Kovács István jelentős nemzetközi tapasztalattal rendelkezik
Fotó: Frf.ro
Kovács Istvánt jelenleg Európa legjobb játékvezetői között tartják számon. A 35 éves, nagykárolyi születésű futballbírót az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) az előző év végén beválasztotta az elit kategóriába. Eddigi pályafutása során már számtalan rangadót vezetett a román élvonalban, és remek teljesítményének köszönhetően nemzetközi szinten is komoly elismerésnek örvend. A rutinos játékvezető nem titkolt vágya, hogy a jövőben a felnőtt mezőnyben kijusson egy nagy tornára.
2020. május 20., 09:462020. május 20., 09:46
– Hogyan tölti ezt a nehéz időszakot, amikor szünetelnek a bajnokságok és a nemzetközi kupasorozatok, illetve szigorú intézkedéseket kell betartani?
– Otthon töltöm a napjaimat, szerencsére házban lakom, így jobban telik, mert tudok az udvaron edzeni és kertészkedni. Több időt töltök a családdal.
– A játékvezetőknek is formában kell tartaniuk magukat. Hogyan készül a szezon folytatására?
– A kormány határozata alapján, mi is elkezdhetjük a felkészülést egyénileg. Eddig otthon többféle erőnléti gyakorlatot végeztem, igyekeztem az izmaimat jó tónusban tartani.
– Legkorábban június közepén vezethet újra bajnoki mérkőzést, amelyet szigorúan zárt kapuk mögött rendeznek. Mennyit számít egy bírónak az, hogy nem lesznek nézők a stadionban?
– Nyilvánvaló, hogy a nézők hiánya hátrány lesz, de megfelelő összpontosítással meg tudjuk majd oldani a nehezebb szituációkat, amelyek a mérkőzések közben lesznek.
– Tavaly eldöntötték, hogy a következő idénytől bevezetik a videóbírót a román bajnokságban. A jelenlegi helyzetben mennyi az esélye annak, hogy ez ténylegesen megtörténik?
– Hat hónapos a videóbírókurzus, a járvány miatt nehezen lehet a nyáron bevezetni a technológiát, a FIFA is úgy döntött, hogy az év végéig nem szükséges egyik olyan bajnokságban sem használni, ahol rendelkeznek a megfelelő felszereltséggel. Továbbra is várunk a bevezetésére.
Fotó: Facebook/Federatia Romana de Fotbal
– A hazai bíráskodás komoly fejlődésen ment keresztül az utóbbi időben. Hogyan sikerül fenntartani ezt a szintet?
– Európa legjobb 26 játékvezetője között ketten vagyunk Romániából (a másik Ovidiu Hațegan, szerk. megj.), ez azt jelenti, hogy mi, akárcsak a Román Játékvezetői Testület, jó munkát végeztünk.
– Az előző év végén bekerült az UEFA elit kategóriás játékvezetői közé. Mit jelent önnek ez az elismerés?
– Húszéves munkám gyümölcse, régóta vágytam már erre, és jó visszajelzés számomra, hogy nem dolgoztam hiába. Szükségem volt erre az előrelépésre ahhoz, hogy még más kapuk is megnyíljanak előttem.
– A játékvezetők a sikeresen levezetett mérkőzések után juthatnak előbbre a pályafutásukban. Ön személy szerint mennyit foglalkozik az esetleges hibákkal, tévedésekkel?
– Az elején nagyon sokat emésztettem magam egy-egy hiba után. Ha most becsúszik egy tévedés, akkor megkeresem az okát, levonom belőle a tanulságot, hogy legközelebb ne ismétlődjön meg, és továbblépek.
– Hogyan zajlik egy-egy mérkőzés előkészítése: milyen információkat kell összegyűjtenie az adott csapatokról?
– Amire a pályára érünk, minden információnk megvan a két csapatról, például, hogy milyen felállásban, milyen rendszerben játszanak, kik a sérültek, az eltiltott játékosok. Az UEFA rendelkezésünkre bocsátott egy online adatbázist, ami csak ezzel foglalkozik, a világ minden részéről adatokat gyűjt a csapatokról, így nekünk sokkal könnyebb a mérkőzésekre való felkészülés.
Fotó: Frf.ro
– Több összecsapást vezetett már az európai kupákban. Miben különbözik leginkább egy Bajnokok Ligája-találkozó a román élvonalbeli meccsektől?
– Más a színvonal, gyorsabb a játék, és kevesebbet hibáznak a játékosok, ami azt jelenti, hogy nekünk is kevesebb szituációt kell elemezni.
– Nagy eséllyel Európa-bajnoki mérkőzést irányíthatott volna a nyáron. A kontinenstorna elhalasztásával jövőre is ez marad az elsődleges célja?
– Elsődleges célom mindig az a mérkőzés, amit a legközelebb kell vezessek. Ha az a találkozó jól sikerül, van esélyem a következő meghívásra is. Nyilvánvaló, hogy szeretnék eljutni az Eb-re, de az még a jövő kérdése, hogy mi lesz. Hosszú út vár rám addig, és bármi megtörténhet.
Kovács István pályafutása
Kovács István 1984. szeptember 16-án született Nagykárolyban. Labdarúgóként kezdte a pályafutását, de közben elvégezte a játékvezetői képzést, amiből 1999-ben vizsgázott. Nagyon fiatalon, 22 évesen debütált a román élvonalbeli bajnokságban – 2007-ben lehetőséget kapott arra, hogy a Szuperkupát vezesse a Dinamo és a Rapid között –, majd három évvel később már FIFA-játékvezetőként tartották számon. Rendszerint ő vezeti a hazai bajnoki rangadókat, emellett pedig jelentős nemzetközi tapasztalattal rendelkezik. Ami a válogatottakat illeti még, 2014-ben bíráskodott az U19-es korosztályú Európa-bajnokságon, a tavalyi U21-es kontinenstornán és az U17-es világbajnokságon, továbbá a felnőtt nemzeti együtteseknek több barátságos mérkőzést, Eb- és vb-selejtezőt – előbbi sorozatban tavaly márciusban ő fújta a sípot a világbajnoki címvédő Franciaország és Izland találkozóján – is irányított, illetve a Nemzetek Ligájában is szerephez jutott. Klubszinten számos alkalommal delegálták a Bajnokok Ligája és az Európa Liga mérkőzéseire, legutóbb tavaly decemberben a Paris Saint-Germain–Galatasaray csoportmérkőzést, illetve idén februárban a Porto–Leverkusen tizenhatoddöntős párharc visszavágóját vezette az európai kupasorozatokban. Fokozatos fejlődésen ment keresztül, kiváló teljesítményével elérte, hogy a 2019–2020-as szezon második felére bekerüljön az UEFA legjobb 26 játékvezetője közé, az elit kategóriába.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sport legfrissebb számában látott napvilágot május 19-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!