Magyar ízek a világversenyeken: a Békés megyei gasztronómiai csapat erdélyi alapanyagokkal is dolgozik

A Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség képviselői, középen Bondár László •  Fotó: Békés Megyei Culinary Team

A Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség képviselői, középen Bondár László

Fotó: Békés Megyei Culinary Team

A cukrászokból, szakácsokból és más gasztronómiai szakemberekből álló Békés Megyei Culinary Team 2008 óta a legrangosabb gasztronómiai világversenyekről hódít el díjakat magyaros ételekkel. Az erdélyi ízeket is megjelenítő szakmai csapat tagjával, Bondár László menedzserrel beszélgettünk.

Makkay József

2022. október 01., 17:112022. október 01., 17:11

2022. október 01., 20:032022. október 01., 20:03

– Hogyan jött létre a tizenkét tagú Békés Megyei Culinary Team?

– 2008-ban alakultunk, a csapat zömében séfekből, szakácsokból, cukrászokból áll, mind szakmabeliek vagyunk, és kisebb-nagyobb éttermekben vagy közétkeztetésben dolgozunk. Megalakulásunk óta részt veszünk az Erfurti Olimpián, illetve a Luxemburgi Világbajnokságon. A két gasztronómiai világverseny kétévente váltja egymást, és hasonlóan rangos esemény, mint a Lyonban megrendezett Bocuse d’Or nemzetközi főzőverseny. Annyi a különbség közöttük, hogy a franciaországi verseny nagyobb médiavisszhangnak örvend.

– Az elmúlt 14 évben tucatnyi rangos díjat nyertek egyéniben és a csapatok közötti megméretkezéseken. Mennyire nehéz felkészülni egy világversenyre?

– A Békés megyei gasztronómiai csapat felkészülése hat-hét tréningből áll. Trénerünk, Varga Károly séf mondja meg, hogy ezzel a tudással kiléphetünk-e a nemzetközi porondra. Most is a felkészülés utolsó száz méterén vagyunk, mert beneveztünk a november végi Luxemburgi Világbajnokságra. Csapatunk a bajnokság utolsó napján, 30-án fog versenyezni, de aki egyéniben indul, az már az előző napokon megméretkezik.

Idézet
A felkészítő tréningek végén főpróbát tartunk, ahol támogatóinknak bemutatjuk az ételfelhozatalt, amivel versenyezni fogunk.

A verseny előtti két nap a legnehezebb, mert ekkor kell elkészíteni a versenymenüt. A 48 óra szinte alvás nélkül telik el, az utolsó éjszakán hajnali két óra körül kezdenek tálalni a séfek, a kész termékeket reggel hétre kell kitenni az asztalokra.

Erdélyi kapcsolatokat is ápolnak. A Békés Megyei Culinary Team csapata vendégségben a székelyudvarhelyi Gizi csárdában •  Fotó: Békés Megyei Culinary Team Galéria

Erdélyi kapcsolatokat is ápolnak. A Békés Megyei Culinary Team csapata vendégségben a székelyudvarhelyi Gizi csárdában

Fotó: Békés Megyei Culinary Team

– Ez a verseny mennyivel könyebb, mint kamerák kereszttüzében, boxokban főzni meghatározott idő alatt?

– Csapatunk a hidegprogramban vesz részt, a meghatározott időtartalmú, boxban történő főzés a meleg ételt készítőkre érvényes. Mindkettő nehéz feladat, a melegprogramban részt vevők munkája talán stresszesebb. A versenyre benevező csapat négy szakácsból, egy cukrászból és három segítőből áll. A versenyelőírás szabályai szerint az egyik csapattagunk hideg előételt, a másik dísztálat, a harmadik ötfogásos fine dining menüt, a negyedik szakácskollégánk pedig finger food falatkákat készít.

Idézet
A cukrász feladata a három tányér desszert és a petit four bonbonfalatkák összeállítása és felszolgálása.

Csapatunk specialitása a hideg konyha, de korábban indultunk melegprogramban is. Ez annyiban nehezebb, hogy kötelező nyersanyagokból kell a séfeknek a helyszínen 105 adag ételt készíteniük, amiből öt adag a zsűrié, a többit a világszövetség értékesíti. Minden adag egyforma felépítésű és kinézetű kell legyen: nem lehet tudni, milyen tányérok kerülnek a zsűritagok elé.

– Erdélyi nyersanyagokkal is dolgoznak, a világversenyekre elviszik az erdélyi ízeket is. Mennyire van szabad kezük a hozzávalók kiválasztásában?

– A hidegprogram előnye, hogy a nyersanyagokat szabadon választhatjuk. A csapatversenyben idén a fő téma a hal, a vad vagy a sertés. Erdélyi támogatóink között van a húsárut forgalmazó székelyföldi Benedek, a Petry és a Bertis cégek, de kiváló minőségű érlelt sajtokat is felhasználunk, akárcsak az Erdélyben megszokott fűszereket, a csombort, lestyánt és másokat.

Idézet
Az alapanyagokat a magyar hungarikumokból igyekszünk összeválogatni,

így a bemutatott ételekbe be tudjuk építeni a gyulai kolbászt, az orosházi libát, a libamájat és a mangalicahúst is. A hidegprogram előírása szerint meg van határozva, hogy az elkészített ételek bizonyos százaléka vegetáriánus kell legyen.

A Gyulán dolgozó Bondár László a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség Békés megyei elnöke •  Fotó: Makkay József Galéria

A Gyulán dolgozó Bondár László a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség Békés megyei elnöke

Fotó: Makkay József

– Mennyire erősek a nemzetközi gasztronómiai versenyek, és milyen a magyar szakácsok esélye?

– A gasztronómiai világszövetségen keresztül lehet benevezni egyénileg, regionális vagy nemzeti csapatként a versenyekre. A novemberi luxemburgi versenyre nemzeti válogatottunk nem nevezett be, viszont regionális csapatként és egyéniben mintegy száz magyar versenyző áll rajthoz. Nagyon szoros a megmérettetés, hiszen 50–60 országból érkeznek versenyzők. A mintegy háromezer versenyző közül nem kis teljesítmény dobogós helyet elérni.

Idézet
Sokat elmond, hogy csapatunk tagjai minden világversenyről valamilyen díjjal tértek haza.
Ételkavalkád. A világversenyen 105 egyforma tányér készül minden fogásból •  Fotó: Békés Megyei Culinary Team Galéria

Ételkavalkád. A világversenyen 105 egyforma tányér készül minden fogásból

Fotó: Békés Megyei Culinary Team

2008-ban Ambrus György csapattársunk egyéniben kapott aranyat Luxemburgban, fia, az étel- és gyümölcsszobrász Ambrus György Krisztián 2014-ben szintén a világbajnokság aranyérmét hozta el: Toldi Miklóst formálta meg 50 kg kókuszzsírból, amint lefogja a bikát. Több csapattársunk szerzett ezüstöt és bronzot, csapatban szintén ezüstöt szereztünk, az aranyérem még hátravan. Jó hír, hogy erdélyi magyar kollégák is sikeresen megméretkeznek nemzetközi versenyeken, amivel szintén a magyar ételek hírnevét öregbítik.

– Ön a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség Békés megyei elnöke. Milyen szerepe van a szövetségnek a versenyeken való részvételben?

– Az országos szövetség felügyeli a nemzeti válogatott összeállítását, amelybe az ország minden részéből érkeznek szakácsok. Békés megyéből mindig vannak a nemzeti válogatottban, sőt volt olyan világverseny, amikor a nyolc tagból hat volt Békés megyei. Ez helyi szakácsaink szakmai elismertségét mutatja. A legtöbb szakács tagja az országos szakmai szervezetnek, amely a különböző versenyekre történő kijutásban is támogat.

Székelyföldi látogatás a Bertis cégnél •  Fotó: Békés Megyei Culinary Team Galéria

Székelyföldi látogatás a Bertis cégnél

Fotó: Békés Megyei Culinary Team

– A tévéadók egymással versengenek a főzőműsorok előállításában. Nézettségük mennyire növeli a fiatalok körében a szakma iránti elköteleződést?

– A főzőműsoroknak jótékony hatásuk van a fiatalok pályaválasztására, mert többen is ezek hatására állnak be szakácstanulónak. Ezzel együtt is azonban ma már kevesebben választják a gasztronómiai szakokat, mint a kilencvenes években, amikor én végeztem a szakközépiskolát. Jómagam vendéglátós felszolgálóként kezdtem el dolgozni, ami a szakácsmesterséggel rokon szakma. Nemzetközi versenyeken a csapat tagjaként veszek részt.

Idézet
A gasztronómiához köthető szakmákból nincs hiány Magyarországon, viszont az éttermekben elkelne több szakács.

Csapatunk több tagja is részt vesz az oktatásban, a felnőttképzésben. Azt tapasztalom, hogy aki megmarad a szakmában, az folyamatosan továbbképezi magát. A versenyek is erről szólnak, hiszen ott lehet legjobban megtapasztalni, hogy a különböző országok séfjei milyen technikákkal dolgoznak, mit érdemes eltanulni tőlük. Amikor csapatban ezüstérmesek vagyunk, és más nyeri el az aranyat, mindig azt nézzük, hogy ők miben voltak jobbak, és azt a pluszt igyekszünk ellesni munkájukból.

Marosvásárhelyen a Petry húsfeldolgozó éttermében •  Fotó: Békés Megyei Culinary Team Galéria

Marosvásárhelyen a Petry húsfeldolgozó éttermében

Fotó: Békés Megyei Culinary Team

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot szeptember 28-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba