Hunyadi Attila régi könyveket kutat
Fotó: Makkay József
A régi magyar konyhával kapcsolatban sok tévhit él az emberek fejében. Gasztronómiai hagyományaink kutatója, a Kolozsváron élő dr. Hunyadi Attila Gábor történész szerint eleink étkei egészségesebbek voltak a mai konyha választékánál: sok zöld fűszert és ízletes mártásokat használtak.
2021. július 11., 12:402021. július 11., 12:40
2021. július 11., 20:302021. július 11., 20:30
A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem adjunktusaként dr. Hunyadi Attila Gábor Erdély és Románia 20. századi gazdaságtörténetét oktatja diákjainak. Érdeklődési körébe tartozik a magyar gasztronómia története is. A Báthoryak korából, az 1590-es évek elejéről a kézirat formájában fennmaradt első magyar szakácskönytől a következő évszázadok gasztronómiai szokásait bemutató recepteskönyvekig a történész több tucat kiadványt dolgozott fel.
Szenvedélyes amatőr szakácsként Hunyadi Attila úgy látja, a régi magyar konyha sokkal egészségesebb volt, mint a mai. „Kedvenc szakácskönyvem az 1771-ben, Kolozsváron kiadott Szakáts mesterségnek könyvetskéje, amely mai szemmel olvasva is meglepően gazdag és sokrétű. Szembetűnő, hogy a 18. században hányféle módon készítették el a halat, illetve mindenféle ismert édesvízi halból ajánl étkeket. Magyar nyelvterületen, de Nyugat-Európában sem ismerek olyan szakácskönyvet, amelyben ennyiféle halfajtából készülő ételrecept lenne” – magyarázza a történész.
Hunyadi szerint a régi magyar recepteskönyveket nemcsak a gazdag halételek miatt érdemes elővenni – eleink sokkal több halat fogyasztottak, mint manapság –, hanem a választékosabb konyha miatt is. A pirospaprikának és a rántásos ételeknek a 19. század derekán történő elterjedéséig a magyar konyhában a leveseket tejfölös, vajas, fűszeres eresztékkel készítették, hiszen a korábbi évszázadokban ismeretlen volt a rántás. A búzaliszt széles körű használata a 19. század második felében terjedt el a malomipar hangsúlyos reklámozásával. Ez az időszak egybeesik az urbanizáció nagy léptékű megjelenésével.
A Nagyenyed melletti Csombord nevű település névadása is összefügg a középkorban közkedvelt zöld fűszerrel, a vadon termő csomborddal. Eleink jól ismerték az összes többi zöld fűszert is – a sáfránytól a kakukkfüvön át a kaporig –, és ételeiket ezekkel ízesítették. „Mi is rendszeresen kipróbáljuk a hagyományos fűszerezést, és mondanom sem kell, fenséges ízeket varázsolunk az asztalra” – magyarázza vendéglátóm. A történész hozzáteszi: a régi magyar konyha másik nagy erőssége a mártások tárháza. Az 1771-ben kiadott szakácskönyvben például 25-féle mártás szerepel.
Az 1771-ben Kolozsváron kiadott szakácskönyv borítólapja és egy oldala
A magyar konyha a 19. században átalakult. Nemcsak a fűszerpaprika-őrlemények gyors elterjedése miatt, hanem sok mindent átvettünk a német konyhából. Hunyadi Attila szerint ahogyan a kultúrában, a magyar gasztronómiában is ránk telepedett a Habsburg-birodalom, és mindenben éreztetni akarta vélt felsőbbrendűségét.
A magyar szabadságharc 1849-es brutális megtorlását követően az ellenállás egyik csendes formájává vált a sörivás elleni tiltakozás. „Szállóige lett, hogy az aradi vértanúk kivégzése után Haynauék sörrel koccintottak. Mi mással koccinthattak volna, ha a Habsburgok sör- és nem borivók voltak. A sörivást rossz színben feltüntető borászok tiltakozása meghozta a gyümölcsét, mert a következő években, évtizedekben tömegek szoktak vissza a jó minőségű magyar bor fogyasztásához” – fogalmaz a kolozsvári kutató.
Ebben a vészterhes időszakban a magyar konyha ázsióját jelentősen rontotta, hogy tömegesen ellepték a könyvpiacot a ponyvairodalom szintjén születő szakácskönyvek. Ezek zömét nem szakemberek írták – akkoriban egyféle divattá vált szakácskönyvvel kereskedni –, így nagyon sok silány és egészségtelen recept látott napvilágot. Ebben a korban is az igazi gasztronómiai teljesítmény az volt, amikor egy-egy hozzáértő ember régebbi korok szakácskönyvét dolgozta fel a kor nyelvezete szerint.
Hunyadi Attila történész a Tordán dolgozó Pozsonyi Márta gasztronómiai szakemberrel közösen szervez különböző eseményeket. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem keretében 2018-ban Kolozsváron hozták tető alá a Reneszánsz ételek Erdélyben című kiállítást, a következő évben, 2019-ben szintén a kincses városban került sor egy nemzetközi gasztronómiai turizmus konferenciára, ahol Erdély hagyományos ételeit mutatták be.
Forró zsírba kerül a Tordai pecsenye
Fotó: Pozsonyi Márta/Facebook
Hunyadi egyik kedvenc étele a Tordai pecsenye, amelynek felkutatta az eredetét. Sikerült találkoznia egy régi mészáros családból származó szakáccsal, az idén 97 éves korában elhunyt Jakab Árpáddal, aki apáról fiúra örökölte a pecsenye készítésének titkát.
Hunyadi szerint a Tordai pecsenye szorosan kötődik a Mohács előtti tordai országgyűlésekhez, amelyek gyakorisága később, az erdélyi fejedelmek idején is fennmaradt. A minden irányból könnyen megközelíthető település a középkortól kedvelt találkahelye volt a magyar nemességnek és katonaságnak, a gyűlésekre idesereglő hatalmas tömeget pedig Torda polgárainak kellett ellátnia. A tömeges étkeztetésre találták ki a Tordai pecsenyét, amely már a középkorban népszerű magyar ételnek számított.
„Készítéséhez a sertés bármelyik részéből lehet húst venni, de az a lényeg, hogy legyen benne hús, csont, zsiradék és bőr, a feltrancsírozott darabokat pedig disznózsírban kell kisütni. A jól átsült pecsenyét friss kenyérrel és savanyúsággal tálaljuk: ahányszor készítjük, mindig elfogy, mindenki szereti” – magyarázza Hunyadi Attila.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot július 7-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!