Továbbtanulás előtt érdemes górcső alá venni az elhelyezkedési esélyeket az adott szakmában
Fotó: Beliczay László
Bőséges kínálatból választhatnak a továbbtanulás mellett döntő erdélyi fiatalok, de az egyetem utáni elhelyezkedéskor csak a legkeresettebb szakok hallgatói számíthatnak igazán kecsegtető állásajánlatokra. Néhány szakmában már a kezdő fizetés is meghaladja az ezer eurót, és vannak hallgatók, akik már tanulmányaik alatt jól fizető állást találnak. Ezekről a szakokról beszélgettünk a két legnépszerűbb, magyar tannyelvű képzést is kínáló erdélyi egyetem rektorhelyettesével.
2018. november 05., 15:052018. november 05., 15:05
2018. november 13., 13:412018. november 13., 13:41
Elmúltak már azok az idők, amikor önmagában az egyetemi diploma magasabb bért garantált az újdonsült álláskeresőnek a munkaerőpiacon.
Utóbbihoz hozzájárul az év első felében az egészségügyben elrendelt nagymértékű béremelés – vázolta a helyzetet Szabó Ödön, az RMDSZ Bihar megyei képviselője, a képviselőház tanügyi szakbizottságának tagja. Rámutatott: ezekben az ágazatokban általában nincs ezer euró alatti fizetés, de természetesen ez függ attól is, hogy a végzett hallgató milyen cégnél vállal munkát.
„A legkeresettebb és sok esetben legjobban megfizetett szakma a felsőfokú tanulmányok végeztével nyilván az IT-szektor. Ez az a terület, ahol egy informatikusnak, programozónak nem föltétlenül az egyetemi diplomáját, hanem a tudását nézik, tehát az adott cégnél bemutatott munkája nyújt belépőt a vállalathoz.
Ráadásul ez egy olyan munkakör, amely jobban figyelembe veszi a fiatalok munkaerő-piaci igényeit, például otthonról is lehet programozni, sok esetben pedig teljesítményorientált is” – magyarázta.
Az IT-szektort véli a legjövedelmezőbbnek Markó Bálint egyetemi docens, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektorhelyettese is. „Egyértelműen az IT-ágazatban vannak a legnagyobb fizetések, ha az egyetem utáni elhelyezkedést vesszük alapul.
– mutatott rá. Tapasztalatai szerint jóval ezer euró fölött mozognak a fizetések egy kezdő informatikus, programozó számára Kolozsváron. Úgy fogalmazott, a felsőoktatási intézmény szakkínálatában „menő” az informatikai szakot választani, sőt sok hallgató már egyetemi tanulmányai alatt elhelyezkedik a szakmában, ami nem feltétlenül szerencsés tanulmányi eredményeire nézve.
Infografika: Tóth Szilárd
A rektorhelyettes szerint a közgazdaságtan, a természettudományok (geológia, kémia, biológia), illetve az idegennyelv-szakok is jó kereseti lehetőséggel kecsegtetnek a végzést követően. „Az idegennyelv-tudás erősen igényelt a nemzetközi cégek kolozsvári, illetve más nagyvárosokban való jelenléte miatt, a természettudományok területén pedig egyre több cég képviselteti magát, gondolok itt például a gyógyszeriparra, ahol nagy az igény biológusokra, kémikusokra” – fejtette ki Markó Bálint.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen a képzési szakok összeállításánál figyelembe veszik a szakemberhiányt és a keresletet, árulta el az egyetem rektorhelyettese, Mara Gyöngyvér. „Tapasztalatunk szerint alapvetően majdnem minden szakterületen kivétel nélkül igény van végzősökre, egyetemünk figyel arra, hogy nyomon kövesse a térség munkaerőpiacának igényeit és annak megfelelően alakítsa képzési kínálatát. A tapasztalat azt mutatja, hogy
Elsősorban az informatikához köthető szakmákat említeném meg itt, ugyanakkor nem elhanyagolhatók a különböző mérnöki területek sem, de a gazdasági szférában is találhatók rendkívül jól fizetett, nálunk végzett hallgatók.”
A rektorhelyettes szerint mindezek mellett a kommunikáció és média szakon diplomázók előtt is jó lehetőségek állnak, ha például magánvállalkozásba kezdenek: fotókat, videókat, reklám- és szóróanyagokat készíthetnek megrendelésre, ami igencsak jó kereseti lehetőséggel kecsegtet. Hasonlóan jól fizető állást ígérnek a fordító és tolmács szakok. Megjegyezte azonban, hogy egy frissen végzett hallgatónak általában sehol nem ajánlanak nagyon magas fizetést. „A tapasztalat azt mutatja, hogy minden munkahelyen ki kell járni a szamárlétrát” – fogalmazott Mara Gyöngyvér.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!