Helyi termékekre alapozva: gazdag a gasztronómiai kultúra Erdélyben

Helyi termékekre alapozva: gazdag a gasztronómiai kultúra Erdélyben

A szegényebb időben hús nélkül készült a töltött káposzta Csángóföldön

Fotó: Beliczay László

Erdély gazdagabb és szegényebb időszakairól, régióiról is árulkodnak a gasztronómiai szokások és a különböző hagyományos receptek – erről kaptunk tanúbizonyságot az első alkalommal megrendezett Taste of Transylvania fesztiválon, ahol a szuvidált marhapofától kezdve a hús nélküli töltött káposztán át számos ételt megkóstolhattunk. Arról is érdeklődtünk a jelen lévő ismert séfektől, hogy miért érdemes helyi termékeket vásárolni még akkor is, ha azok drágábbak.

Fülöp-Székely Botond

2022. október 16., 13:312022. október 16., 13:31

2022. október 16., 13:342022. október 16., 13:34

A helyi ízek alapját a helyben megtermelt hozzávalók biztosítják – véli Trucza Adorján, az első alkalommal megszervezett Taste of Transylvania gasztrofesztivál megálmodója. Mint lapunknak is elmondta, a rendezvény legfőbb célja elérni, hogy más országokhoz hasonlóan Erdélyben is büszkék legyünk gasztronómiai hagyományainkra és az ehhez kapcsolható értékekre.

Szerinte a helyi receptek bemutatására kell koncentrálni ahelyett, hogy más nemzetek ételeit másolnánk, hiszen nem rendelkezünk az azok elkészítéséhez szükséges örökletes tudással és hozzávalókkal.

Életben tartani a termelőket

Magyarország egyik legnépszerűbb gasztronómiai szereplőjének számít Szabi, a pék (Szabadfi Szabolcs), aki egyebek mellett különböző pizzákat mutatott be az érdeklődőknek, amelyeket a hozzávalók tettek helyivé. Példaként kiemelhető, hogy egyik pizzáján az ananász helyett körte volt a feltét, amelynek meglepően finom ízhatása volt. Arra voltunk kíváncsiak, hogy miért tartja fontosnak a helyi termékekhez való ragaszkodást, főleg azokban az esetekben, ha az áruházakhoz képest drágábban lehet beszerezni ezeket.

Galéria

Helyi hozzávalók biztosították a helyi ízeket

Fotó: Beliczay László

„Több mint tíz éve kezdtem el a pizzák, focacciák és különböző lepények készítését, amelyeket úgy sütöttem, ahogy én gondoltam, vagyis ősbúzát használok, kovásszal dolgozom, és eredeti olasz kemencém van. Még a metódus is ugyanaz, mint amit az olaszok használnak.

Idézet
Ennek ellenére én azt gondoltam, hogy nem Olaszországot, hanem a saját lakókörnyezetemet kell megjelenítenem a pizzán. Úgy gondolkodom, hogy a pizza egy festővászon, amelyen magamat és a helyi termelőket is be tudom mutatni”

– fogalmazott a szakember. Szerinte a pizzák lényege éppen az, hogy kevés, ám minőségi feltétet kell használni, ez esetben pedig már nem is drágább, ha a helyi termelőktől vásárolunk.

„A másik fontos tényező, hogy ha a helyi termelőtől megvásárlom például a sajtját, akkor ezzel őt életben tartom. Adok a vásárlóimnak egy óriási élményt, ráadásul a környezetemet sem terhelem meg a szállítások okozta káros anyagokkal. Ismétlem, nem kell sokat használni ezekből az alapanyagokból, hiszen biztos vagyok benne, hogy jobb minőségűek, mint az iparilag előállított sajtok” – jelentette ki a pék.

Leszögezte, a helyi termékek jelentették a múltat, ugyanakkor a jövőt is ezek fogják: az anyaföldtől haladva kell eljusson a termék a fogyasztóhoz, amelynek minden alkotóeleméről tudni kell, hogy honnan származik. Ezért fontos a helyi termelők életben tartása. „Ha ezeket betartom, akkor lesz bizalma a vásárlónak irányomba, és azután már nem a pékhez, hanem a pékéhez megy” – hangsúlyozta.

Lépésről lépésre

Hasonlóan vélekedett lapunknak Tóth Szilárd, a budapesti Michelin-csillagos SALT Étterem társtulajdonosa is a helyi termékek megvásárlásáról. Szerinte a vendéglátósoknak is ezek beszerzésére kell törekedniük, de nem egyből, hanem lépésről lepésre, hiszen egy étterem az ideológia mellett gazdasági alapokon is nyugszik. Ennek alapján, ha az esetlegesen magasabb költségek miatt nem is tudnak minden hozzávalót a helyi termelőktől beszerezni, legalább néhány esetében tegyenek így. Idővel pedig lehetőségeik szerint egyre több gazda termékeit igyekezzenek megvásárolni.

„Mindenki tegye meg, amit lehet, hiszen ez a környezetünknek is jó, ráadásul a helyi gazdák is fejlődhetnek” – osztotta meg meglátását.

Szerinte azonban arra is oda kell figyelni, hogy a magasabb ár nem minden esetben jelent jobb minőséget is, így meg kell válogatni, hogy kitől vásárolunk.

Ez folyamatos kutatómunkán és bizalmi kapcsolatokon is múlik. Természtesen mindig lesznek olyan alapanyagok, amelyeket nem lehet megfelelő minőségben megtermelni helyileg, de amit igen, azt érdemes kipróbálni.

Galéria

Kevesebb alapanyag is elég, ha az minőségi

Fotó: Beliczay László

Szegényebben, gazdagabban

Noha nem volt mindig így, Erdély gazdagabb időszakairól, régióiról árulkodott az ízek és helyi termékek fesztiválján például a mangalicaláb pirított paprikás pityókával, a füstölt libamáj vajas kaláccsal, de volt szuvidált marhapofa pityókával és helyi gombákból összeállított mártással is. Igazi különlegességnek számított a báránypacalból készített tárkonyos leves vagy éppen a medvezsíros kenyér, nem is beszélve a különböző kolbászokról, bárányhús alapú ételekről, illetve az ínycsiklandó sajtokról és édességekről.

Más időkről és nehezebb életkörülményekről árulkodtak azonban a hagyományos csángó ételeket kínáló hidegségi nőszövetség tagjai. Az ő kínálatukban nem is lehetett hússal találkozni, hiszen régen ebből nem igazán jutott mindenkinek.

Ahogyan Ungurán Krisztina is mesélte, régen, a „szegény időkben” nem lehetett válogatni, mindenki azt ette, ami volt. Így az ő töltött káposztájuk töltelékében nem is volt hús, azt hagyományosan kukoricadarával helyettesítették.

„Régen nem mindig jutott hús a töltelékbe, mint más régiókban, helyette jó esetben szalonnát tettek az ételbe, rosszabb időszakokban pedig kukoricadarát” – fogalmazott. A csángó asszonyok sátránál egyébként lehetett még kályhán pirított túrós puliszkát és ugyanott sütött, sózott pityókaszeleteket kóstolni. Noha nehéz időszakra tekintenek vissza az örökölt receptek, a fesztiválon talán ez volt az egyik legnépszerűbb helyszín, ami azt bizonyítja, hogy érdemes komolyan venni Trucza Adorján törekvéseit, amelyeket a helyi konyha és helyi alapanyagok megőrzése érdekében fejt ki.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot október 12-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba