Online karácsony vagy meghitt családi ünnep: várjuk lelkünk Messiását!

Fordítsunk fokozottabb figyelmet a meghitt családi ünneplésre •  Fotó: Haáz Vince

Fordítsunk fokozottabb figyelmet a meghitt családi ünneplésre

Fotó: Haáz Vince

Nemcsak a nagy közös, év végi ünneplésekről kell lemondanunk idén, hanem a karácsonyi hagyományok, szokások egy részéről is. Hiszen elmaradnak a kántálások, betlehemezések, és sok helyen a hagyományos év végi, év eleji házszentelés is. De nincsenek tiltólistán a meghitt szűk családi ünneplések és a templomi misék, istentiszteletek.

Simon Virág

2020. december 24., 08:242020. december 24., 08:24

Marosszéken, a nagy református gyülekezetekben, amikor karácsonyi szokásokról érdeklődünk, a lelkészek elmondják, hogy a kántáláson kívül nem sok minden maradt fenn. Több helyen karácsony szombatján este a presbiterek régi karácsonyi énekekkel köszöntik fel a lelkészt, elfogadva a friss kalácsot és a pohár pálinkát, bort. Van, ahol még közösen egymás családjait is felkántálják, de ez már egyre ritkább, és az idei, furcsa járványidőszak nem fog kedvezni ennek.

Elmarad, idénre átalakul?

Búzásbesenyőben karácsony másodnapján a faluközösséget alkotó római katolikus, református és ortodox gyülekezet tagjai, főként férfiak, csoportokra osztva minden családot felkeresnek, régi, népies köszöntőket mondanak, karácsonyi énekeket kántálnak. A reformátusok régi, helyi köszöntőt mondanak el minden őket fogadó család ajtajánál: „Üdvöz légy, új király,/ kit szemeimmel régtől fogva látni kívántalak!/ Egy nagy csillag által addig magasztaltalak,/ amíg a hideg jászolban téged ott látlak./ Neved írattassék a szentek könyvébe,/ és onnan felemeltessék a magasságos mennyekbe!/ Dicsőség, dicséret legyen az Istennek,/ hogy fogja fel pártját a magyar nemzetnek,/ és hogy soha ne hagyja elveszni a keresztyénséget!/ Az Isten adja, kedves gazdasszony és gazda, hogy érjünk meg még sok karácsonyestét erővel, egészséggel!”

Simon Levente református lelkész elmondása szerint náluk a presbiterek kötelességéhez tartozik, hogy megszervezzék a karácsonyi kántálást, mivel ilyenkor a családok felköszöntése mellett a gyülekezetnek gyűjtenek adományokat a kántálók.

Egy-egy családot régi szokás szerint felkeresnek a református, római katolikus és újabban az ortodox kántálók is. Az így összegyűjtött adomány sokszor volt mentőöve a helyi református gyülekezetnek, hiszen egy-egy nagyobb kiadáskor, építkezéskor, a templomban használt orgona megjavíttatásakor kisegítették a közösséget.

Idén azonban szinte biztos, hogy elmarad ez a közösségi élmény, az adománygyűjtés, a kántálás.

Mint Simon Levente elmondta, bár a kántálás karácsony másodnapján nappal van, így az esti 11 órai kijárási tilalom nem érinti, mégis elmarad. Beszélgetésünkkor még nem döntötték el, hogy milyen módon szervezik meg, de az már biztos volt, hogy a házról házra járás, éneklés, kínálás és adománygyűjtés nem kivitelezhető.

„A római katolikus plébánossal és az ortodox lelkésszel közösen döntünk majd arról, hogy milyen módon lehet idén megélni, megtartani ezt a közösségi karácsonyi szokást. Szinte biztos, hogy a hagyományos, házról házra járás elmarad. Az körvonalazódik, hogy mindhárom közösség a saját templomában, mise, istentisztelet után közösen kántál egyet, és akkor összegyűjtik az adományokat is. Így mindenki elsősorban saját gyülekezetét támogatja, lehet, hogy nagyobb összeggel, hiszen nem lesz lehetősége, hogy a másik két közösségnek is átadja az anyagi támogatást” –fejtette ki a lelkész, hozzátéve, hogy idén talán még nagyobb szükség van az adományokra, mint az elmúlt években, hiszen anyagi szempontból sem volt egyszerű éve a gyülekezeteknek.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Bizonytalan a gyermekek műsora is

A karácsonyi, egyházi szokások része a gyermekek ünnepi műsora és megajándékozása. Ezt több helyen karácsony szombatján tartják meg, de nem ritka, hogy karácsony másodnapján délután van a versmondás, éneklés, kis ajándékok szétosztása.

Idén ez is sok helyen elmarad vagy átalakul. Van, ahol megpróbálják a templom udvarán megtartani karácsonyeste, de van, ahol online térbe szorul.

Megkérik a szülőket, hogy készítsenek egy kis videót, amikor gyermekük, gyermekeik elmondják a lelkész, plébános, hitoktató által kiosztott verset. Majd ezekből a kis videókból készül egy összeállítás, és azt közzéteszik a közösségi oldalakon. Az sem ritka, különösen a nagyobb gyülekezetekben, hogy kihirdették, a gyermekek karácsonyi műsorára csak a szülők menjenek el, és a gyülekezet többi tagja élő közvetítésben nézheti ezt az alkalmat.

Online jár a Szent Család

Marosszentgyörgyön a római katolikus közösségben néhány éve felújították a Szállást keres a szent család hagyományát. Előző években a fiatalok egy csoportja karácsony előtt kilenc nappal elindult szentcsaládozni. Az előre feliratkozott családokat a Szent Családot ábrázoló képpel keresték fel, és imádkoztak, énekeltek a család tagjaival. Távozáskor a képet a családnál hagyták másnap estig. Akkor – ugyancsak ének és imádság kíséretében – elvitték a képet egy következő házhoz. Idén azonban, mint Baricz Lajos római katolikus plébános elmondta, csak online van lehetőségük ezt a hagyományt fenntartani.

A Szent Család fogadására jelentkezett családok online kapcsolatot létesítenek a fiatalok csoportjával, és így próbálják életben tartani a közösséget összekötő szép hagyományt.

A plébánostól megtudtuk, hogy náluk idén elmarad a karácsonyi éjféli mise és az azt megelőző kántálás is, hasonlóképpen az év végi, év elejei házszentelések is. Ezzel kapcsolatban Baricz Lajos megjegyezte, hogy amint a járványhelyzet lehetővé teszi, tavasszal vagy akár nyáron is, megtartják a házszentelést, illetve elmennek majd azokhoz, akik ezt igénylik. „A rorátékat tartjuk, reggelente 40–45-en vesznek ezeken részt, így készülve az ünnepre. Az ünnepi szentmiséket az éjféli kivételével megtartjuk, a  gyermekek műsora viszont elmarad.

Idézet
Arra biztatjuk híveinket, hogy  jöjjenek el a szentmisékre, betartva az előírásokat. Otthon, családjaikban is méltón, énekkel, imával ünnepeljék a karácsonyt.”
Idézet
•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Az ünnep lényegére figyeljünk

Az egyházi elöljárók, akikkel beszélgettünk, mindannyian azt hangsúlyozták, hogy bár kétségkívül furcsa, szokatlan karácsonyunk lesz, két fontos szempontot tartsunk szem előtt. 

Egyrészt hogy a húsvéttal ellentétben most lehetőségünk van elmenni a templomba istentiszteletre, misére. Használjuk ki ezeket az alkalmakat, nem feledve, hogy az ünnep üzenete, lényege: megszületett a Megváltó, Jézus Krisztus.

És ha már szokásainkat, karácsonyi hagyományainkat nem tudjuk teljes mértékben megélni, megtartani, fordítsunk fokozottabb figyelmet a meghitt családi ünneplésre, teremtsünk békés, örömteli légkört otthonunkban. A régi ünnepek felidézése, a nagymamától tanult imádság, karácsonyi dal eléneklése, de az együtt töltött értékes idő is mind-mind hálával töltheti be lelkünket és felejthetetlen élményekkel ajándékozhat meg.

Személyes karácsonyomhoz szorosan hozzátartozik a nagyszüleimtől tanult, a református énekeskönyvben is benne lévő, számomra az ünnep lényegét összefoglaló alábbi ének: Kicsiny Betlehemben megzendült az ének, dicséret, dicsőség az ég Istenének, kit oly régtől fogva szívszakadva vártunk, megszületett Megváltója a bűnös világnak. Zengjen ajkunkról is hálaadó ének, estéjén karácsony áldott ünnepének! És ki bűneinkért földre alászálla, szívesen várt vendég legyen lelkünk Messiása!

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap havonta megjelenő kiadványában, a Hit-vallás legfrissebb számában látott napvilágot december 21-én.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba