Szakmájuk és hobbijuk az életmentés – Rendkívül hasznos tevékenységet folytatnak az önkéntes tűzoltók

Szakmájuk és hobbijuk az életmentés – Rendkívül hasznos tevékenységet folytatnak az önkéntes tűzoltók

A Csíkszentimrei Tűzoltó Egyesület járművei

Fotó: Facebook/CsikszentimreiOnkentesTuzoltoAlakulat

Erdély-szerte számos település rendelkezik önkéntes tűzoltócsapattal, az általában egy-két tucat tagból álló egyesületek hatékonyan segítik a hivatásos lánglovagok munkáját, a lakosság pedig büszke rájuk, hálás a munkájukért. Három önkéntes tűzoltó egyesület mindennapjaiba nyújtunk betekintést.

Tóth Gödri Iringó

2021. október 15., 14:252021. október 15., 14:25

Az amatőr tűzoltó egyesületek munkája sokszor nem kap akkora figyelmet, médiavisszhangot, mint a hivatásosak munkája, holott ugyanúgy rajtuk is múlik életek, javak biztonsága. Főleg vidéken, a megyeszékhelyektől távolabb eső településeken kulcsfontosságú, hogy néhány perc alatt kiérjenek a helyszínre, ahová a profi tűzoltók talán túl későn érnének. A korábban Csíkszentkirályhoz tartozó Csíkszentimrei Tűzoltó Egyesület önállósodását 2003-ban Bocskor András kezdeményezte, mivel rendelkezett a szükséges szakmai háttérrel, tapasztalattal, ugyanis a 11 kilométerre fekvő Csíkszeredában dolgozott hivatásos tűzoltóként.

A csapat is viszonylag könnyen, kezdetben 7-8 fiatalból állt össze, akik kötelező sorkatonai szolgálatuk letöltése idején szereztek hasznosítható tapasztalatot.

„Húsz fővel indultunk, majd jöttek önkéntes fiúk, akiket szintén bevettünk, így egy év leforgása alatt 27 főre emelkedett a létszám. Én képeztem ki a a fiatalokat, szabadidőmben, délutánonként a helyi futballpályán, hiszen harminc éves tapasztalatom volt a szakmában” – idézte fel a kezdeteket lapunknak a tűzoltóparancsnok.

Kiszálláskor első az életmentés

A tűzoltó újoncokat mindenekelőtt megismertetik a felszereléssel, az eszközökkel, a tömlőkidobás technikájával, ugyanakkor szombatonként, amikor gyűlést tartanak, felidéznek tűzeseteket, a tapasztaltabbak pedig elmesélik, mikor mire kell figyelni, ráirányítva a figyelmet az esetleges hibákra is. A fiatalok megtanulják, kire kell hallgatniuk, melyek a legfontosabb teendők. A helyszínre érkezéskor például az életmentés, az áramellátás kikapcsolása, a gázpalackok biztonságba helyezése az első, tüzet oltani csak ezek után lehet. Bocskor András kifejtette, ha a faluban baj történik, azonnal jelzik neki, ő pedig szól a kollégáknak, akik láncszerűen riasztják egymást.

Nem csak Csíkszentimre területén veszik hasznukat, hanem szükség esetén a környező településekre is kiszállnak.

Vannak esetek, amikor a hivatásos tűzoltókat segítik ki, például amikor valaki felhívja a 112-es sürgősségi számot, illetve a Hargita megyei tűzoltóságot, és onnan szólnak a csíkszentimreieknek, hogy szükség van rájuk. A tűzoltóparancsnok elmondta, nagy segítséget jelent a munkájuk, hiszen általában már megfékezik a tűz terjedését, amíg a megyeszékhelyről kiérnek a hivatásos lánglovagok. Egyébként változó, hány bevetésük van egy évben. Akadt olyan esztendő, amikor a térségben hét tűzesethez is ki kellett szállniuk, máskor csak 2-3-hoz, árvízgondok miatt is akadt munkájuk, de előfordult az is, hogy két hétig oltották a tüzet az erdőben.

A csíkszentimrei egyesületet magánadományozók segítik, ugyanakkor jó kapcsolatot ápolnak a magyarországi Tiszavasvárival, ahonnan szivattyút kaptak 2004-ben, illetve tapasztalatcserén is jártak a székelyföldi önkéntes tűzoltók. Ekkor ismerték még a kisvárdai tűzoltókat, akik 2006-ban egy fecskendőt és egy tűzoltóautót ajándékoztak nekik.

Bocskor Andrástól megtudtuk, inkább középkorúak alkotják a csapatot, a fiatalok kevésbé érdeklődnek a szakma iránt.

Az egyesület tagjai természetesen igyekeznek népszerűsíteni a szakmájukat, ami egyben a hobbijuk is, például az Iskola másként program idején be szokták mutatni a felszerelésüket, védőruhájuk, autójukat a gyerekeknek, a falunapok szervezésében és a szilveszteri buliban is részt vesznek.

„A közösség nagyon tisztel, mert sokszor látták, hogy mit tudunk, és mitől mentettük meg őket. Amíg Csíkszeredából lejönnek a hivatásosok, ha nem is oltjuk el, de megfékezzük a tüzet, hogy ne tudjon tovább terjedni, és megmentjük a javakat is, amiket lehet” – magyarázta lapunknak a szentimrei tűzoltóparancsnok.

Támogató önkormányzat, közbirtokosság

A Székelyudvarhelytől 21 kilométerre fekvő Székelyderzs tűzoltó egyesülete nagy múltra tekint vissza, már a 19. század második felében létezett, és az 1980-as évekig sikerrel, hatékonyan működött. Kezdetben még lóvontatta tartályos kocsit és kézi vízpumpákat használtak, ám az 1990-es években szép lassan megszűnt az egyesület tevékenysége.

Galéria

A Székelyderzsi Önkéntes Tűzoltó Egyesület

Fotó: Balok István

2015-ben alapították újra, immár hivatalosan – Székelyderzsi Önkéntes Tűzoltó Egyesület néven – Kovács Katalin kezdeményezésére, elnökletével, körülbelül húsz taggal. Az egyesületet a helyi önkormányzat is támogatta, segítségükkel újították fel a tűzoltó szertárat, illetve 2018-ban a közbirtokosság vásárolt az egyesületnek egy tűzoltóautót.

Idézet
Ekkor már volt mire alapozni, mi köré építeni a csapatot, csak az volt a baj, hogy a szertár kicsi volt, és nem fért be az autó. Ezzel kínlódtunk egészen tavalyig, amikor a közbirtokosság megint a szárnyai alá vett, megvették az épületet, átalakították, a tetejét megemelték, így sikerült betenni az autót a garázsba. Azóta az önkormányzat még segített a garázs modernizálásában, most már görgős ajtó van rajta, fűtött garázs”

– mesélte lapunknak Balok István önkéntes tűzoltó, a mintegy 1100 lelkes Székelyderzs alpolgármestere. Védőruhákat és egyéb felszerelést pályázatok, valamint Ausztriából kapott segélyek útján szereztek a csapatnak, ahol az önkéntesek életkora 20 év és 47 év között mozog. Folyamatosan képezik magukat, speciális tanfolyamokon vesznek részt, az udvarhelyi tűzoltósághoz is járnak továbbképzésekre.

Esetükben is változó, milyen gyakran van rájuk szükség, de örülnek, ha minél ritkábban. Az udvarhelyi tűzoltóság szokta őket értesíteni, hogy hova kell kiszállni, illetve a községen belül is riasztják őket. Balok István elmondta, az ő hatáskörük korlátozott, például autóbalesetnél nem szabadíthatják ki a gépjárművekben ragadt személyeket, illetve olyan tűzeseteknél sem léphetnek közbe a szakértők érkezéséig, ahol veszélyes vegyi anyagok miatt keletkezett tűz.

Több mint száz éves alakulat

A Kovászna megyei Uzon a feljegyzések szerint 1894 óta rendelkezik tűzoltó alakulattal, amelyek önkéntesek alapították saját forrásból, így vásároltak kézi fecskendőt is, melyet ma muzeális tárgyként őriznek. „Az önkéntesség generációkon keresztül öröklődött, az apa a fiának adta át a stafétát” – fejtette ki a Krónikának az egyesület parancsnoka, arra is felhívva a figyelmet, hogy az alakulat a 19. század óta megszakítás nélkül működik.

Sipos János parancsnok elmondta, nagy szükség van az önkéntesekre, hiszen egy hét falvas, mintegy 2500 lakosú községért felelnek, és a legmesszebbi település 15 kilométerre fekszik Uzontól.

„A sepsiszentgyörgyiek nagyon sok hasznát veszik az önkénteseknek, hiszen a megyeszékhely szinte húsz kilométerre van. Volt olyan év is, hogy 33 tűzhöz kellett kimenjünk, erdő- és lakóháztűzhöz, mezőre is. Az idén mind háztüzeink voltak, nagy károkozással villám vagy épp gázpalack miatt” – részletezte Sipos János, kiemelve azt is, hogy közel tíz perc alatt szoktak összegyűlni az alakulat tagjai.

Galéria

Uzoni önkéntes tűzoltók

Fotó: Facebook/Uzoni-Önkéntes-Tűzoltó-Egyesület

Az egyesületnek két autója van, az egyiket egy magyarországi testvértelepülés adományozta, a másikat vásárolták. Ruházatot és felszerelést Németországból kaptak, működésükben pedig az önkormányzat segít. Jelenleg 24 önkéntes lánglovag alkotja az alakulatot, de toborozni készülnek, mert jól jönne még a segítség. A parancsnok szerint a fiatalok érdeklődőek, hiszen a falu lakói büszkék a tűzoltóikra, akik a versenyeken is szép eredményeket érnek el.

Az új tagokat a parancsnok szokta kiképezni, illetve folyamatosan engedik őket közelebb az akciókhoz, a tűzhöz.

Versenyeket megyei és országos szinten egyaránt szerveznek, és a megyei első helyezett tűzoltó alakulat szokott eljutni az országos megmérettetésre. Ezen a szinten több érdekes versenyszám is van, például „hét fős gyakorlat”, négyszer négyes stafétafutás és az úgynevezett „egyes szerelés”, ahol egy kiválasztott tűzoltó egyénileg kell teljesítsen egy adott pályát. „Örvendünk, hogy segíteni tudunk. Önkéntesek vagyunk, szóval ha összekenődik a ruhánk, saját magunk, saját pénzen mossuk ki, ez erről szól. Én huszonöt éve vagyok tűzoltó parancsnok, és büszke vagyok a csapatomra” – összegezte lapunknak Sipos János.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 07., vasárnap

Életét vesztette egy 15 éves brassói lány, miután kizuhant a nyolcadik emeletről

Egy 15 éves lány meghalt vasárnap, miután lezuhant egy brassói panelház nyolcadik emeletéről. Az eset hajnali 2 órakor történt, és a helyszínre küldött orvosi csapatok már csak a halál beálltát tudták megállapítani.

Életét vesztette egy 15 éves brassói lány, miután kizuhant a nyolcadik emeletről
2024. április 07., vasárnap

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében

Egy újszülöttet találtak holtan vasárnap a Szatmár megyei Turc település közeli területen, a rendőrök azonosították, és kórházba vitték az édesanyját – közölte vasárnap este a Szatmár megyei rendőrség.

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében
Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében
2024. április 07., vasárnap

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében

2024. április 07., vasárnap

Erdélyben élni tényleg jó? Rangsorolták a legkedveltebb lakónegyedeket

Erdélyi városok, illetve lakónegyedek vezetnek egy ingatlanközvetítő portál rangsoraiban, melyek a legélhetőbb romániai helyszíneket vonultatják fel a lakhatási körülmények szempontjából.

Erdélyben élni tényleg jó? Rangsorolták a legkedveltebb lakónegyedeket
2024. április 07., vasárnap

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit

Újabb „csapás” érte a Gabriel Resources-t, miután a verespataki aranybánya-projektben érdekelt kanadai cég kanadai cég elvesztette a román állam ellen a kitermelés leállítása miatt indított pert: az Országos Adóhatóság zárolta a részvényeit.

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit
2024. április 07., vasárnap

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt

Pisztolylövésekkel, közel húsz kilométeres autós üldözés után állítottak meg a dél-erdélyi sztráda autópályarendőrei egy moldovai embercsempészt szombaton este.

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt
2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron
2024. április 05., péntek

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez

Elfogadta a kormány a védelmi minisztérium beadványát, melyben kéri, hogy az aradi régi gáji laktanya a város közvagyonából kerüljön át állami tulajdonba.

Ingyen kaphatja meg az aradi önkormányzat a várat, amelybe kulturális központot tervez
2024. április 05., péntek

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia

Nyolcmillió eurót költenek a Hívogató Románia nevű turisztikai és műemlékvédő megaprojekt 12 útvonalának népszerűsítésére. Az erdélyi magyar kezdeményezésre született programot a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia vívmányaként tálalják.

Nagyrészt a magyar és szász épített örökséggel kérkedik a „több ezer éves történelemmel rendelkező” Románia