Hústekercsek sülve, főve – kezdő háziasszonyok által is könnyen elkészíthető göngyölegeket mutatunk

Gyergyó környékén és Csíkban csavart hús, máshol tűrt hús. Nevezhetjük roládnak, göngyölegnek, töltött húsnak is. Aki egyetlenegyszer is gazdagította konyhája kínálatát töltött húsrolnival, annak szárnyra kap az íz- és formaképzelete: legközelebb is elkápráztatja családját, ínyenc vendégeit egyaránt. Ami a sült, főzött vagy füstölt hústekercs készítésénél azonos: az egyenletes vastagságú alap, és annyi töltelék, amennyit az beborít.

Molnár Melinda

2019. január 17., 07:522019. január 17., 07:52

2019. január 17., 09:342019. január 17., 09:34

A töltött, göngyölt hús szemnek-szájnak ingere minden évszakban •  Fotó: Veres Nándor

A töltött, göngyölt hús szemnek-szájnak ingere minden évszakban

Fotó: Veres Nándor

Gyergyó környékén és Csíkban csavart hús, máshol tűrt hús. Nevezhetjük roládnak, göngyölegnek, töltött húsnak is. Aki egyetlenegyszer is gazdagította konyhája kínálatát töltött húsrolnival, annak szárnyra kap az íz- és formaképzelete: legközelebb is elkápráztatja családját, ínyenc vendégeit egyaránt. Ami a sült, főzött vagy füstölt hústekercs készítésénél azonos: az egyenletes vastagságú alap, és annyi töltelék, amennyit az beborít.

Molnár Melinda

2019. január 17., 07:522019. január 17., 07:52

2019. január 17., 09:342019. január 17., 09:34

Tetszés szerint gazdagítható ízviláguk mellett a húsroládok előnye a gazdaságosság. Jó példája ennek a székelyudvarhelyi Gizi csárdában készült gombás és zöldséges tekercs, amelyeket ezúttal részvételünkkel készített Lőrincz Irma szakácsnő. A kész, nekünk tálalt, tetszetős, illatos finomságokat együtt kóstoltuk meg, illetve elemeztük Ambrus Gizi nénivel és lányával, Zitával.

Csíkos tarisznyából vendéglői asztalra

Két különböző készítési móddal ismertettek meg vendéglátóink. A csavart, párolt majd füstölt tekercsek disznóvágáskor készülnek, a kihűlés után rögtön fogyasztható roládok pedig bármikor, ha megfelelő alapanyagok, feldolgozandó maradékok állnak rendelkezésünkre.

Gizi néni elmondta, a régi asszonyok tapasztalata rejlik a csavart, füstölt húsokban. Nehezen romlik, minőségét is hosszú ideig megőrzi. A mezei munkára indulók kosztos tarisznyájába, a szalonna és hagyma mellé felcsomagolhatták.
Valódi íz- és illatbomba a csomboros csavart hús •  Fotó: Veres Nándor

Valódi íz- és illatbomba a csomboros csavart hús

Fotó: Veres Nándor

Kötözve, párolva, füstölve

A disznóvágáskor készült csavart húsok munka- és időigényesek, de kéznél van az alapanyag, ugyanakkor készre fűszerezett az egyik legfontosabb alkotóeleme, a kolbászhús.

Készítéséről megtudtuk: a kiterített, sózott, borsozott, fokhagymázott, egyenletes vastagságúra előkészített húsra kolbászmasszát lapogatunk, majd felgöngyöljük és (csírátlanított, azaz kifőzött) kenderspárgával körbefűzzük. Kevés fűszeres vízben két órán át lassú tűzön pároljuk, végül zsírjára sütjük, és hideg füstön megfüstöljük.

A kolbászhúsos rusztikus, és igazi klasszikusnak számít a töltött húsok világában •  Fotó: Veres Nándor

A kolbászhúsos rusztikus, és igazi klasszikusnak számít a töltött húsok világában

Fotó: Veres Nándor

Ambrus Zita legutóbb csomboros tekercset is készített. A páratlan illatú göngyöleghez tarját, nyakas karajt használt. A kiterített, téglalap alakú húst bőségesen megszórta szárított csomborral, és felcsavarta. Párolás, zsírjára pirítás és füstölés következett.

A bármikor elkészíthető tekercsek alkalmasak a maradékok felhasználásra is. A tavaszi színűt azoknak ajánlja Zita, akik a húsleves zöldségeit szeretik felhasználni – nem feltétlenül franciasalátába.
A tekercsféleségek hidegen szépen szeletelhetők •  Fotó: Veres Nándor

A tekercsféleségek hidegen szépen szeletelhetők

Fotó: Veres Nándor

Egy óra alatt elkészül

Előbb a gombás tekercs készítését mutatta be Lőrincz Irma néni. A jeles napoktól függetlenül készíthető húsrolád lépéseinek ismerete jó alap a későbbiekben, hiszen hasonló módon, más-más töltelékkel étlapnyi ízletes és mutatós falatot helyezhetünk a hidegtálakra. Irma néni háromféle gombát használt. Munkálkodás közben megjegyezte:

a rókagomba szép, a csiperke mutatós, a vargánya pedig illatos – ínycsiklandozó és szemet gyönyörködtető lesz a végeredmény.
Fázisfotók: töltelékkészítés •  Fotó: Veres Nándor

Fázisfotók: töltelékkészítés

Fotó: Veres Nándor

A darabosra szeletelt gombafajtákat hagymával egy kis olajon külön-külön megdinsztelte. Elegyítés után egész tojást kevert a masszához, sóval, borssal fűszerezte, majd a kívánt állagot zsemlemorzsával állította be.

Amíg az ízek összeértek, egy nagyobb, kicsontozott csirkemellet éles késsel felhasított, kiterítette, és téglalap alakúra klopfolta. A nyesedék egy része a töltelékbe került, az arra alkalmas darabkákkal pedig kiegészítette a hússzéleket ott, ahol nem alakult ki elsőre a kívánt forma.

Hús szétnyitása •  Fotó: Veres Nándor

Hús szétnyitása

Fotó: Veres Nándor

Akkora alufóliát készített elő, hogy a tekercs két végén jó szorosan tudja összesodorni a borítást. Olajozás után megszórta petrezselyemzölddel (télen szárítottat használ). A húslapra került a másfél ujjnyi töltelék. A potyolásnál használt műanyag fólia segítségével úgy göngyölte fel a húslapot, hogy teljesen befedje a tölteléket. Formázás után az olajozott alufóliával becsavarta, és a végeket ellentétes irányban megsodorta. Fél óra alatt készre sütötte. A szakácsnő hangsúlyozta: meg kell várni, amíg kihűl, mert melegen nem vágható szép szelet belőle. 

A zöldséges rolád borításának előkészítése hasonló. A húsleves gyökérzöldségeit felkockázzuk. A szín- és ízhatás kedvéért zöldborsóval gazdagítjuk. A főtt baromfihúst felaprítjuk. Egész tojást, sót, borsot, petrezselyemzöldet és prézlit adunk hozzá, hogy formázható tölteléket kapjunk. A továbbiakban ugyanúgy járunk el, mint a gombás rolád esetében. Zita azt is elmondta, készíthető házi vegetás vízben párolt idényzöldségekből, de mirelitből is.

Tölteléklapogatás •  Fotó: Veres Nándor

Tölteléklapogatás

Fotó: Veres Nándor

Tippek, szakácspraktikák

Göngyölhetünk csirke-, kacsa-, pulykamellszeletbe, darált húsba, marha-, disznó-, borjú-, nyúl- vagy malachúsba, de egymásra helyezett baconszeletekbe is. Ha tőkehúsból dolgoznánk, éles késsel, kívülről befelé haladva csigavonalban vágjuk végig, hogy egybefüggő húslapot nyerjünk.

A húsalap tölthető sajttal, sonkával, párolt vagy nyers zöldségekkel; kolbászhússal, vesepecsenyével; főtt tojással; csirkemelldarabkákkal; májvagdalékkal; spenóttal; juhtúróval; csemegeuborkával; aszalt vagy friss gyümölcsökkel; darabos dióval; gesztenyével – a sor ízlés szerint folytatható.
Hús felcsavarása •  Fotó: Veres Nándor

Hús felcsavarása

Fotó: Veres Nándor

Ízesíthetjük csak sóval és borssal; fokhagymával; rozmaringgal; mustármaggal, medvehagymával; tormával; fenyőmaggal; kaporral; petrezselyemzölddel; fűszervajjal, keleti vagy mexikói fűszerkeverékkel; köménymaggal, mustárral, esetleg citrommal.

Reggel, délben vagy este

Az ékes hidegtálak kedvelt fogása a szeletelt húsrolni. Felszolgálható reggelire, vacsorára, főételként főzelékkel, illetve köretekkel, kifőtt tésztával és mártásféleségekkel. Az őzgerincformában készült, meleg göngyölegek finomak párolt vörös káposztával, knédlivel is.

A frissen készült hústekercs előnyei közül kiemelendő a gyors elkészíthetőség, a pénztárcánkhoz szabhatóság, a variálhatóság és az is, hogy fogyasztása nem kötődik ünnep- vagy hétköznapokhoz. Kapjanak kedvet hozzá, készítsék el, és fogyasszák jó étvággyal!

Alufólia és fűszerezés •  Fotó: Veres Nándor

Alufólia és fűszerezés

Fotó: Veres Nándor

Recept: borsópürével töltve

Hozzávalók:

500–600 g darált borjúhús
1 fej vöröshagyma
1 evőkanál felaprózott petrezselyemzöld
1–2 tojás
500 g főtt vagy konzerv borsó
20 g vaj
fél dl tej
50 g zsemlemorzsa
só, bors
1 dl olaj a sütéshez
2 dl tejföl

Elkészítése:
A darált húst jól összegyúrjuk az apróra vágott hagymával, petreszelyemzölddel, sóval, borssal és egész nyers tojással. Hideg helyen egy órát állni hagyjuk. A borsót lecsorgatjuk, átpasszírozzuk, vajjal, egy kevés tejjel és sóval egyenletes simaságúra keverjük. Zsemlemorzsával meghintett deszkán vagy textilszalvétán a húst négyzet alakúra nyújtjuk. Elsimítjuk rajta a borsópürét, és összegöngyöljük.
A hústekercset olajjal kikent tepsibe vagy tűzálló edénybe tesszük, meglocsoljuk forró olajjal, és 175 fokra melegített sütőben kb. egy óra alatt megsütjük. Sütés közben időnként a levével locsolgatjuk, ha szükséges, egy kis forró vizet öntünk hozzá. A kész tekercset meglocsoljuk tejföllel, és rövid időre visszatoljuk a sütőbe. Melegen párolt zöldségekkel, salátával, hidegen pedig tejfölös tormával kínáljuk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei