Most van az ideje a házi juhtúró készítésének

Összedolgozás, gyúrás •  Fotó: György Ottilia

Összedolgozás, gyúrás

Fotó: György Ottilia

A legfinomabb juhtúrót házilag készíthetjük, ráadásul nem is olyan nagy ördöngösség. Nagyobb mennyiségben érdemes elkészíteni egyszerre, majd lefagyasztva adagokban felhasználni.

György Ottilia

2020. június 21., 16:412020. június 21., 16:41

2020. június 21., 16:422020. június 21., 16:42

Hozzávalók: érdemes legalább 5 kg juh- és/vagy kecskesajtból készíteni, hiszen az elkészített túrót le is lehet fagyasztani.  Esztenákról, pásztoroktól tudunk beszerezni ilyen mennyiségű sajtot, amiből otthon egy kellemes délután elkészíthetjük a túrót. Minden kilogramm sajthoz szükségünk van 2 dkg sóra.

Elkészítése: A sajtot felvágjuk  15–20 dekás darabokra, majd friss sós vízbe áztatjuk. 1–2 óra múlva lecsöpögtetjük, vagyis egy tiszta konyharuhára vagy konyhai kéztörlő papírra helyezzük. Letakarjuk egy tiszta konyharuhával, amíg a víz eltávozik a sajtból. Ha már eléggé száraz, ledaráljuk (ha túl nagy a lyuka a darálónak, akkor érdemes kétszer is ledarálni), majd sóval összegyúrjuk, és jó alaposan krémesre dolgozzuk. Minél többet gyúrjuk, annál jobb. 25 dekás vagy fél kilogrammos adagokba csomagoljuk, és felhasználásig fagyasztóban tároljuk. Ha nem elég zsíros a sajt,  gyúrás közben tehetünk vajat is a túróhoz.

Ez a túrógombóc karalábé-, karfiol-vagy krémlevesekhez is tökéletes •  Fotó: György Ottilia Galéria

Ez a túrógombóc karalábé-, karfiol-vagy krémlevesekhez is tökéletes

Fotó: György Ottilia

Zöldborsóleves juhtúrós gombóccal

Hozzávalók: 50 dkg zöldborsó, 2–3 sárgarépa, 1 fej hagyma, 5 dkg vaj,  2 dl tejföl, 10 dkg juhtúró, 2 tojás, zsemlemorzsa, só, bors, friss  vagy szárított kapor.

Elkészítése: Egy lábasban a vajat felhevítjük, az apróra vágott hagymát megfonnyasztjuk benne, majd hozzáadjuk a sárgarépát kis kockákra vágva, valamint a zöldborsót. Felöntjük vízzel vagy alaplével, sózzuk és borsozzuk, majd rövid ideig főzzük. A juhtúrót villával összetörjük, hozzáadjuk a tojásokat, és annyi zsemlemorzsát, hogy jól formázható legyen. Gombócokat készítünk belőle, és a levesben kifőzzük. Tejföllel behabarjuk a levest, és kaporral ízesítjük.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot június 17-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei