Nagyon bonyolult a rendszer használata, időre van szükség a megértéséhez
Fotó: FRF
A Román Labdarúgó-szövetség szeptember közepén jelentette be, hogy elkezdődött a romániai játékvezetők gyakorlati képzése a videóbíró-rendszer (VAR) bevezetése céljából. Az ország egyik legelismertebb sípmesterét, a nagykárolyi Kovács Istvánt kérdeztük a technológia használatának körülményeiről.
2021. október 05., 09:032021. október 05., 09:03
A képzésnek a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) iránymutatását kell követnie, eszerint kezdetben a játékvezetők könnyű és összetett helyzeteket elemeznek, a felkészülési találkozókon történt incidenseket vizsgálják, rövidebb időtartamú mérkőzéseken gyakorolják a megszerzett tudást és a reakcióidejüket tesztelik. Fontos lépésként élő mérkőzéseket követnek, és ezeken alkalmazzák a technológiát, de nem befolyásolják a pályán történt eseményeket, utolsó lépésként pedig hivatalos ifjúsági találkozókon elemzik a kétes szituációkat, és itt már a videóbíró közbeavatkozhat a pályán hozott döntésekbe.
A Román Labdarúgó-szövetség tájékoztatása szerint mindegyik játékvezető 29 órás gyakorlati képzés keretében szerezheti meg a VAR-bizonyítványt. A bírók felkészítése tíz hónapig is eltarthat, így kevés esély van arra, hogy legalább próbajelleggel egyes mérkőzéseken a jelenlegi bajnoki idény rájátszásában vagy a kupasorozat utolsó szakaszában bevezessék a rendszert.
Kovács István (balra) csak felügyeli a társai munkáját, és szükség esetén tanácsokat ad nekik
Fotó: FRF
A Román Játékvezetői Testület (CCA) alelnöke, Alexandru Deaconu sajtónyilatkozatában közölte, hogy jövő év júliusában fejeződik be a képzés, ami azt jelenti, hogy a 2022–2023-as szezontól kezdődően vezetik be a videóbírót az 1. Ligában. Elmondása szerint a képzés időtartamát a nemzetközi szövetség szabta meg, amely kiemelt figyelemmel követi a játékvezetők felkészítésének szakaszait, és csak az engedélyével léphetnek egyik szintről a másikra.
Fotó: FRF
A gyakorlati képzés elkezdését hosszú várakozás előzte meg, és mint megkeresésünkre az élvonalbeli bajnokságban rangadókat vezető Kovács István elmondta, a rendszerrel most ismerkedő romániai játékvezetők csak az elmúlt két hétben tették meg az első lépéseket, túl vannak az első órákon a monitor előtt. A nagykárolyi bíró hozzátette, nem egyszerű a feladat számukra, de úgy gondolja, mire végezni fognak a képzéssel, nagyon jól fog működni az egész rendszer.
A nemzetközi tapasztalattal rendelkező Kovács István már rendelkezik VAR-képesítéssel, és korábban egyes mérkőzéseken igénybe is vette a rendszert. Mint mondta, ő csak felügyeli társai munkáját, és tanácsokat ad nekik abban az esetben, ha megakadnak valahol. „Persze az én tapasztalatom hasznos, sok kérdés van az elején, de sok gyakorlattal minden letisztul az ember fejében. Nagyon fontos, hogy mindenki jól fel legyen készülve a VAR-protokollból” – közölte.
Fotó: FRF
„Sokan is vagyunk, és idő kell ahhoz, hogy mindenki megkapja a rendszer alkalmazásához szükséges bizonyítványt. Remélhetőleg nem jön közbe semmi és normális körülmények között tudjuk folytatni a tevékenységünket” – mutatott rá.
Fotó: FRF
Kovács István hangsúlyozta, a román labdarúgás számára a VAR bevezetése nagy előrelépést jelenthet, és mivel a labdarúgás nem egy tökéletes sport, úgy a döntések sem lesznek mindig egyértelműek, de a céljuk az, hogy a videóbíró segítségével a legnagyobb hibákat kiküszöböljék, a mérkőzések végén pedig minél kevesebbet beszéljenek a játékvezetésről.
VAR: már 24 európai bajnokságban alkalmazzák
Jelenleg az európai bajnokságok több mint felében alkalmazzák a videóbíró-technológiát, amelyet nagy tornán először 2018-ban, az oroszországi világbajnokságon használtak. Azóta előbb a topbajnokságokban, majd a Bajnokok Ligájában is bevezették, valamint az idei Európa-bajnokságon is igénybe vették a rendszert. Továbbá az utóbbi időben egyre több európai – illetve a világ számos országának – élvonalbeli, de még másodosztályú bajnoki mérkőzésén is alkalmazzák a VAR-t, többek között Magyarországon is, ahol a jelenleg zajló szezon kezdetén vezették be.
Ezekben az európai bajnokságokban használják a videóbíró-rendszert: angol Premier League, spanyol La Liga, német Bundesliga, olasz Serie A, francia Ligue 1, osztrák Bundesliga, belga Pro League, horvát Prva Liga, cseh 1. Liga, dán Szuperliga, görög Szuperliga, magyar NB I., izraeli Premier League, portugál Primeira Liga, holland Eredivisie, orosz Premier League, ukrán Premier League, török Szuperliga, lengyel Ekstraklasa, szerb Szuperliga, svájci Szuperliga, szlovák Fortuna Liga, koszovói Szuperliga, bolgár Parva Liga.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot szeptember 28-án.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!