Brassói lakásának lépcsőházában, háttérben olimpiai és vb-érmek, kitüntetések
Fotó: Pinti Attila
Brassóban tölti megérdemelt nyugdíjas éveit minden idők egyik legjobb romániai kézilabdázója, az ifjúsági és főiskolás vébén aranyérmes, kétszeres felnőtt világbajnok, kétszeres olimpiai érmes, majd BEK-győztes Kicsid Gábor.
2021. június 22., 15:352021. június 22., 15:35
Felső-Háromszéken, a Kézdivásárhelyhez közeli Imecsfalván 1948. április 2-án született Kicsid Gábor, aki 73 éves, de fiatalosan mozog. Sajnos felesége már több éve nincs közöttünk, de gyerekeiről, unokájáról nagy lelkesedéssel mesél. Lánya Kanadában él, fogtechnikai labort működtet, fia pedig, aki vadászpilóta szeretett volna lenni, de mivel túl magasra nőtt, csak ejtőernyős tiszt lehetett, kilépett a hadseregből, és jelenleg vállalkozó Bukarestben. Meglátogattuk minden idők egyik legjobb romániai kézilabdázóját.
– Hogyan került kapcsolatba egy falusi környezetben született, de kiváló adottságokkal rendelkező kisfiú a sporttal? Volt hagyománya a családban a kézilabdának?
– Apám a csíkszeredai gimnáziumban érettségizett, majd Budapesten tiszti akadémiát végzett, a családi hagyatékban maradt magyar tiszti gyűrűt ma én viselem. A kicsi magyar világban édesapámat Háromszékre helyezték leventeoktatónak. Aztán amikor fordult a katonai helyzet, apám orosz hadifogságba került, de sikerült megszöknie, utána pedig felcsapott gazdálkodónak. Imecsfalván földet vett, virágzó gazdaságot hozott létre. Én az államosítás évében születtem, s bár apám néhány hektár földjét megtarthatta, kuláklistára került, a kulák gyerekek nem járhattak gimnáziumba. Imecsfalva akkor a Magyar Autonóm Tartományhoz tartozott, Brassó más régió volt, ahol nem tudtak apám kulák „származásáról”, ott tanulhattunk. Apám rendszeresen bejárt a Cenk alatti városba, hozta az árut, amit megtermelt, eladta a piacon, majd kifizette a bentlakásunkat. Az ötödik osztályt Brassóban kezdtem, a bátyám is ott tanult. Hárman voltunk testvérek, mindhárman élsportolók lettünk, testnevelési főiskolát végeztünk. Újsághy Gábor volt a testnevelő tanárunk, akire hálával emlékszem, megszerettetett velünk minden sportágat, jártunk sízni, korcsolyáztunk, úsztunk stb.
Először kapus voltam, de az egyik mérkőzésről több mezőnyjátékos hiányzott, az edző pedig kivett a kapuból, és a beállós szerepét bízta rám. Soha többe nem voltam kapus, az első nagy sikerem pedig a sportiskolák 1966-os országos bajnoksága volt, ahol bronzérmet szereztünk. Bevallom, engem akkor Hansi Möser játéka nyűgözött le, ott volt Gruia is, lőtte a gólokat, de a legtechnikásabb, a legkomplexebb, a legelegánsabb játékos Möser volt számomra. Felfigyeltek rám.
Az 1970-es vébére készülő romániai válogatott. A felső sorban balról a második Kicsid Gábor. Mellette a szélen Birtalan István
Fotó: Forrás: frhandbal
Temesvárra akartam felvételizni az állatorvosi egyetemre – apámnak ez volt a nagy álma –, ahová Jude, a híres edző hívott. Ekkor lépett közbe Eugen Trofin, a Bukaresti Egyetem edzője, aki szintén kiszemelt magának, és elintézte, hogy a román fővárosba menjek, magyarul felvételizzek az állatorvosira. Az írásbeli jól sikerült, a szóbelire azonban nem találtak magyar tanárt, akinek felmondhattam volna a kihúzott tételt. Jól emlékszem, a zöldostorost húztam ki. Ezt hogy mondjam el románul? Verde bici? A brassói középiskola nagyon jó alapot adott, magyarul tanultam az állattant és a szerves kémiát, az összes latin kifejezést kívülről tudtam. Kézzel-lábbal elmondtam a tételt a román tanárnőnek, végül 7-est kaptam, amivel simán bejutottam.
A felvételi után azonnal jelentkeznem kellett az ifjúsági válogatott edzőtáborába, amellyel 1967-ben Hollandiában utánpótlás-vébét nyertünk. A hatalmas öröm mellé üröm is vegyült, ugyanis kirúgtak az állatorvosiról. Na, ezt hogy mondjam meg apámnak? Az történt ugyanis, hogy a Román Kézilabda-szövetség nem küldte el időben az egyetem vezetőségének azt a bizonyos igazolást. Évet kellett volna ismételni, de csak azzal a kikötéssel, hogy keveset fogok hiányozni, részt veszek a boncolásokon stb. A kézilabdát választottam, átírattak a Testnevelési Egyetemre, a főiskolás évek alatt az Universitateát, az egyetem csapatát erősítettem.
A Bukarest Steauával 1977-ben megnyerték a kézlabda BEK-et. A felső sorban középen Kicsid Gábor
Fotó: Forrás: frhandbal
– Két világbajnokságot nyertek, és mindkettőn kulcsszerepet játszott...
– Már 19 éves koromban behívtak a nagyválogatottba, én voltam a legfiatalabb.
Azokban az években balátlövőt játszottam. Birtalan István később futott be, nagyon jól lőtt és jól ugrott, viszont az elején rosszul célzott, viccelődtünk is, hogy a címert és a Ceaușescu-képet találja el a kapu mögötti falon, de aztán óriásit fejlődött. Kapusként kezdtem, de tehettek bárhová, jobb vagy bal szélnek, összekötő, irányító vagy beállós posztra. Az én nagy előnyöm az volt, hogy minden edző számított rám a védekezésben, a védelemből soha ki nem vettek.
Brassói lakása udvarán, kedvenc fenyőfája előtt
Fotó: Pinti Attila
Az 1970-es párizsi vébén a döntő rosszul indult, a keletnémetek 3–0-ra elhúztak, és az én két gólommal kezdtük a felzárkózást. Az 1974-es vébédöntőn néhány perccel a befejezés előtt 12–12 volt a mérkőzés állása, amikor hétméterest ítéltek nekünk. A társaim szó szerint igyekeztek egyik a másik háta mögé bújni. Se Gunesch, se Birtalan nem jelentkezett a dobás elvégzésére. A büntetőknél általában elosztottuk egymás között a kapusokat. Birtalan például a magyar Bartalisnak vagy a német Schmidtnek nem tudott hetesből gólt lőni. Én viszont jól ismertem a német és a jugoszláv kapust.
Aztán dobtunk még egy gólt, 14–12-re győztük, és újra világbajnokok lettünk. Románia negyedszer aranyérmes férfi kézilabdában.
Eredményes karrier. Olimpiai és vb-érmek, serlegek, kitüntetések
Fotó: Pinti Attila
Azokban az időkben is voltak a Kárpátok Kupája elnevezésű tornák, amelyeket Románia rendezett, és a világ legjobb válogatottjai vettek részt rajta. Azok erősebbek voltak egy világbajnokságnál, mert mindenkivel kellett játszani, a vébén viszont nem. Ott van az 1975-ben megnyert főiskolás világbajnokság. Ez is szupererős torna volt, a szocialista országok csapatai megegyeztek a nagy válogatottakkal, ezekben az országokban mindenki egyetemista volt papíron, én például az atomfizikára voltam beíratva. Mondtam is viccesen, hogy ha értenék hozzá, el is végezném.
– Nehezen tudták feldolgozni az 1976-os olimpiai döntőt, ahol kikaptak az oroszoktól.
– Érdemes megemlíteni előbb az 1972-es müncheni olimpia kapcsán Jugoszláviát. Négy évig felállásokkal kísérleteztek, mindig ugyanazzal a hat alapemberrel, senki nem értette, hogy ez mire jó. Aztán megmutatták. Egy szuper csapatot hoztak össze, amelyet nem lehetett megverni. Más nem érdemelte volna meg 1972-ben az aranyérmet. Úgy gondolom, a szerb dominancia, ami a világ férfi kézilabdasportjában uralkodik, a hetvenes években kezdődött. A mi müncheni bronzérmünket én nem tartom rossz eredménynek. A '76-os montreali olimpiára azonban favoritként, a legjobb csapattal mentünk, de a siker elmaradt.
Meg sem fordult a fejünkben, hogy pont az oroszoktól kaphatunk ki, hiszen Moszkvában is többször simán vertük őket, jobbak voltunk. Nem lettünk nagyképűek, csak az edzőnk berakott két dinamós játékost a csapatba, ezzel megbontotta az addig tökéletes csapategységet. Jómagam sem kezdtem, a világ legjobb kapusa, Penu pedig majdnem összeverekedett a mesterrel, öt perc után kiállt a kapuból. A hatgólos hátrányt ledolgoztuk, de fordítani, nyerni már nem tudtunk. Mindenkinek nagyon fájdalmas volt, hogy a legjobban várt aranyat nem tudtuk megszerezni. Fejben veszítettük el. Csak egy kis apróság: a montreali olimpiai szereplésért először osztogattak személygépkocsit az érmeseknek.
Fotó: Forrás: frhandbal
Kárpótolta az elveszített döntőt némileg az, hogy egy évvel később Sindelfingenben a Steauával megnyertük a klubcsapatok legerősebb tornáját, a BEK-et, ahol a CSZKA Moszkvát, tulajdonképpen az orosz válogatottat győztük le.
– Az ön idejében a romániai férfi kézilabda a világ élvonalába tartozott, ma viszont ritkán jut ki vébére vagy Európa-bajnokságra. Mi volt a titka a romániai férfi kézilabda aranycsapatának?
– Romániában akkor volt férfi kézilabda, amíg a válogatottban voltak románok, magyarok és szászok. Amióta a magyarok és a szászok eltűntek, már nincs eredmény. Tessék utánanézni! Az egyik titka a csapategység volt, hiszen többnemzetiségű játékosok alkották, magyarok, szászok, szerbek stb., de mind a mai napig egy nagy családot alkotunk, összetartunk. Sajnos vészesen fogyatkozunk... Társaim soha nem éreztették velem, hogy magyar vagyok. Máig nagyon jó barátok maradtunk, mintha édestestvérei lennének egymásnak.
Fotó: Forrás: frhandbal
Aztán volt egy nagyszerű vezetőnk, Cornel Oțelea, aki szintén erdélyi ember. Vezetőnek született. Említek egy példát: Predealon, a Forbánon voltunk edzőtáborban, s telefonált a feleségem kétségbeesetten, hogy Kinga lányom beteg, 40 fokos lázas, kórházba kell vinni. Kérezkedtem Oțeleától, aki azt válaszolta: te orvos vagy? Kapcsolatait kihasználva azonban rögtön telefonált a bukaresti katonai kórház legjobb orvosainak, s megoldották a problémát. Ha ő így bánt velünk, akkor mi száz százalékkal hajtottunk érte az edzéseken, a meccseken.
Fotó: Pinti Attila
– Miután abbahagyta a kézilabdát, a Brassói ASA-hoz került. Abban az időben a téli sportokban romániai nagyhatalomnak számító másik brassói klubnál, a Dinamónál is egy háromszéki, volt világbajnoki érmes, olimpikon élsportoló, Derzsi Ede volt a vezetőségben.
– Hamar tegyük hozzá, hogy 1989 előtt sem Derzsi, sem én nem lehettünk parancsnokok. Én például századosként jöttem el a Steauától, az őrnagyi, az alezredesi és az ezredesi rangokat komoly vizsgák után kaptam meg. Soha nem volt kenyerem a hajbókolás, a megalázkodás, a talpnyalás. Csak egyenlő bánásmódot szerettem volna, megalkuvások nélkül. Jöttem Brassóba, mert Bukarestet sohasem szerettem.
Nem véletlenül kerültem vissza Erdélybe, a téli sportokhoz. Elmondtam akkor azoknak, akik megkérdőjeleztek, hogy a téli sportoknak mi köze van a kézilabdához: én korábban síztem, korcsolyáztam, még sífutóléc is járt a lábamon, testnevelő tanár vagyok. Főnököt pártvonalon neveztek ki, helyettest pedig szakmailag. A rendszerváltozásig voltam parancsnokhelyettes, a forradalom után úgy gondolták, magyar is lehet parancsnok. Tíz éven át töltöttem be ezt a funkciót, büszke vagyok arra, hogy létesítmények egész sorát valósítottam meg.
Fotó: Pinti Attila
Egy példa a predeali ugrósánc, hiszen Tekerőpatakon és Borsabányán már nem lehetett síugróversenyeket tartani. Végeztem egy tisztogatást is a klubnál, például a szekusoktól elvettem a sportolók felszerelését. Számos székelyföldi sportoló folytathatta az ASA-nál pályafutását, gúnyosan nemegyszer a hátam mögött mondogatták is, hogy „Dute la honvezii lui Kicsid” (menjetek Kicsid honvédjeihez – szerk. megj.), hiszen 33 sportolónkból 30 magyar volt a brassói katonai sportklubnál.
Fotó: Pinti Attila
A forradalom után visszakaptuk a földjeinket, az imecsfalvi birtokot hosszas huzavona után eladtuk, a pénzt testvériesen elosztottuk. Apám gyakran megjelenik álmaimban az imecsfalvi birtokon, de soha nem lép be a házba, talán így akarja jelezni, hogy nem ért egyet a birtok eladásával. Visszajárok Imecsfalvára, a templomba, a temetőbe, segítem az egyházat.
Kicsid Gábor Imre
Klubjai: Brassói Sportiskola 1960–1966; Bukaresti Universitatea 1966–1971; Bukaresti Steaua 1971–1981; Carpați Mârșa 1981–1983. Eredményei játékosként: világbajnok – 1970 és 1974; olimpiai ezüstérem – 1976, Montreal; olimpiai bronzérem – 1972, München; főiskolás világbajnok – 1975; ifjúsági világbajnok (U22) – 1967; BEK-győztes a Steaua csapatával –1977; bronzérmes a sportiskolák országos bajnokságán – 1966; kilenc bajnoki cím a Steaua csapatával – 1971–1981.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot június 15-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!