Egy tésztából több fogást: nudli, derelye vagy barátfüle, esetleg gombóc?

A mi nudlink híresebb, formázottabb rokona az olasz gnocchi •  Fotó: Erdély Bálint Előd

A mi nudlink híresebb, formázottabb rokona az olasz gnocchi

Fotó: Erdély Bálint Előd

Hálás és hasznos elfoglaltság kisgyermekes családokban is a krumplistésztából készült fogások elkészítése. Majdnem olyan, mint a gyurmázás, alakítható, variálható, cifrázható, ám a végeredmény fogyasztható. Sőt, az alaptészta, kifőzés nélkül jól bírja a mélyhűtést is. Készíthető sósan, édesen, bélelve, gombolyítva; mártással, lekvárral, friss vagy aszalt gyümölcsökkel, vajas zsemlemorzsába forgatva, cukrozva. Mi most karantén-konyhai finomságként fotós kollégánk feleségének, Erdély Kingának a készítményeit kínáljuk: barátfül és pityókanudli készült.

Molnár Melinda

2020. április 29., 15:542020. április 29., 15:54

2020. április 29., 16:042020. április 29., 16:04

Gyermeket és felnőttet egyaránt jó kedvre derít a bejelentés: ma együtt főzünk! Kevés hozzávaló, egy kis türelem kell a krumpli tésztához és szárnyaló képzelet. Egyetlen módon lehet elrontani a derelye tésztáját, ha nem várjuk meg, hogy kihűljön a tört krumpli. Abban az esetben sok lisztet vesz fel, és a végeredmény kemény lesz.

Barátfül, azaz derelye és nudli

A kétféle fogás alaptésztáját együtt készítette el Kinga. Hozzávalók a tésztához: egy kg főzni való burgonya, egy egész tojás, legalább 10 dkg liszt (ez a krumpli nedvességtartalma szerint változhat), diónyi zsír és csipet só. A barátfül töltéséhez gyümölcslekvárt használt. A forgatáshoz vajon vagy kevés zsíron pirított zsemlemorzsa kell; cukor esetleg vaníliás cukor a szóráshoz.

Tejszínes-sajtos mártással készült fogás •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Tejszínes-sajtos mártással készült fogás

Fotó: Erdély Bálint Előd

A sajtos, tejföles nudlihoz: egy fej hagyma, kevés zsiradék, kolbász vagy sonka felaprítva. A mártáshoz 2 dl tejszín, 15 dkg reszelt sajt, zsálya, szerecsendió reszelék és só.

Elkészítés: krumplit héjában megfőzzük. Még melegen meghámozzuk és áttörjük krumplinyomón, és szétterítve kihűlni hagyjuk. Utána összegyúrjuk a liszttel, zsírral, tojással és sóval. Letakarva negyed órát pihentetjük, majd két részre osztjuk. Közben kevés zsiradékon aranybarnára pirítjuk a zsemlemorzsát a barátfülhöz. A sós nudlihoz: a felaprózott hagymát másik serpenyőben megdinszteljük, végül beleforgatjuk a darabolt kolbászt vagy sonkát és lassú tűzön pár percig együtt pirítjuk.

Fő fűszere ezúttal a szerecsendió volt •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fő fűszere ezúttal a szerecsendió volt

Fotó: Erdély Bálint Előd

A tészta egyik felét 3–4 mm vastagra nyújtjuk, majd négyzetekre daraboljuk. Mindenik közepébe teszünk egy mokkáskanálnyi lekvárt. Kinga saját készítésű feketeribizli lekvárt adagolt. Vagy háromszögletűre, vagy téglalap alakúra hajtotta, a széleket összenyomta és villával díszítette – nagyobbik kislányuk végig kuktáskodott. Enyhén sós, bő vízben, több részletben kifőzte a barátfüleket. Szűrőkanállal kiemelve lecsepegtette, és a morzsába forgatta. Kristálycukorral megszórva tálalta.

Legyen mutatós is a barátfül! •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Legyen mutatós is a barátfül!

Fotó: Erdély Bálint Előd

A lisztezett deszkán a tészta másik feléből készült a nudli. A sodrás még inkább gyermekkéznek való móka. A 3–4 cm átmérőjű rudak kis darabokra vágott részei hamarosán nudlikká alakultak. Amíg kifőttek, Kinga felforrósította a tejszínt, belereszelte a sajtot és kevés zsályával összefőzte. A kifőtt, lecsepegtetett nudlikat előbb a hagymás-kolbászos alapba forgatta, majd leöntötte a mártással, szerecsendió reszelékkel tovább ízesítette és melegen tálalta. Lehetett válogatni a fogások között, vagy desszertként barátfület kérni.

Alaposan lecsepegtetjük a kifőtt tésztát •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Alaposan lecsepegtetjük a kifőtt tésztát

Fotó: Erdély Bálint Előd

Tipp

A nyers nudlikat a liszttel behintett konyharuhás tálcán a mélyhűtőben megdermesztjük, majd zacskókba adagoljuk, és tovább fagyasztjuk. Fogyasztás előtt felengedés nélkül dobjuk a forrásban lévő vízbe, és addig főzzük, amíg feljönnek a víz tetejére. Ízesíthető mézzel, fahéjjal, szegfűszeggel, citromhéjjal, gyümölcskocsonyával, híg pudinggal. Beleforgatható zsemlemorzsába, fogyasztható kompóttal. Ugyanebből a tésztából készül az aszaltszilvás vagy friss gyümölcsös gombóc is.

Főfogás vagy desszert? •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Főfogás vagy desszert?

Fotó: Erdély Bálint Előd

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot április 29-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei