Jelenleg az utolsó simítások zajlanak, a jégpálya tesztüzemmódban van
Fotó: Rab Zoltán
Új időszámítás kezdődik a marosvásárhelyi és a Maros megyei jégkorongsport életében, hiszen felépült a Székelyföldi Jégkorong Akadémia által működtetett sátortetős műjégpálya Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határában. A létesítmény átadása előtt Kui Csabával, az SZJA marosvásárhelyi központjának edzőjével a helyi lelkes hokis közösség eddigi nehézségeiről, a várva várt jégpálya adta lehetőségekről és a jövőbeli célokról beszélgettünk.
2021. február 13., 10:262021. február 13., 10:26
„Többéves türelmes várakozás eredménye a jégpálya munkálatainak befejezése, a létesítmény már nagyon hiányzott. Bízunk benne, hogy meglétével a marosvásárhelyi és Maros megyei jégkorongsport fellendül, bővíteni tudjuk a hokis közösséget. Örvendetes pillanat ez mindannyiunk számára, hiszen eddig nagyon sok áldozattal járt a tevékenységünk folytatása” – nyilatkozta Kui Csaba, utalva arra, hogy hosszú évekig Csíkkarcfalvára kellett utazniuk edzésekre, edzőtáborokba, de a szülők és a gyerekek mindvégig kitartók voltak.
A marosvásárhelyi fiatal hokicsapat tagjai már kipróbálták a pályát
Fotó: Rab Zoltán
Megjegyezte, ahhoz, hogy felmenjenek Karcfalvára másfél órás edzésre, legalább négy-öt órával előtte el kellett indulniuk. Háromórás volt az odaút, utána beöltöztek a gyerekek és bemelegítettek. A visszaúttal együtt nyolc-tíz órát áldoztak fel egy edzésért, tehát szinte a teljes napot erre kellett fordítaniuk. A szülők és a gyerekek azonban lelkesek és bizakodók voltak, mivel az akadémiánál megígérték a jégpálya megépítését, és ezt teljesítették, immár csak néhány nap választja el őket attól, hogy teljes mértékben birtokba vegyék a létesítményt.
Kui Csaba ismertette, eddig több barátságos tornán vettek részt, amelyeken helytálltak és mindig emelt fővel jöttek le a jégről, vereségek esetén pedig a gyerekek nem törtek le, megértették, hogy hátrányban vannak a többi csapathoz képest, amelyek saját jégpályával rendelkeztek. Minden évben augusztus végén, szeptember elején egyhetes edzőtáborban vettek részt Csíkkarcfalván, ez nagy segítségükre volt, mert látszott, hogy a rendszeres edzéssel egy hét alatt is mennyit fejlődtek a gyerekek.
Fotó: Rab Zoltán
Helyi szinten a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal által üzemeltetett nyílt, mobil jégpályákon minden évben tudtak edzeni, de ez időjárásfüggő volt, mindössze másfél-két hónapig lehetett itt készülni.
Ezek a pályák a célnak megfeleltek, de ahhoz, hogy komoly edzéseket tartsunk és ütőképes csapatot állítsunk össze, illetve felvegyük a versenyt a többi csapattal, már nem volt elégséges” – vázolta fel az eddigi nehézségeket.
Fotó: Rab Zoltán
Kui Csaba közölte, nagy tervekkel készülnek a közeljövőre. Az egyik projekt, a Korisuli célja, hogy az önkormányzatok által támogatva Marosvásárhely és a környékbeli települések iskolái csoportosan eljöjjenek a jégpályára akár iskolaidő alatt, hogy megismertessék velük a korcsolyázást és a jégkorongot. Hangsúlyozta,
Fotó: Rab Zoltán
A másik program a korcsolyaoktatás lesz, ide délután szeretnék toborozni a gyerekeket, megadva nekik a lehetőséget, hogy elsajátítsák a korcsolyázást, majd megismertetnék velük a jégkorongot. A céljuk ugyanis az, hogy a már létező marosvásárhelyi hokicsapat köré új gyerekek is csatlakozzanak. Jelenleg harmincfős jégkorongcsapattal dolgoznak, a korosztály nagy skálán mozog, 6 évestől 14 évesig.
Fotó: Rab Zoltán
Mint megtudtuk,
A gyerekeket már négyéves kortól lehet hozni korcsolyázni, nagyon fontos az első benyomás, hogy ne ijesszék el őket ettől a sporttól, ha például elesnek és megütik magukat, így erre próbálnak minél jobban odafigyelni.
Fotó: Rab Zoltán
A szakvezető rámutatott, eddig nem lehetett előre gondolni, mert nem volt fedett jégpálya a városban, de most hála istennek, megadatott számukra a lehetőség, hogy magas szinten készüljenek. „Nagy terveink vannak, de sajnos a járvány beleszólhat a tevékenységünkbe, éppen ezért óvatosak vagyunk az elején, de mindent megteszünk, hogy beinduljon a korcsolya- és a jégkorongoktatás. A jégpálya üzemeltetési ideje nagyjából április végéig tart, ezt az időszakot próbáljuk minél jobban kihasználni. A jövőben, a következő két-három évben azt szeretnénk, hogy korosztályok szerint csapatokat létesítsünk, nyolc, tíz és tizenkét éves gyerekekre lebontva, akik induljanak az országos bajnokságokon, majd remélhetőleg az évek múltával ifjúsági döntőkbe is bejutnak a marosvásárhelyi csapatok” – számolt be a távolabbi célokról Kui Csaba.
Fotó: Rab Zoltán
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot február 9-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
1 hozzászólás