Csíkszereda a második otthona volt: egyelőre pihen Valentin Suciu, a csíki futballcsapat korábbi vezetőedzője

Csíkszereda a második otthona volt: egyelőre pihen Valentin Suciu, a csíki futballcsapat korábbi vezetőedzője

Valentin Suciu. Maradandó teljesítményeket ért el a csíki futballban

Fotó: Pinti Attila

Két székelyföldi együttessel is sporttörténelmet írt a 41 éves Valentin Suciu. A Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK együttesét a 4. Ligától az élvonalig vezette, majd az FK Csíkszeredát feljuttatta a 3. Ligából a második vonalba. Egy hete közös megegyezéssel megvált a csíki csapattól. A sepsiszentgyörgyi születésű edzőt szülővárosában kerestük fel.

Dobos László

2022. március 27., 22:182022. március 27., 22:18

– Honnan a futball iránti szeretet, hogyan emlékszik vissza, mikor fertőzte meg a labdarúgás? Hol, melyik csapatokban játszott?

– Az én gyermekoromban, a 1980-as évek végén, illetve az 1990-es évek elején még volt grundfoci. Akkor a tévében a román bajnokságot, a román klubcsapatok, a Steaua és a román válogatott aranykorának meccseit követtük. Amikor vége lett a tévében valamelyik meccsnek, egyszerre több száz gyerek jelent meg a sepsiszentgyörgyi lakótelepünkön, a tömbházunk környékén, csapatokba verődtünk, rúgtuk a labdát, mindenki Hagi akart lenni. Ők voltak a példaképek. Később szervezetten jártam edzésre a háromszéki csapathoz.

Idézet
1997-ben, 17 évesen pár velem egykorú gyerekkel felkerültünk a nagycsapatba.

Később Kolozsvárra mentem egyetemre, voltam a Kolozsvári U játékosa, majd hazajöttem, újra a Szentgyörgy futballistája lettem, a harmadosztályból feljutottunk a másodosztályba. Közben az akkor az élvonalban szereplő Petrolul Ploiești keresett meg, de Hadnagy Attilával együtt nem mentünk el azon a télen a Petrolulhoz, csak nyáron, amikor a ploieștiek kiesetek a másodosztályba. Játékosként a másodosztályig jutottam, de azért, hogy nem játszottam az élvonalban, csak saját magamat tudom hibáztatni. Belső védő, illetve védekező középpályás posztokon játszottam.

– Mikor és hol kezdődött edzői pályafutása?

– Alig 28 évesen kértek fel, hogy az akkori Sepsi OSK-t játékos-edzőként irányítsam. Egy fiatalokból álló csapat volt, játszottunk a megyeiben, feljutottunk a harmadosztályba, de hamar rájöttem, hogy a kettőt együtt nem lehet csinálni. Vagy játékos, vagy edző – ezért az edzősködést választottam. Volt egy zágoni kitérőm is, azzal a csapattal a megyeiből feljutottunk a 3. Ligába.

Idézet
Elég jó gárda volt, de tőlem független okok miatt nem folytathattam ott.

Akkor kért fel Diószegi László a jelenlegi Sepsi OSK szakmai irányítására. Tudtam, hogy milyen projekt zajlik, rögtön elvállaltam. Arra, hogy ilyen példátlan menetelés lesz, akkor nem gondolt senki. A másodosztályig gondolkodtunk, de annál feljebb senki.

Galéria

2016 októberében a kispad előtt a Sepsi OSK–Balotești másodosztályos bajnokin (0–0). Abban a szezonban a piros-fehérek feljutottak az élvonalba

Fotó: Pál Árpád

– A Sepsi OSK-t a negyedosztályból az élvonalig vitte. Ez csúcs. Van ehhez hasonló teljesítmény a romániai futballban? Mi volt a menetelést véghezvivő csapat titka?

– Nem tudom, van-e hasonló csúcs, arról tudok, hogy a harmadik ligából az élvonalig jutott csapatával egy edző, de hogy a negyedikből az élvonalba, arról nem. Egyrészt nyugodtság volt, nem volt eredménykényszer, másrészt sikerült olyan játékosokat toborozni, szerződtetni, akiknek a focin járt az eszük. Olyanok, akik akartak fejlődni, és ezzel a fejlődéssel a klubot is fejlesztettük. Karakterek voltak a csapatban, és ez az egyik titok.

– Elkezdte a munkát az élvonalban, de jött az a pillanat, amikor el kellett váljanak útjaik. Hogyan emlékszik vissza erre?

– Az elválás várható volt. A szezon előtt volt több beszélgetés a vezetőséggel, és mondtam is, ha jön egy tapasztalt edző, akkor félreállok, hogy tanuljak, fejlődjek. Akkor, az első élvonalbeli szezon elején a Sepsi OSK-nak nem volt meg az a fényes anyagi háttere, mint most, akkor nem tudtunk jó játékosokat szerződtetni. Visszagondolva az a periódus egy jó tapasztalat volt nekem.

– Ezt követően jött a képbe Csíkszereda…

– Egy szezont az FK Csíkszeredánál az U17-esekkel, a 2001-ben született gyerekekkel foglalkoztam. Ha jól emlékszem, csoportjában a negyedik helyen állt a csapat, amikor Végh Csongor elment. Kihívás volt, mivel még maradt tizennégy forduló.

Idézet
A mérleg 13 győzelem és egy döntetlen, behoztunk egy 9 pontos hátrányt, és még növelni  is tudtuk az előnyt csoportunkban.

Az Incze Hubával fémjelzett csapat volt, tehetséges gyerekek, akikből ma a felnőtteknél csak Gyenge Szilárd kapus folytatja. 

Galéria

Elmondása szerint nagyon szép négy évet töltött el Csíkszeredában a sepsiszentgyörgyi szakember

Fotó: Pinti Attila

– Bálint László György (Gyuszi) távozása után felkérték az FK Csíkszereda felnőtt csapatának felkészítésére. Megbánta?

– Akkor, azon a nyáron nem sikerült feljutni a másodosztályba, és Szondy Zoltán elnök úr felkért, hogy vegyem át a csapatot. Nem bántam meg, mert volt sok szép mérkőzés,

Idézet
feljutottunk a másodosztályba, a Román Kupában harmadosztályos csapatként két élvonalbeli együttest, a Dinamót és a Craiovát is elhoztuk Csíkszeredába,

tavaly bejutottunk a 2. Liga felsőházi rájátszásába. Voltak zűrzavarok, főleg amikor a koronavírus-járvány beleszólt. Volt egy periódus, amikor nagyon bő volt a keret, 34 játékossal kellett dolgozni. Mindenkinek játéklehetőséget akartunk adni, lehetőséget a bizonyításra. Visszagondolva egyebek közt azért is volt olyan ingadozó az elején a csapat játéka. Az első másodosztályos évben ezért is volt gyengébb az FK teljesítményre.

– Az elmúlt idényben felsőházba jutottak, ötödikek lettek. Ez azzal is magyarázható, hogy kialakult egy stabilabb csapat?

– Igen, lehet így is fogalmazni. Tavaly sokkal jobban tudtunk dolgozni, mivel kevesebben voltunk. Még az 5. helynél is többre vihettük volna, de a rájátszásra kevesen maradtunk: 13 felnőtt játékos mellett a többi mind ifjúsági volt, akiknek két fronton kellett teljesíteniük, ami nagyon nehéz. Összességében a tavalyi szezon jónak könyvelhető el.

– Rosszul kezdődött a 2021–22-es idény. Öt vereség. Ezt mivel magyarázná?

– Rosszul kezdődött minden. Már a felkészülés is. Hirtelen nagy változások lettek a stábon belül, és az ilyesmi általában a játékoskeretben mindig zavarokat okoz – vagy jó, vagy rossz irányban. Egy másik probléma, és ezt teljesen magamra vállalom, hogy a törökországi edzőtábor után hétnapos edzésciklust állítottam össze, de végül kiderült, hogy csak 11 nap múlva lesz meccsünk.

Idézet
A formaidőzítés a heti ciklusban nem úgy állt össze, ahogy kellett volna.

Az első fordulós vereség, a megváltozott erőnléti edzések, és más stresszfaktorok miatt a második fordulóban, ahol 90 percig mi birtokoltuk a labdát, hat játékosunk lesérült. Kidőlt a sorból például az egyik alapemberünk, Apró, akinek felépülésére két hónapot kellett várni.

– Nehéz pillanatokon mentek át, de a csapat a hatodik forduló után magára talált.

– Igen. Dolgoztunk, megvolt a csapategység, és lassacskán kezdtek jönni az eredmények. Volt abban a periódusban is két hazai meccs, Buzău és Slobozia ellen, ahol értékes pontokat veszítettünk, pedig bőven voltak helyzeteink.

– Jött a Brassó elleni hazai meccs, amelyen csak döntetlent értek el, és ezzel elúszott a felsőház. Kirúgták, vagy ön állt fel a kispadról? Hol folytatja?

– Fájdalmas az az eredmény, illetve abból a szempontból is fájó, hogy milyen lehetőséget szalasztottunk el. A találkozó utáni éjszakán számtalanszor visszanéztem a meccset. Fenntartom azt, amit a meccs után nyilatkoztam: akarat volt, csak nem volt meg a tiszta fej a játékosokban. Főleg a befejezéseknél, ahol átvétel kellett volna, ott kapura lőttek, ahol meg egyből lőni kellett volna, ott átvették a labdát.

Idézet
Az elválásnak több összetevője volt, a lényeg az, hogy közös megegyezéssel történt, a szerződésemből még csak három hónap volt hátra.

Egyelőre kicsit pihenek, több időt töltök a családommal. Kerestek meg csapatok, de mindenkinek azt mondtam, hogy egy jó pár napig nem szeretnék senkivel tárgyalni.

– Fontosnak tartotta a szakmát, az állandó fejlődést, a képesítést, lépést tartani az új edzésmódszerekkel stb... Hol áll a szakmai ranglétrán, milyen edzői képesítése van?

– Az egyetem után immár tíz éve, hogy képezem magam. Most már megvan a legmagasabb edzői minősítésem, az UEFA Pro-licencem. Ami hiányzik az eddigi karrierből, az, hogy nem dolgozhattam másodedzőként neves, tapasztalt edzők mellett, mert eddig mindig vezetőedző voltam. Sok mindenre saját magamtól kellett rájönnöm, mindig saját káromon tanultam. Mit tévedtem, hol tévedtem, mit tudnék jobban csinálni… Csíkszeredában nagyon jó négy évet töltöttem el, jóval, rosszal, de ezek közül több volt a jó.

Idézet
Idővel mindig csak a szép és a jó fog eszünkbe jutni: a harmadosztályból való feljutás, a kupában való szereplés, a rájátszás.

Érdekes, hogy tavaly senki sem adott nekünk esélyt a felsőházra, idén pedig mindenki oda várt minket. Második otthonomnak nevezhetem Csíkszeredát, mivel nagyon szép négy évet töltöttem el, nagyon befogadó és barátias társaság, közösség vett körül. Köszönet a szurkolóknak, a csíki embereknek. Nem mindig volt mindenkiével egyforma a véleményem, de ez nem jelenti azt, hogy bárkitől is haraggal váltam volna el.

Galéria

Fotó: Pinti Attila

– Mi a véleménye a Székelyföld Labdarúgó Akadémiáról, az FK Csíkszereda utánpótlásképzéséről? Milyen hiányosságaik voltak a felnőtt csapathoz érkező fiatal játékosoknak?

– Sok jó szakember van az akadémiánál, de én nem tudtam nap mint nap követni az egészet. Nekem csak az U19-esekre volt rálátásom, őket követtem. A versenyszabályzat szerint ifiket kell használni a felnőtt csapatban. Szerintem az U19-nél az kellene legyen a cél – de sajnos nem mindig az –, hogy a fiatal játékost minél könnyebben, minél hamarabb, minél gördülékenyebben tudjuk beépíteni a felnőtt csapatba. A felnőtt csapat kellene legyen a csúcs! Amíg nem fogják ezt megérteni, addig nehéz lesz játékosokat nevelni. A felnőtt csapat más, az ifi más.

Idézet
A fiatal játékosok szinte semmilyen szempontból nem készek a felnőtt futballra.

Ott másabbak az elvárások. Szerintem el kell teljen minden fiatal játékosnál 3–6 hónap, amíg bevethető, jó teljesítményt tud nyújtani a felnőttek között. Akkor is arra kell számítani, hogy ingadozó lesz a teljesítménye, de ő azért nem hibás. Én úgy érzem, a szövetségnek is el kellene gondolkoznia azon, hogy a 19–23 éves játékosoknak teremtsen olyan játéklehetőséget, hogy saját korosztályukkal meccseljenek. Sok olyan játékost erőltetnek a másodosztályban, akik nincsenek felkészülve erre. Külföldhöz hasonlóan egy U20-as vagy U21-es bajnokság vagy egy B csapat lenne jó számukra azért, hogy ne vesszenek el, ne vesszen el a beléjük fektetett munka. Azon kellene dolgozni, hogy ne legyen a jelenleg érezhető nagy szakadék az ifik és a felnőttek között.

– A romániai foci a nemzetközi eredmények szempontjából, de más szempontokból is évek óta csúszik lefelé a lejtőn. Erről mi a véleménye? Van-e kiút?

– Ha a törvényeket, a szabályokat nem változtatják meg, akkor ez a csúszás nem áll meg. Van még lejjebb is. Addig, amíg egyeseket büntetnek, másokat nem, addig, amíg azokat a csapatokat, amelyek csődbe mennek vagy hatalmas anyagi gondokkal küszködnek, hagyják, hogy folytassák az élvonalban, addig nem lesz változás.

Idézet
Mindenki kitanult, amikor fizetésképtelenek vagyunk, megtaláljuk a kiskapukat. A játékosokat nem fizetjük, de nekik kell hajtaniuk a klubért stb...

Az írott szerződés már nem annyira fontos. Ott van még az, hogy sok klubvezető beleavatkozik olyan dolgokba, amikbe nem kellene. De ez előbb-utóbb csapata kárára megy. Fentről kellene megtisztulnia az egésznek. Amíg nincsenek jó törvények és szabályok, addig ne számítsunk nemzetközi szinten eredményes román futballra. Amíg nem egészséges a bajnokság, nem lesz jobb a foci.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap Erdélyi Sport mellékletében jelent meg március 22-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba