Megismertet egy új világot az alcsíki cigánypasztoráció

Megismertet egy új világot az alcsíki cigánypasztoráció

Értékes vagy! – ezt próbálja tudatosítani Kalányos Ottó segédlelkész a fiatalokban

Fotó: Alcsíki Cigánypasztorációs Központ

Egy éve indult útjára Kalányos Ottó segédlelkész küldetése a gyulafehérvári főegyházmegyén belül. A tavaly felszentelt egyházi elöljáró Kovács Gergely gyulafehérvári érsek felkérésére lett az alcsíki főesperesi kerület cigánypasztorációért felelős lelkipásztora.

2021. augusztus 09., 13:382021. augusztus 09., 13:38

A székelyföldi régióban elsőként a sepsiszentgyörgyi Őrkő negyedben indult el a főegyházmegye cigánypasztorációja. „1996-ban Ft. Márkus András atya állt az élére ennek a küldetésnek a Szeretet Misszionáriusaival, akiknek a mindenkori hivatása a szegények szolgálatát jelenti” – tudtuk meg az alcsíki cigánypasztorációval megbízott Kalányos Ottó segédlelkésztől. Szép eredményeket értek el, hiszen a közösség vallási meggyőződése erősebb lett, amihez nagyban hozzájárult az is, hogy a szentségek kiszolgálatatása terén előre tudtak lépni.

24 év elteltével pedig Kovács Gergely érsek mert nagyot álmodni egy hasonló témában és problematikában, amely már régóta jelen van a gyulafehérvári főegyházmegyében.

Megbízás

„Nagy meglepetés volt számomra, amikor megbízott az érsek úr ezzel a feladattal. Örvendtem, és így egy év távlatából is örvendek ennek, ambícióval tölt el a megbízás” – vallotta be a jelenleg Csíkszentkirályon szolgálatot teljesítő paptestvér. Megjegyezte, alcsíki származásából adódóan is különösen kedves volt számára, hogy ő kapta a megbízást ebben a kényes témában. A megbízatás elsődleges feladata az alcsíki falvakban élő cigány testvérekkel való kapcsolatfelvétel, a közösséggel való folyamatos foglalkozás és lelki építkezés.

Mint megtudtuk, lépcsőzetes rendszerben jutnak el a családokhoz: előbb a település egyházi és világi elöljáróival veszi fel a kapcsolatot a kinevezett egyházi elöljáró, majd a vajdákkal vagy a közösség vezetőjével, végül pedig a családokkal.

„Családlátogatásnak lehet nevezni ezeket a találkozókat. Hány felnőtt, hány kiskorú van a családban, mennyire vannak a szentségek terén megerősítve, egyáltalán milyen a hitéletük – többek között ezekre figyelek. Ami általános tendencia, hogy sajnos sok helyen sorstalanok a romák, nem érzik, hogy tartoznának valahova” – számolt be Ottó. Mint kiemelte, az elmúlt egy év alatt már lényeges előrehaladás volt megfigyelhető a térségben, hiszen a 6 településen elkezdett pasztoráción belül 30 keresztelőre és 7 házasságkötésre került sor, a továbbiakban pedig elsőáldozásra is készülnek.

Előtérben a gyerekek

A lelkipásztor nyitottságról számolt be mind a felnőttek, mind a gyerekek körében. „A kiskorúak esetében a hétévestől egészen a tizenöt, tizenhat éves fiatalokig mindenkivel foglalkozunk. Egy hétévessel már lehet játékosan beszélni a tízparancsolatról, a szeretetről, az értékesség fogalmáról.

Idézet
A cigánypasztoráció mottója a Lehetőségek által azzá válni, akik szeretnénk lenni mondat. Nem elég, ha csak én akarok segíteni nekik. Ők is szerves részei kell legyenek ennek a munkának”

– jelezte.

A gyerekfoglalkozások fő mozgatórugója az élményszerzés. „Általánosítok, de ezeknek a gyerekeknek még senki nem szervezett semmit. Már az egy komfortzónából való kilépés, hogy eljönnek a programokra” – közölte. Ennek érdekében már két gyereknapot szerveztek – Csíkszentsimonban és Csíkszentmártonban –, egy további pedig szervezés alatt áll. Kiemelte, településenként tartják meg ezeket az egész napos eseményeket. A lelkipásztor elmondta, a foglalkozások alatt azt szeretné elérni, hogy a gyerekek tapasztalják meg az együttlét örömét és kedvet kapjanak visszatérni a csoporthoz.

„Kézműves-foglalkozásokat próbálnak ki, táncokat és fafaragást tanulnak, továbbá beszélgetéseket tartunk játékos és tanító formában a gyerekek számára ezeken az alkalmakon. Úgy gondolom, ezeken keresztül fel tudják ismerni, hogy a kétkezi munkának van gyümölcse, ezáltal ők is értékesek tudnak lenni és sikerélményük is lesz” – méltatta a foglalkozások általi megerősödést, amelyeken 7–15 fős létszámú cigány származású gyerek szokott részt venni.

A segédlelkész köszönetét fejezte ki a települések lakóinak, akik önzetlenül – például süteménysütéssel – karolták fel az eddigi eseményeket. Megemlítette, hogy jelenleg csaknem harminc önkéntes segíti a gyerekekkel való közös munkáját. Mint mondta, szerinte nem korrekt, ha a gyereket beskatulyázzák azért, mert a szüleinek rossz hírneve van és roma. „Nem tehetnek róla, hogy beleszületnek egy hátrányos helyzetbe” – mondta.

A lelkipásztor bevallotta, vannak olyan települések, ahol már most többségi roma lakosság van, akik 10–15 év múlva még nagyobb közösséget fognak alkotni, így akár vezetői pozíciókba is kerülhetnek.

Idézet
Az érsek atya jól felismerte, hogy ezzel a közösséggel már gyerekkorban el kell kezdeni foglalkozni. Ha nem dolgozol a jelenleg még kiskorúnak számító, de tíz év múlva az új generációt jelentő réteggel, akkor a korábbi életvitelükkel fognak felnőni, ami többet árthat a környező lakosságnak, mint amennyit használ”

– emelte ki Ottó.

Előre tekint

A későbbiekben lelki napokat is szervezne, heti rendszerességgel pedig foglalkozásokat szeretne majd tartani újabb önkéntesek bevonásával. „A polgármesteri hivatalok és az érsekség hozzáállása alapján úgy vélem, szép eredményeket tudunk elérni a cigánypasztorációban, hiszen minden körülmény adott. Az oktatás területén is van elképzelés, hiszen szeretnénk elkezdeni a délutáni foglalkoztatást, ahol a gyerekek házi feladatot tudnak írni egy meleg ebéd mellett, ezáltal nem hanyagolódik el a taníttatásuk, és kiszakadhatnak egy kicsit az otthoni környezetből” – fejtette ki.

Az egyházi elöljáró szerint ha ezt csak néhány gyerek venné igénybe, már megérte a fáradozást.

„Akár felnőttekkel, akár gyerekekkel dolgozunk, ez az egy év már megtaníttatta velem, hogy a kezüket sosem szabad elengedni, ha már egyszer megfogtam. Sajnos más szociális körben nevelkednek, hajlamosak visszaesni a korábbi élethelyzetükbe. A cigánypasztoráció egy fáradságos és nemes feladat, amely csakis hosszú távon fogja megerősíteni őket egy jobb élet reményében” – szögezte le.

Ottó közölte, tervben van, hogy ősszel az iskolás gyerekeket tanszerekkel lássák el, ezzel is tovább erősítve és mélyítve bennük a tudatot, hogy értékessé tudnak válni a társadalomban.

Korpos Attila

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap havonta megjelenő kiadványában, a Hit-vallás legfrissebb számában látott napvilágot augusztus 2-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba