Még másfél évet VÁRni kell – Diószegi László szerint a kluboknak kellene lépniük, ha nincs megegyezés

Fordulónként legalább három meccsen követnek el „végzetes” hibát a játékvezetők •  Fotó: Pinti Attila

Fordulónként legalább három meccsen követnek el „végzetes” hibát a játékvezetők

Fotó: Pinti Attila

A folyamatos játékvezetői tévedések miatt egyre nagyobb szükség lenne a videobíró-rendszer (VAR) bevezetésére a hazai élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban. A szükséges berendezést már beszerezték, a bírók megfelelő szintű felkészítése azonban még várat magára, holott ez legalább fél évet venne igénybe. Az akadályt az anyagiak jelentik, erről pedig nem tud megegyezni az egymással hosszú ideje konfliktusban lévő labdarúgóliga és a szövetség. Diószegi László, a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK elnöke szerint a kluboknak kellene lépniük, ha a két fél képtelen megoldani a helyzetet.

Horváth Bálint Ottó

2021. március 13., 15:232021. március 13., 15:23

Egyre kevesebb az esély arra, hogy a közeljövőben bevezessék a játékvezetők munkáját segítő videobíró-rendszert a romániai labdarúgásban, pedig ennek alkalmazásáról már jó ideje lehetett értesülni. Az élvonalbeli mérkőzéseken fordulóról fordulóra hatalmas hibákat követnek el a bírók, rossz döntéseikkel sok esetben befolyásolják a végeredményt.

Éppen ezért sürgető lenne a videobíró alkalmazása, a technológiát azonban mindaddig nem tudják bevezetni, amíg a játékvezetők nem rendelkeznek a VAR használatához szükséges képesítéssel.

A legnagyobb probléma abból fakad, hogy a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) Răzvan Burleanu elnök közlése szerint nem hajlandó kifizetni az 550 ezer eurós összeget, ami a bírók hat-nyolc hónapos felkészítését fedezi, amennyiben az élvonalbeli bajnokságot szervező Hivatásos Labdarúgóliga (LPF) nem járul hozzá ennek kifizetéséhez.

korábban írtuk

Kifütyüli egymást a román fociszövetség és a labdarúgóliga a videóbíró bevezetése körüli perpatvarban
Kifütyüli egymást a román fociszövetség és a labdarúgóliga a videóbíró bevezetése körüli perpatvarban

A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) elnöke, Răzvan Burleanu szerint a Hivatásos Labdarúgóliga (LPF) át szeretné venni a játékvezetés feletti ellenőrzést, hogy azt egyes klubok javára fordítsa, ezért amíg nem ismerik el a bírói testület hatáskörét, nem biztosítják a játékvezetők képzésének finan

Azt mindenképpen meg kell jegyezni, hogy a Játékvezetői Testület (CCA) a szövetség felügyelete alá tartozik, így neki kellene gondoskodnia a bírók taníttatásáról. Erről beszélt Gino Iorgulescu, a labdarúgóliga elnöke az általa vezetett intézmény múlt heti sajtótájékoztatóján, mondván, hogy a ligának a törvény szerint nincs lehetősége a játékvezetők felkészítését fizetni, hiszen ez nem az ő alárendeltségükbe tartozik.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Iorgulescu megjegyezte, hamarosan találkozik Răzvan Burleanuval és az 1. Liga televíziós közvetítési jogait birtokló cég képviselőjével, Orlando Nicoarăval annak érdekében, hogy megoldást találjanak a videobíró-rendszer bevezetése körül kialakult helyzetre. Érdekesség, hogy a közvetítési jogokat birtokló cég már beszerezte a technológia működéséhez szükséges berendezést, a játékvezetők képesítése viszont még el sem kezdődött.

A szövetség és a liga közötti, hosszú ideje tartó konfliktus akár „magasabb szintre” is kerülhet, ugyanis ha továbbra sem tudnak megegyezni, a Hivatásos Labdarúgóliga a lausanne-i Nemzetközi Sportdöntő Bírósághoz (CAS) fordul annak érdekében, hogy az kötelezze az FRF-et, végezze a dolgát.

„Remélem, hogy a szövetség végül fedezni tudja a játékvezetők felkészítését, mivel egyes projektekre pénzt kapott az európai és a nemzetközi szövetségtől, így lehet, hogy valamilyen összeg megmaradt, amit a VAR-rendszerre fordíthatnak. Ha a szövetségnek még sincs pénze, akár kölcsön is kérhet erre a célra, mivel ennek a helyzetnek a megoldása az FRF hatáskörébe tartozik” – bírálta a Răzvan Burleanu vezette szövetség tevékenységét Gino Iorgulescu.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Az üggyel kapcsolatban megkerestük a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK elnökét, Diószegi Lászlót, aki úgy nyilatkozott: a klub teljes mértékben támogatja, hogy bevezessék a videobíró-technológiát, sőt azt is felvetették, hogy amennyiben a szövetség és a liga nem tudnak megegyezni, a csapatok fizessék ki a játékvezetők képzését. Erre találják meg a törvényes utat és a szükséges összeget, a korábban említett 550 ezer eurót pedig osszák szét a tizenhat élvonalbeli klub között.

Idézet
Már egyre többen vagyunk azok, akik azt valljuk, hogy valamilyen megoldást kellene találni, mert ha sokáig húzzuk az időt, akkor nemhogy a következő, de még az azután következő bajnokságban sem lesz videobíró az 1. Ligában.

Mi voltunk a kezdeményezők, akik erre gondoltunk, az FCSB rögtön mellénk szegődött, de még az FC Botoșani és az Aradi UTA is támogatott. A többiek azzal jöttek, hogy ez nem helyes, hiszen ezt a szövetségnek kellene fizetnie. Ez így is van, de ha az FRF-nél azt mondják, hogy nincs pénzük erre, akkor valamilyen drasztikus megoldást kell találni, ha azt szeretnénk, hogy ténylegesen bevezessék ezt a rendszert” – közölte a klubelnök.

Diószegi László szerint nagy szükség van a VAR bevezetésére, ha azt akarjuk, hogy tisztességes meccsek legyenek a bajnokságban.

Kiemelte: ellenkező esetben minden héten folytatódik a cirkusz, a fordulónkénti nyolc mérkőzésből legalább hármat a bírók tönkretesznek, de lehet, még többet is. Tisztában van azzal, hogy a videobíró bevezetése után is előfordulhatnak hibák, de meggyőződése, hogy az alkalmazásával legalább nyolcvan-kilencven százalékban kiszűrik ezeket a komoly tévedéseket, mint például a befújt vagy meg nem adott tizenegyesek, illetve lesgólok.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Diószegi László nem lát sok esélyt arra, hogy a közeljövőben a két fél, a liga és a szövetség megegyezzen egymással. „Már hosszú évek óta megy a huzavona, az egyik testület függ a másiktól,

Idézet
futballnyelven szólva ahol tudják, ott faultolgatják egymást.

Hat-nyolc hónapra lenne szükség a játékvezetők felkészítéséhez, de még hozzá sem fogtak. Ez is nagy kérdés, hogy mikor tudják elkezdeni, mert az országban a bírók nem profik, hanem legtöbbjüknek van ilyen-olyan munkahelye, így nehezen tudnak hetekre elkérezkedni, hogy részt vehessenek ezeken a kurzusokon.”

Még távol állunk attól, hogy az 1. Ligában is használják a VAR-rendszert •  Fotó: FIFA Galéria

Még távol állunk attól, hogy az 1. Ligában is használják a VAR-rendszert

Fotó: FIFA

Az ország két legjobb játékvezetője, Ovidiu Hațegan és Kovács István rendelkezik videobírói képzéssel, így ők akár az idei rájátszás fontosabb mérkőzésein is bevethetők lennének a VAR-szobában. Diószegi szerint erre kevés az esély, de még arra is, hogy ebben az évben legalább egy mérkőzésen kipróbálják a rendszert. Meglátása szerint a legoptimistább forgatókönyv szerint a 2022–2023-as szezontól fogják bevezetni a VAR-rendszert az 1. Ligában.

„Már két évvel ezelőtt elkezdték a tárgyalásokat a videóbíróról, és azt ígérték, hogy az idei rájátszásban alkalmazzák, ehhez képest még neki sem fogtak a játékvezetők felkészítésének. A későbbiekben valamilyen formában a nagyobb csapatok nyomására biztosan be fogják vezetni, mert mindig sok bírói tévedés lesz. De ettől még távol állunk” – mutatott rá a Sepsi OSK elnöke.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot március 9-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei