Megismerkedtek a videóbíróval: Kovács István játékvezető a Liga 1 következő idényében bevezetendő rendszerről

Nagyon bonyolult a rendszer használata, időre van szükség a megértéséhez •  Fotó: FRF

Nagyon bonyolult a rendszer használata, időre van szükség a megértéséhez

Fotó: FRF

A Román Labdarúgó-szövetség szeptember közepén jelentette be, hogy elkezdődött a romániai játékvezetők gyakorlati képzése a videóbíró-rendszer (VAR) bevezetése céljából. Az ország egyik legelismertebb sípmesterét, a nagykárolyi Kovács Istvánt kérdeztük a technológia használatának körülményeiről.

Horváth Bálint Ottó

2021. október 05., 09:032021. október 05., 09:03

A képzésnek a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) iránymutatását kell követnie, eszerint kezdetben a játékvezetők könnyű és összetett helyzeteket elemeznek, a felkészülési találkozókon történt incidenseket vizsgálják, rövidebb időtartamú mérkőzéseken gyakorolják a megszerzett tudást és a reakcióidejüket tesztelik. Fontos lépésként élő mérkőzéseket követnek, és ezeken alkalmazzák a technológiát, de nem befolyásolják a pályán történt eseményeket, utolsó lépésként pedig hivatalos ifjúsági találkozókon elemzik a kétes szituációkat, és itt már a videóbíró közbeavatkozhat a pályán hozott döntésekbe.

Mint ismert, a videóbíró-rendszer négy különböző szituációban használható: a góloknál, a tizenegyeseknél, a kiállításoknál és a játékosok azonosítása (pontosan melyik játékosnak kell lapot adni) esetén.

A Román Labdarúgó-szövetség tájékoztatása szerint mindegyik játékvezető 29 órás gyakorlati képzés keretében szerezheti meg a VAR-bizonyítványt. A bírók felkészítése tíz hónapig is eltarthat, így kevés esély van arra, hogy legalább próbajelleggel egyes mérkőzéseken a jelenlegi bajnoki idény rájátszásában vagy a kupasorozat utolsó szakaszában bevezessék a rendszert.

Kovács István (balra) csak felügyeli a társai munkáját, és szükség esetén tanácsokat ad nekik •  Fotó: FRF Galéria

Kovács István (balra) csak felügyeli a társai munkáját, és szükség esetén tanácsokat ad nekik

Fotó: FRF

A Román Játékvezetői Testület (CCA) alelnöke, Alexandru Deaconu sajtónyilatkozatában közölte, hogy jövő év júliusában fejeződik be a képzés, ami azt jelenti, hogy a 2022–2023-as szezontól kezdődően vezetik be a videóbírót az 1. Ligában. Elmondása szerint a képzés időtartamát a nemzetközi szövetség szabta meg, amely kiemelt figyelemmel követi a játékvezetők felkészítésének szakaszait, és csak az engedélyével léphetnek egyik szintről a másikra.

Alexandru Deaconu, aki egyben a videóbíró bevezetéséért felelős projektmenedzser, megjegyezte, hogy azokat a stadionokat, amelyekben a klubok rendezik a mérkőzéseiket, felül fogják vizsgálni, hogy kiderüljön, teljesítik-e a feltételeket a videóbíró-rendszer használatához, a csapatok ugyanis a jövőben csak VAR-engedéllyel rendelkező arénákban játszhatnak.

•  Fotó: FRF Galéria

Fotó: FRF

A gyakorlati képzés elkezdését hosszú várakozás előzte meg, és mint megkeresésünkre az élvonalbeli bajnokságban rangadókat vezető Kovács István elmondta, a rendszerrel most ismerkedő romániai játékvezetők csak az elmúlt két hétben tették meg az első lépéseket, túl vannak az első órákon a monitor előtt. A nagykárolyi bíró hozzátette, nem egyszerű a feladat számukra, de úgy gondolja, mire végezni fognak a képzéssel, nagyon jól fog működni az egész rendszer.

A nemzetközi tapasztalattal rendelkező Kovács István már rendelkezik VAR-képesítéssel, és korábban egyes mérkőzéseken igénybe is vette a rendszert. Mint mondta, ő csak felügyeli társai munkáját, és tanácsokat ad nekik abban az esetben, ha megakadnak valahol. „Persze az én tapasztalatom hasznos, sok kérdés van az elején, de sok gyakorlattal minden letisztul az ember fejében. Nagyon fontos, hogy mindenki jól fel legyen készülve a VAR-protokollból” – közölte.

•  Fotó: FRF Galéria

Fotó: FRF

Többen kifogásolják azt, hogy a gyakorlati képzés hosszú ideig, tíz hónapig tart. Arra a kérdésünkre, hogy ténylegesen ennyi időre van-e szükség, amíg teljesen megismerik a rendszer használatát, Kovács István úgy válaszolt, a technológia alkalmazása nem egyszerű, és mire oda jutnak, hogy élesben használják, nem szeretnék ezt hibásan tenni, hanem mindenkinek tökéletesen el kell sajátítania az ismereteket.

„Sokan is vagyunk, és idő kell ahhoz, hogy mindenki megkapja a rendszer alkalmazásához szükséges bizonyítványt. Remélhetőleg nem jön közbe semmi és normális körülmények között tudjuk folytatni a tevékenységünket” – mutatott rá.

•  Fotó: FRF Galéria

Fotó: FRF

Kovács István hangsúlyozta, a román labdarúgás számára a VAR bevezetése nagy előrelépést jelenthet, és mivel a labdarúgás nem egy tökéletes sport, úgy a döntések sem lesznek mindig egyértelműek, de a céljuk az, hogy a videóbíró segítségével a legnagyobb hibákat kiküszöböljék, a mérkőzések végén pedig minél kevesebbet beszéljenek a játékvezetésről.

VAR: már 24 európai bajnokságban alkalmazzák

Jelenleg az európai bajnokságok több mint felében alkalmazzák a videóbíró-technológiát, amelyet nagy tornán először 2018-ban, az oroszországi világbajnokságon használtak. Azóta előbb a topbajnokságokban, majd a Bajnokok Ligájában is bevezették, valamint az idei Európa-bajnokságon is igénybe vették a rendszert. Továbbá az utóbbi időben egyre több európai – illetve a világ számos országának – élvonalbeli, de még másodosztályú bajnoki mérkőzésén is alkalmazzák a VAR-t, többek között Magyarországon is, ahol a jelenleg zajló szezon kezdetén vezették be.

Ezekben az európai bajnokságokban használják a videóbíró-rendszert: angol Premier League, spanyol La Liga, német Bundesliga, olasz Serie A, francia Ligue 1, osztrák Bundesliga, belga Pro League, horvát Prva Liga, cseh 1. Liga, dán Szuperliga, görög Szuperliga, magyar NB I., izraeli Premier League, portugál Primeira Liga, holland Eredivisie, orosz Premier League, ukrán Premier League, török Szuperliga, lengyel Ekstraklasa, szerb Szuperliga, svájci Szuperliga, szlovák Fortuna Liga, koszovói Szuperliga, bolgár Parva Liga.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot szeptember 28-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei