Hosszú távra tervez Leo Grozavu a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK-nál
Fotó: Sánta Imre
A hazai labdarúgás élvonalában érdekelt Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK harmadik idényét tölti az 1. Ligában, és miután az ősszel elmaradtak a várt eredmények, a háromszéki klub menesztette korábbi edzőjét, László Csabát, akinek helyét a piros-fehérek kispadján Leo Grozavu foglalta el. A játékosként válogatottságig is eljutott szakemberrel labdarúgói és edzői pályafutásáról, a Sepsi OSK-nál eddig eltöltött rövid időszakról, de főleg a jövőbeli célkitűzésekről, valamint az európai kupaszereplés lehetőségeiről beszélgettünk.
2020. február 05., 12:192020. február 05., 12:19
2020. február 05., 14:582020. február 05., 14:58
– Egy bukovinai faluban született, ahonnan nem egyszerű kitörni, hiszen az ember gyakran ütközik korlátokba. Mégis hogyan lett élvonalbeli labdarúgóvá?
– Így van, a Suceava megyei Ilișești községben születtem, ahonnan édesanyám is származott, de a gyermekkoromat egy rövid pankotai kitérőtől eltekintve, ahol az apai nagyszüleim éltek, Gura Humorului városában töltöttem. Itt tettem meg az első lépéseket a labdarúgóvá válás útján, majd tizenegy évesen a bákói sportlíceumba kerültem, amelyet 1979-ben végeztem el. Érettségi után bevonultam katonának, ez idő alatt is futballoztam, de
Párhuzamosan egyetemre is jártam, a máramarosi városban szereztem bányamérnöki oklevelet, és itt ismertem meg a feleségemet is. Ezt követte egy hatéves periódus a Dinamónál, később két évet töltöttem Karácsonkőn, majd ugyanennyit a német másodosztályban szereplő FC Saarbrücken csapatában. Pályafutásom során tehát kevés csapatnál játszottam, ugyanis
Ugyanez érvényes eddigi edzői tevékenységemre is, hiszen ahol nyugodt körülmények között tudtam dolgozni, ott hosszabb ideig maradtam, és sikerült időtálló emberi kapcsolatokat is kiépítenem.
– Hogyan jellemezné önmagát futballistaként, milyen játékos volt a pályán?
– Nehéz önmagamról beszélnem, ezt inkább másokra hagynám. Az viszont tény, hogy ambiciózus voltam, soha nem szerettem veszíteni. Fiatalon még nem tartoztam a legjobbak közé, labdarúgóként a nagykorúvá válásom csak az évek előrehaladtával történt meg, amikor tudatosult bennem, hogy mit is akarok.
– Van valami, amit megbánt, amit mai fejjel másképp csinált volna?
– Talán annyi, hogy labdarúgóként többet is elérhettem volna. De olyan időszakban futballoztam, amikor
De így is az egyik legnagyobb hazai klubnál játszhattam, amire büszke vagyok. Bemutatkozhattam a válogatottban is, ahol ugyan többet szerepelhettem volna, de mint említettem, a generációnkhoz olyan kiváló játékosok tartoztak, akik a válogatottal, ugyanakkor külföldi neves kluboknál játszva is a legmagasabb szintre jutottak. Ez volt az én sorsom, de úgy gondolom, egy kis szerencsével, vagy ha többet tettem volna érte, még nagyobb megvalósításokkal büszkélkedhetnék.
Leo Grozavunak több ajánlata is volt tavaly, ám a háromszékieké volt a legvonzóbb
Fotó: Pinti Attila
– Két alkalommal ölthette magára a válogatott mezét 1994-ben, épp az amerikai világbajnokságot megelőzően. Milyen volt egy csapatban játszani a román labdarúgás legnagyobbjaival?
– Ezeken a mérkőzéseken nem játszottak a külföldön aktiváló játékosok, csak a hazai élvonalban szereplő futballisták kaptak meghívót. A szövetségi kapitánynak ezzel az volt a célja, hogy elsősorban a jövőre nézve mérje fel a lehetőségeket. De így is olyan labdarúgók mellett léphettem pályára, mint Ilie Dumitrescu, Craioveanu, Prodan, Prunea, Mihali, Panduru vagy Gîlcă, akik később bebizonyították, hogy a legjobbak közé tartoznak.
– Miután a futballcipőt szögre akasztotta, miért döntött úgy, hogy edzőként is a pálya közelében marad?
– Minden ember kap valamilyen elhívást, a labdarúgás pedig gyermekkorom óta közel állt hozzám. Már amikor járni tanultam, vonzott a labda, és ez az évek során csak egyre erősödött. Mindig is szenvedélyesen szerettem a focit, és ahogyan az évek teltek, rájöttem, hogy pályafutásomat edzőként akarom folytatni. Nem egy irodai állásra vágytam, hanem ott akartam maradni a futballpálya mellett. Már tizenhét éve dolgozom ezen a téren, és mindig arra törekedtem, hogy átadjak valamit saját tapasztalataimból.
– Edzőként már több élvonalbeli klubnál is megfordult, most éppen a Sepsi OSK kispadját foglalja el. Nehéz helyzetben vette át a csapat irányítását, de hamarosan jöttek az eredmények. Mit sikerült ilyen rövid idő alatt megváltoztatni?
– Nem szeretek arról beszélni, hogy azelőtt mi történt, mert nem voltam részese, így nem is tudnék egy teljes képet festeni róla, és ez nem is lenne helyes részemről. De edzőváltás általában akkor történik egy klubnál, amikor a dolgok nem úgy működnek, ahogyan azt a vezetőség vagy a szurkolók elvárják. Amikor átvettem a csapatot, legelőször az edzések ritmusát változtattam meg, mert a segítőim is azon a véleményen voltak, hogy
Ezen a téren tehát azonnal változtattunk, de persze ahhoz, hogy hosszabb távon is eredményesek legyünk, szükség van a játékosok megfelelő kiválasztására is. Nem egyformák a nézőpontjaink, nincs két ember, aki egyformán gondolkodna, és ez nemcsak a futballban érvényes, hanem az élet minden területén. Így aztán a rendelkezésemre álló rövid idő alatt igyekeztem úgy összeállítani a keretet, hogy igazodni tudjon az elképzeléseimhez. Nem vagyok híve annak, hogy mindenáron kicseréljük a fél csapatot, mert ez csak rövid távon hozhat eredményeket.
Másrészt ezen a téren elég rosszul is álltunk, ugyanis fennállt annak a veszélye, hogy az eltiltások miatt adott pillanatban nem tudunk eleget tenni a szabálynak és két utánpótlás korosztályú játékost nevezni a kezdő tizenegybe. A téli felkészülés jó alkalom volt arra, hogy felmérjük mind az érkezők, mind a már rendelkezésünkre álló állomány tagjainak a képességeit. Most már csak az maradt, hogy ők is bizonyítsanak a pályán.
A neheze csak ezután, a bajnokság rájátszásában következik
Fotó: Pinti Attila
– A fiatalok mellett feltűntek még más igazolások is, illetve változás történt a szakmai stábban. Ezeket mi indokolta?
– Igen, megszereztük Kovács Lóránt és Fülöp Loránd játékjogát, de ők úgy érkeztek, hogy azt megelőzően hosszabb ideig nem játszottak, sérüléssel bajlódtak, úgyhogy azt gondolom,
Ezzel kockázatot is vállaltunk, de mindkettőjüket akartam, és hogy tovább miként alakul a sorsuk, az elsősorban tőlük függ. Pillanatnyilag nem tudunk rájuk építeni, még szükségük van egy kis időre, hogy visszanyerjék régi formájukat. Rajtuk kívül a klub egy fiatal argentin labdarúgót is szerződtetett Tomas Diaz személyében, akiről elmondhatom, hogy jó képességekkel rendelkezik, de még ő sem tart ott, hogy többletet vigyen a csapat játékába. De mindenképpen megérdemel egy esélyt, és majd meglátjuk, hogyan fejlődik és alkalmazkodik ahhoz, amihez nekünk szükségünk van. Új szerzeményünk még Anass Achahbar, de neki is van még pótolnivalója, vele is türelmeseknek kell lennünk.
Az alapszakaszból hátralévő mérkőzéseken még meg tudjuk engedni magunknak, hogy itt-ott kísérletezzünk a játékkal, de a rájátszásra készen kell állnia egy stabil kezdő tizenegynek. Ami a stábomat illeti, nagy nyereség számunkra Ovidiu Chiribici, akit sikerült Sepsiszentgyörgyre csábítani. Több mint tíz éve dolgozom együtt vele, teljes mértékben megbízom benne, a legjobb hazai erőnléti edzőnek tartom.
– Maradt még reális esélyük a felsőházi rájátszásra?
– Mindenkinek joga nagyot álmodni, ez nincs megtiltva senkinek, de nekünk most a realitás talaján kell maradnunk. Ha csak egy ellenféllel kellene versenyeznünk, akkor még bizakodó lennék, de addig, amíg három csapat is megelőz a rangsorban,
A nyáron ismét feltérképezzük a lehetőségeinket, ami vonatkozik játékosokra és edzőkre egyaránt, majd a klub elvárásainak függvényében igyekszünk megkeresni a megoldásokat arra nézve, hogy jövőre ne rekedjünk ismét az alsóházba.
Leo Grozavu Irányításával hét bajnokin tizenhárom pontot szerzett a Sepsi OSK
Fotó: Pinti Attila
– Ezek szerint folytatni kívánja az Sepsi OSK-nál elkezdett munkát?
– Természetesen. Én az az ember vagyok, aki ha azt érzi, hogy nincs rá szükség igazán, vagy nem tud úgy dolgozni, ahogyan szeretne, akkor inkább bele se vág a munkába. Az ősszel több klub is megkeresett, de nem éreztem elérkezettnek a pillanatot, hogy lépjek.
– Megkap minden támogatást a munkájához, elégedett a rendelkezésre álló feltételekkel?
– Eddig semmi kifogásom nem lehet, hagyják, hogy végezzem a dolgomat, és adottak azok a logisztikai feltételek is, amelyek nyugodt körülményeket teremtenek. Gondolok itt elsősorban arra, hogy edzőpályák állnak rendelkezésünkre, és biztos vagyok abban, hogy
– Az FC Botoșani edzőjeként az Európa Liga-selejtezőig vezette csapatát. Mit gondol, meg tudja ismételni ezt a teljesítményt a Sepsi OSK kispadján?
– Teljesen normális, hogy mindig többet és többet akarjunk. Aki ezt nem teszi, az a semmivel marad. Ami közös vonás a két klubnál, hogy itt is, ott is olyan vezetőkkel találkoztam, akik nem szóltak bele a munkámba. Lassan ritkaságszámba megy, ha nálunk egy edzőnek sikerül hosszabb időt töltenie egy-egy csapatnál, Botoșani-ban ez nekem megadatott. Lényegében ennek köszönhető, hogy az évek során sikerült kialakítani egy olyan játékoskeretet, amely képes volt erre a teljesítményre. És ugyanez érvényes most is. Ha összeáll minden feltétel, ami ehhez szükséges, akkor a Sepsi OSK-nak is sikerülhet. És persze szeretném, ha én lennék, akinek az irányítása alatt ez megtörténik.
Mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy döntőbe jussunk, és ha már ott leszünk, bármi megtörténhet. De ha ez idén nem is sikerül, nem jelenti azt, hogy a feladnánk. Hinnünk kell ebben, sokat dolgoznunk, és ha a klub is erőfeszítéseket tesz a befektetések terén, akkor el fog jönni ennek az ideje is.
– Tudomásom szerint elég sok mindent megért, ha valaki magyarul szólal meg a környezetében. Amióta Sepsiszentgyörgyön van, sikerült fejlődnie ebben a vonatkozásban?
– Már meg is fogalmaztam magamnak, hogy
Amikor annak idején Erdélybe kerültem, Nagybányán és Kolozsváron sok magyar emberrel megismerkedtem, akikkel azóta is baráti viszonyt ápolok. Idegen nyelvi környezetben az ember hallja a szavakat, és egy idő után kezdi összerakni is azokat, úgyhogy sok mindent sikerült felszednem. Most pedig így, hogy naponta magyar beszédet hallok magam körül, biztos vagyok abban, hogy rövidesen még több fog rám ragadni. Egyébként is azt tartom, hogy minden új, amit az ember megtanul, elsajátít, csak segít a fejlődésben.
Leo Grozavu 1967. augusztus 19-én született, labdarúgói pályafutásának kezdetét a Bákói Sportlíceumban, illetve a Relonul Săvinești ifjúsági csapatánál töltötte. Nagybányán 1988–1992 között 61 meccsen lépett pályára, majd az 1992–1998 közötti időszakban a Bukaresti Dinamónál 105 mérkőzésen játszott. Két szezon következett a Ceahlăul Piatra Neamțnál, illetve a német 1. FC Saarbrückennél, majd ismét visszakerült Karácsonkőre, ahol a 2002–2003-as szezon végén visszavonult. 1994-ben kétszer játszott a román válogatottban. Edzői pályafutását a Zilahi Armătura együttesénél kezdte, majd a Kolozsvári U (2005–2006), a Nagybányai FC (2007), az FC Botoșani (2007–2008, 2014–2015, 2016–2017), a Nagyváradi Luceafărul (2011–2012), a Medgyesi Gaz Metan (2015–2016), a Temesvári Poli (2018) és a Petrolul Ploiești (2018) csapatát irányította. Tavaly november közepén került a Sepsi OSK-hoz.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!