Minőségi munkát vár az alközpontoktól a Székelyföld Labdarúgó Akadémia vezetősége
Fotó: Gecse Noémi
A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) közzétette a Romániában működő futballakadémiák rangsorát. A 2019–2020-as szezonban összesen 69 utánpótlásközpont kérte a rangsorolást, a benyújtott dossziék alapján, az érvényben lévő kritériumok szerint elkészült az éves lista, ahol az FK Csíkszereda az élmezőnyben maradt, az előkelő 5. helyet foglalja el.
2020. augusztus 30., 13:532020. augusztus 30., 13:53
Az FRF a holland NMC Bright cég közreműködésével immár másodszorra rangsorolta az országban működő utánpótlás-műhelyeket. Saját kérésükre összesen 69 akadémiát értékeltek, hét szempont alapján: stratégia és filozófia, csapatok és játékosok, szakmai stáb, kisegítő személyzet, képzés és versenyeztetés, infrastruktúra és eredmények.
Dusinszki Zoltán, az FK Csíkszereda szakmai igazgatója:
Eredményesség tekintetében is nagyon jó évünk volt, hisz Elit-ligás csapataink rájátszást érő helyen végeztek, de a koronavírus-járvány közbeszólt. Célunk egyértelműen az, hogy folyamatosan javuljunk és minél több tehetséges fiatalt neveljünk.”
Fotó: Forrás: frf
Szondy Zoltán, az FK Csíkszereda elnöke szerint a Székelyföld Labdarúgó Akadémia ott van, ahol lennie kell, az ötödik hely egy jó pozíció, egy megérdemelt hely. „Ha mi ezt az ötödik helyet meg akarjuk tartani, akkor folyamatosan arra kell törekednünk, hogy elsők legyünk. A legjobb romániai akadémiákkal fel lehet venni a harcot, de nagyon nehéz. A Hagi Akadémia, amely az egész országból válogat, megérdemelten végzett az első helyen. Összeméretkeztünk velük, az U19-es korosztályú csapatok találkozóin 2–1-re és 1–0-ra kikaptunk, tehát szoros meccseket játszottuk velük, ami azt jelenti, hogy nem vagyunk tőlük messze, de kikaptunk. Az ötödik hely reális” – nyilatkozta.
Fotó: Forrás: frf
A klubelnök a jelenlegi osztályozást rossznak tartja. „Nem tükrözi reálisan az utánpótlásban elért eredményeket. Egyes újságírók is abba a tévedésbe esnek, mint ezeknek a rangsoroknak a készítői: ez a kritérium ennyi százalék, az meg amannyi százalék, és a pályán elért eredmény szép csendesen elsüllyed a százalékok között.
Van nálunk a legjobb 24 gárdát tömörítő Elit Liga, és ha ennek a 2x12 együttest felsorakoztató bajnokságnak az élcsapati között van olyan, amelyik nem fér bele az első húszba, az enyhén szólva vicces. Nem akarok nevesíteni, de meg lehet nézni, hogy a rangsorban vannak olyan csapatok az első húszban, amelyek nem vesznek részt az Elit bajnokságban, ez pedig az utánpótlásnak a megcsúfolása. Ezeket a rangsorokat különböző honlapokon meg lehet nézni, lehet ellenőrizni, hogy ki vett részt az Elit bajnokságban, és ki nem.
Nem kellene papírok, statisztikák és százalékok mögé bújtatni, hanem nevén kell nevezni a gyermeket, hogy ez az akadémia ilyen eredményeket ért el, a másik pedig amolyanokat” – hangsúlyozta Szondy.
Fotó: Forrás: frf
A klubvezető szerint a figyelembe vett kritériumok alapján a Székelyföld Labdarúgó Akadémia infrastrukturális szempontból jól áll. „Ha sikerül a csíkszeredai önkormányzattal lepapírozni, hogy felépüljön a tervezett két új edzőpályánk, akkor elérjük azt a szintet amit terveztünk. A pályák, a felszerelés vagy a labdák szempontjából jól állunk, és ezek lényeges dolgok.
Sajnos, nem minden alközpontból érkező gyerekek szintje olyan jó, mint például a Székelyudvarhelyről vagy Csíkszeredából érkezőké. Szomorúan tapasztalom, mert ha azt a pénzt amit az alközpontokra költünk, arra fordítanánk, hogy tehetséges magyar gyerekeket keressünk, hozzánk csábítsuk például Temesvárról, akkor előrébb állnánk a rangsorban, de mi a magyar gyermekek és a magyar edzésnyelv érdekében ezt az alközpontos rendszert fenntartjuk. Tisztelet a kivételnek, de lassan-lassan az alközponti rendszerünk is elkezdhetne minőséget termelni. Megteremtettünk egy bázist, most már a minőségre kellene helyezni a hangsúlyt” – mondta el Szondy.
Fotó: Veres Nándor
Alközpontok
Hat erdélyi megye tizennégy településén működik alközpontja a Székelyföld Labdarúgó Akadémiának, ezek a csapatok, több mint háromezer gyerek képezi az akadémia piramisának alapját. A Hargita, Kovászna, Maros, Kolozs, Szilágy és Bihar megyei kluboknál a képzés 14–15 éves korig tart, ezt követően az alközpontok legjobbjai bekerülnek a csíkszeredai kollégiumba, itt folytatják a középiskolát, ők alkotják az FK Csíkszereda Elit Ligában szereplő ifjúsági együtteseit.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sport legfrissebb számában látott napvilágot augusztus 25-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!