A kereskedelemben bő választék van hidegen préselt és finomított olajokból egyaránt
Fotó: Kisréti Zsombor
Az étolajok elengedhetetlen tartozékai a modern konyhának. Az állati zsiradékkal történő, egyoldalú főzést rég felváltotta a növényi zsiradékok térhódítása, azonban itt is igaz az a mondás, hogy az egészséges táplálkozáshoz kiegyensúlyozottság kell. A növényi olajok széles tárházát vesszük górcső alá.
2021. március 28., 14:172021. március 28., 14:17
Az egészséges táplálkozásért való versenyben izmosodó iparággá vált a hidegen préselt olajok előállítása. Az országszerte gombamód szaporodó bioboltok keresletét azonban nem képes kielégíteni a hazai gyártókapacitás, ezért a legtöbb hidegen sajtolt étolaj importból származik.
Manapság a salátákhoz és a speciális ételekhez ajánlott, hidegen sajtolt étolajak pár évtizede még fontos tartozékai voltak az erdélyi falusi konyhának. A Szilágyság, Szatmár vagy Bihar megye számos településén a gabonamalmok mellett olajprések működtek, ahol a gazdák kipréseltették a saját termelésű napraforgó- vagy tökmagot. A nyersanyag előbb a hántolóba, vagy ahogyan az emberek mondták, a koptatóba került.
Több vidéken a felaprítás, illetve az őrlés előtt a napraforgómagot megpergelték, ami jellegzetes és kellemes ízt adott az olajnak. A különböző magmaradványok és szennyeződések leülepedtek a tároló edény aljára, a konyhában pedig a tiszta olajat használták fel. Napjainkra is maradtak olajprések, de ma már olyan cégek tulajdonában állnak, amelyek a hidegen préselt olajat palackozzák és üzletekben árulják.
Hidegen préselt olajok. A napraforgó kivételével a többi importból származik
Fotó: Kisréti Zsombor
Önmagában nem minden hidegen préselt olaj garancia arra, hogy a fogyasztó egészséges táplálékhoz jut. Régen, amikor a gazdák nem használtak gyomirtókat és növényvédő szereket, a szűz olaj tiszta és egészséges tápláléknak számított.
A túlvegyszerezett nagyüzemi gazdaságok alapanyagából származó, hidegen sajtolt olajok – vegyi és hőkezelési folyamatok nélkül – élelmiszer-biztonsági szempontból nem ajánlottak huzamosabb fogyasztásra. Érdemes megvizsgálni, hogy milyen hidegen préselt olajat vásárolunk a kiskereskedőknél. Amennyiben biominőségű alapanyagból dolgozik, a gyártó cég ezt feltünteti az étolaj címkéjén. Ilyen termékekkel rendszerint csak bioboltokban találkozhatunk.
A drágább nyersanyag és a nagyüzemi olajgyártástól eltérő technológia miatt ezek az étolajok többe kerülnek, mint az élelmiszerboltokban megvásárolható szokványosan finomított olaj.
Az olajbogyóból készült olívaolajokból is egyre nagyobb a választék. A felkapott étolajfajta népszerűsége egyenes arányos az Európa-szerte közkedvelt mediterrán konyhával. Azonban itt is érdemes vigyázni, hogy a drágább és jobb minőségű változatot vásároljuk meg. Az uniós élelmiszer-biztonsági szabályozás külön kezeli az olívaolajokat: forgalmazásukat hét kategóriába sorolja. A legjobb minőségű olívaolaj az extraszűz, a leggyengébb a maradék olaj, amely főleg ipari felhasználásra kerül. A két véglet között saját pénztárcán alapján döntjük el, ki mit vásárol.
A sötétzöld színű tökmagolaj igazi ínyencség a konyhában
Fotó: Kisréti Zsombor
A finomított étolajok sem „ördögtől valók”. A finomítás egyik célja az élelmiszerbiztonság és az egységes minőség szavatolása. A hidraulikus présekből közepes nyomás alatt, első körben a legjobb minőségű étolaj kerül ki.
A finomítás hosszú folyamat, amelynek számos állomása van a hőkezeléstől a derítést, tisztítást szolgáló különböző vegyi eljárásokig. Ezzel együtt a nagyüzemi körülmények között előállított étolajok is jó minőségűek.
Erdélyben az egyik legmodernebb technológiával a nagykárolyi Ardealul olajgyár működik, amely elsősorban finomított napraforgóolajat gyárt hazai és külföldi piacra, de jelentős mennyiségű szója- és repceolajat is előállít.
A nagyüzemi étolajgyártás terén az ország nagy gyártókapacitásokkal rendelkezik, a kereskedelemben kapható napraforgóolaj zöme tehát hazai gyártmány. Mivel a lakosság a napraforgóhoz van szokva, ez teszi ki a hazai étolajpiac mintegy nyolcvan százalékát. Ami egészségügyi szempontból nem a legjobb megoldás. A napraforgóolaj hátránya, hogy a szervezet számára kedvezőtlen a zsírsavösszetétele, tehát nem ajánlott hosszú éveken át csak egyetlen olajfajtával sütni-főzni.
A legújabb kutatások szerint hosszú távú és egyoldalú fogyasztása egészségkárosító tényezővé válhat. Ezért ajánlják a szakemberek salátákra a hidegen préselt olajokat, főzésre, sütésre pedig felváltva használhatunk finomított napraforgó, kukorica, szója vagy repceolajat, és állati eredetű zsiradékot is. A Carrefour belgiumi gyáraiban készült, jó minőségű kukoricaolajat forgalmaz, amelynek ára megegyezik a napraforgóéval. A nagykárolyi gyár választékában megtaláljuk a szója és a repceolajat is, tehát bőven van választék a változatos konyhához.
A margarinok minősége dönti el, hogy melyiket érdemes megvásárolni
Fotó: Kisréti Zsombor
A növényi eredetű zsiradékok kategóriájába tartoznak a margarinok is, amelyek alapanyaga szintén az étolaj. Fogyasztásáról és egészségkárosító hatásáról sok vita van, emiatt sokan eleve kerülik. Tény, hogy a 19. század második felében megalkotott élelmiszer előállítása napjainkban teljesen más technológiák alapján történik, mint 150 évvel ezelőtt. A mai élelmiszeripari technológiával előállított margarin minimális mennyiségű transzzsírsavat tartalmaz, ami egészségügyi szempontból kockázati tényezőnek számít. A margarin előállítási technológiája abból áll, hogy különböző folyamatok révén az étolajat hidrogénnel telítik, amitől megszilárdul. A gyártástechnológia során lecitint használnak.
A romániai piacon a Becel és a Ráma margarin a legjobb minőségű. Ezek mértékletes fogyasztása semmivel sem jelent nagyobb egészségügyi kockázatot, mint bármely iparilag előállított élelmiszer.
Kisréti Zsombor
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!