, szinte hetente felkeressük egymást. Kezdeném Kerekes Zsolttal, akitől sok edzői tapasztalatot szereztem, továbbá magánemberként is számíthatunk egymásra. Zsolt tőlem nem messze, az olaszországi Bressanonéban edzősködik, csupán egy óra autóútra a mi akadémiánktól. A több olimpiára kijutott Kelemen Zoltán – aki mellett felcseperedtem – a Zürichi Korcsolyaakadémián dolgozik, ahol Gheorghe Chiper szintén csíkszeredai születésű vezetőedzővel alkotnak kiváló párost.
Fotó: Kosz Zsolt magángyűjteménye
– Fiatal, kezdő edzőként öt-hat évvel ezelőtt ön jó eredményeket ért el Romániában is.
– Gratulálni szeretnék Nagy Anitának, aki a csíkkarcfalvi műkorcsolya szakosztályt erősíti. Kitérnék Kenéz Aletta Zselykére, akivel nem könnyű időket megélve, én kezdő edzőként, ő sérüléséből visszatérve dolgoztunk együtt, mindkettőnk fejlődése fölfelé ívelt. Már Szlovéniában edzősködtem, amikor a csíkszeredai sportiskola segítségével minden sportoló lehetőséget kapott nálunk készülni, de ezzel csak Zselyke élt. Édesanyjával, Szilárdával úgy döntöttek, hogy az országos bajnokság előtt Szlovéniában készül, közösen Nina Polšakkal. Zselyke ezt követően kiválóan szerepelt a román bajnokságban egy honosított kanadai sportolóval szemben.
Úgy tudom, koreográfus szeretne lenni. Mindketten sportolóként nem értük el kitűzött céljainkat, remélhetőleg edzőként majd igen.
Fotó: Kosz Zsolt magángyűjteménye
– Mit kell tudni az olaszországi műkorcsolya-akadémiáról?
Az edzéseken kívül az akadémia szolgáltat étkezést, szállást, wellness- és aktív pihenési lehetőségeket is sportolóinak.
Papp Vivien
Fotó: Kosz Zsolt magángyűjteménye
Hogyan jutott Olaszországba?
Kosz Zsoltot Szlovénia után Olaszországba sodorta az élet, ahol elit, első szintű edzői képesítést szerezett, a Nemzetközi Korcsolyaszövetség (ISU, International Skating Union) hivatalos edzője lett. A Young Goose Academy vezetőedzője, Lorenzo Magri figyelt fel rá és kínált szerződést, amit gondolkodás nélkül elfogadott, hiszen Európa legnagyobb és legsikeresebb műkorcsolyaklubjánál dolgozhat, nagyon híres edzők társaságában.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot október 5-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!