Laskagombás finomságok Parajdról: bár a csiperke a közismert, mert nagyot álmodni a családi vállalkozás

Színes termékskála. Számos boltban és vásárokon is megtalálhatók a laskagombás készítmények •  Fotó: Horváth Júlia

Színes termékskála. Számos boltban és vásárokon is megtalálhatók a laskagombás készítmények

Fotó: Horváth Júlia

A gombák iránti érdeklődésből és szeretetből indult útjára és működik jelenleg is az a parajdi családi vállalkozás, amely egyedülálló ízvilágú készítményeket kínál. Horváth Júlia és családja nagyjából tizenöt éve termeszt laskagombát, az ebből készült termékeket pedig mára már nem csak Székelyföldön lehet megtalálni.

2022. április 24., 14:302022. április 24., 14:30

„Apósom erdész volt, a gombaszeretet innen származik, a család pedig sokféle ételt készített belőle” – vezette fel a beszélgetés elején a parajdi nő. Mint hozzátette, az ő férje nem igazán volt szerencsés, amikor gombászni indult, így elhatározta, hogy ő maga fogja megtermeszteni a gombát.

Júlia elárulta, kezdetben a Sóvidéken nem igazán ismerték a laskagombát. 

„Akárcsak máshol, itt is a csiperke volt az ismertebb, a gyűjtögetők pedig számos más erdei gombát árultak még. Bizony házaltunk, piacokra jártunk, mert nehéz volt megismertetni az emberekkel a laskagombát” – emlékezett vissza.

Legelső termékük a laskagombás savanyúság volt, amelyet elsősorban piacokon tudtak értékesíteni, de kezdetben csak kis mennyiségben. „Mint ahogy mások is kiteszik a portájuk elé a portékát, mi is kitettük a miénket, hiszen Parajd sok turistát vonz.

Idézet
Egyébként azt láttuk, hogy a románok gombakultúrája nagyobb a magyarokénál.

Ők hosszabb ideig és szigorúbban böjtölnek, sokszor a gombával helyettesítik a húskészítményeket. Így aztán amikor láttuk, hogy valóban van kereslete a készítményeinknek, hivatalosabb formát öltöttünk neki” – tudatta. 

A laskagomba termesztése

A laskagomba termesztésénél a nyersanyagok a széna és a szalma. Mivel Parajdon ezt nem tudják beszerezni, máshonnan hozatja a család, a férj pedig saját maga készíti el a komposztot.

A gombacsírával beoltják a komposztot, és nagyjából 30–40 napra van szükség, hogy teremni kezdjen a gomba. 

Március, április és május, illetve szeptember, október és november a legkedvezőbb időszakok a zsákos termesztésű laskagombának, hiszen a párás, esős, alacsonyabb hőmérsékletű időjárás a legkiválóbb neki. A tavaszra és őszre koncentrálódott szedésnél első alkalommal 300–400 kilogrammot tudnak leszedni belőle. 

A tavasz és az ősz a legkedvezőbb időszak a zsákos termesztésű laskagombának •  Fotó: Horváth Júlia Galéria

A tavasz és az ősz a legkedvezőbb időszak a zsákos termesztésű laskagombának

Fotó: Horváth Júlia

„A nyári időszak a legkritikusabb: ha éjszaka nem hűl le megfelelő mértékben az időjárás, a zsákok termelik magukban a hőt, és túl nagy hőmérsékletnél a gombacsíra elég” – mutatott rá az egyik nehézségre. A zsákok készítésénél közeli barátok segítenek, a feldolgozást pedig reményeik szerint nemsokára ők maguk tudják majd végezni.

Szélesedő kínálat

Az évek során számos új termékkel gazdagították a felhozatalt. A pástétomokból ötféle is van jelenleg – fokhagymás, olajbogyós, csípős paprikás, kapros és medvehagymás –, a savanyúságokból pedig nyolcféle, így a csombor, a tárkony, a fokhagyma, a csípős paprika vagy a hagyma is dominálhat az összetételüket tekintve.

Ezenkívül gombás töltelékes káposztát, zakuszkát, különféle szendvicskrémeket, de gombaport is készítenek. „A levessel is sikerült betörnünk a piacra, a bolognai szósz – amelyből van csípős és nem csípős is – szintén nagy népszerűségnek örvend” – sorolta a felhozatalt, hozzátéve, hogy legújabb termékük a vadas szósz.

Laskagombás finomságok. Az évek során számos új termékkel gazdagították a felhozatalt •  Fotó: Horváth Júlia Galéria

Laskagombás finomságok. Az évek során számos új termékkel gazdagították a felhozatalt

Fotó: Horváth Júlia

Mint megjegyezte, egyik évben nagyon sok spenótjuk termett, így megpróbálták ötvözni a gombával,

egy másik alkalommal pedig ugyanígy kombinálták a sütőtököt is, így jöttek létre a szendvicskrémek. „Például Sepsiszentgyörgy környékén a sütőtökös krémet nagyon szeretik, de akárcsak Csíkszeredában, ott még a tárkonyos savanyúságok is nagyon kelendők.

Idézet
Ha román vidékre megyünk, akkor a fokhagymás termékekből viszünk többet, magyarán ennyi idő után már tudjuk, hogy hol mire van ízlés és kereslet”

 – fűzte hozzá Júlia. A család asztalán napi rendszereséggel megjelennek a savanyúságok, de a krémeket is nagyon szeretik.

Viszontagságos termékismertetés

Júlia elmondása szerint nehéz volt kiépíteni a laskagombás ínyencségek piacát, hiszen attól még nem válik ismertté egy termék, hogy bekerül az üzlet polcaira. Jelenleg a székelyudvarhelyi Helyénvaló Helyi Boltban és az online felületén lehet megvásárolni a termékeket, de Brassóban, Bukarestben és Galacon is vannak értékesítési helyszínek.

Idézet
Mindezek ellenére nincs olyan forgalmunk, hogy ne kelljen elmenjünk vásározni.

Így a székelyudvarhelyi és csíkszeredai vásárokra szoktunk gyakrabban eljárni, de Marosvásárhelyen, Temesváron és a Kolozsvári Magyar Napokon is meg tudunk jelenni” – fejtette ki. Hozzátette, jelenleg a Csíkszeredában havonta megrendezett helyi és hagyományos termékek vására nyújtja számukra az egyik legnagyobb lehetőséget értékesítés terén.

Nehéz volt kiépíteni a laskagombás ínyencségek piacát •  Fotó: Horváth Júlia Galéria

Nehéz volt kiépíteni a laskagombás ínyencségek piacát

Fotó: Horváth Júlia

A világjárvány őket is érintette, hiszen azelőtt a vásárokon kóstolásra is volt lehetőség, ami természetesen több vásárlót vonzott oda. „Az üzletben nem tudnak meg sokat az emberek a termékről.

Idézet
Ajánlani kellene, de nehéz bejutni az áruházakba, pénzügyileg nagyon nehéz megfelelni a feltételeknek.

Mivel nem egy alapélelmiszerről beszélünk, mi azt látjuk, mintha kétévente cserélődne a vásárlói körünk. Talán ráunnak az emberek, aztán hosszabb kihagyás után újból visszatérnek a termékeinkhez” – tette hozzá a nő.

Úgy látja, Székelyföld-szinten van igény a termékeikre, csupán azon kell dolgozniuk a továbbiakban is, hogy minél több emberhez juttassák el a laskagombás ínyencségeiket.

Pálkövi Bence

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot április 20-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei