Hatalmas terhet ró a csapatokra a kötelező tesztelés
Fotó: MTI/Rosta Tibor
Tíz hónappal ezelőtt, március közepén érte el a koronavírus-járvány a romániai sportéletet, az FK Csíkszereda–Petrolul Ploiești 2. ligás bajnoki találkozó volt az országban az utolsó labdarúgó-mérkőzés, amelyet nézők előtt játszottak. Azóta minden megváltozott, a kényszerszünetet követően a szurkolókat kizárták a lelátókról, üresen kongó sportcsarnokokban, pályákon zajlanak jelenleg a megmérettetések. A pandémia miatt nap mint nap változnak az előírások, szabályok, emiatt a klubok többsége a túlélésre rendezkedett be. Ám van fény az alagút végén, hiszen mindenhol azon dolgoznak, hogy visszazökkenjenek a régi kerékvágásba. Székelyföldi körkép.
2021. január 24., 14:142021. január 24., 14:14
2020. március 8-án az FK Csíkszereda–Petrolul Ploiești 2. ligás bajnoki találkozó volt Romániában az utolsó labdarúgó-mérkőzés, amelyet nézők előtt játszottak. Szájmaszkról, tesztelésről és karanténról akkor még nagyon kevés szó esett, viszont azon az ominózus találkozón
Az FK Csíkszereda elvégezte a számításokat, a hivatalos honlapjukon közzétett adatok szerint a kötelezően előírt Covid-tesztek elvégzése, a nézők elmaradása, a televíziós közvetítések egy részének önerőből történő finanszírozása, illetve az elhalasztott rendezvények összesen 1 millió lejes pluszkiadással terhelték meg a székelyföldi klub kasszáját. A kötelező tesztelések során eddig 1736 PCR RT és 78 antitest vértesztet végeztek el az FK játékosai és alkalmazottai körében, ezek összértéke 319 480 lej. A Székelyföld Labdarúgó Akadémia kéthetes kötelező karanténja és a felnőtt csapat tíznapos buborékba helyezése további 85 600 lejjel terhelte az FK be nem tervezett kiadásait.
A tavaszi idény eltörlése miatt az FK Csíkszereda öt mérkőzése maradt el, ősszel pedig zárt kapukkal voltak kénytelenek megrendezni hét hazai bajnokit és egy kupameccset. Az Erdély TV-n és a YouTube-on az összes idegenbeli mérkőzés látható volt, az FK saját gyártásában és költségén összesen 11 találkozó került képernyőre, ami hozzávetőleg 100 ezer lejes kiadást jelentett, a klub összesítése szerint az elmaradt tavaszi hazai mérkőzések és a zárt kapus őszi találkozók bevételkiesése mintegy 65 ezer lejre tehető.
Az FK Csíkszereda saját gyártásában és költségén összesen 11 találkozó került képernyőre
Fotó: Pinti Attila
A világjárvány miatt két olyan, Csíkszeredába tervezett jelentős nemzetközi korosztályos megmérettetés maradt el, amely szintén komoly bevételkiesést jelentett. Lefújták a magyar és román U16-os válogatottak közös összetartását, és elmaradt a határon túli magyar akadémiai rendszer U17-es csapatai számára évente az FK által megrendezett Székelyföld OTP Bank Kupa, amely 253 440 lejes bevételtől fosztotta meg az egyesületet. „Ezt részben az infrastruktúránk használatáért fizetett bérlemény kiesése, részben a szponzorációs bevételek elmaradása okozta” – részletezték.
Az élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban vitézkedő Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK csapatát is megviselte a járvány, ennek ellenére az elmúlt évben kupadöntőt játszottak, és a jelenlegi bajnoki idényben az előkelő negyedik helyen tartózkodnak. Mint azt Diószegi László, a háromszéki klub elnöke ismertette, tavaly nagyjából hatvan százalékra esett vissza a költségvetésük, de aztán helyrejöttek a dolgok a szponzorokkal, így jelenleg 75 vagy 80 százalékon állnak a tavalyelőtti évhez képest.
A jelenlegi költségvetésükkel meg tudunk élni, tehát nincsenek anyagi gondjaink és nincs veszélyben a bajnoki szereplésünk, de jobban kell gazdálkodnunk, és nem tudunk olyasmire költeni, mint máskor, kicsit megpróbáljuk csökkenteni a kiadásokat. A játékosok tavaly nyáron három hónapig ötvenszázalékos fizetést kaptak, ez segített nekünk abban, hogy rendbe tegyük a költségvetésünket, például a fennmaradó összegből fedeztük a teszteket, de utána már teljes egészében megkapták a havi fizetésüket” – közölte a klubelnök.
A szurkolók így is megtalálják a módját, hogy kedvenceiknek szurkoljanak
Fotó: Pinti Attila
A szurkolók nagyon fontos szerepet töltenek be a Sepsi OSK-nál, az ő hiányuk pótolhatatlan, de a csapat mégis kiválóan menetel. Diószegi szerint ezt annak köszönhetik, hogy komoly és szavát álló klubot alkotnak, a játékosok tudták értékelni azt, hogy betartják az ígéretüket és nincsenek több hónapos fizetéselmaradások, mint más kluboknál. „Nálunk nincsenek nagy fizetések, ilyen téren nem tudunk versengeni az első három helyezett csapattal, de ezt próbáljuk kompenzálni, mert minden megnyert mérkőzésre van prémium, ezzel tudjuk motiválni őket” – mondta.
Diószegi László elárulta, júniusban szurkolók előtt szerették volna megtartani a megnyitót, amely egy többcsapatos barátságos torna lett volna, de rá kellett jönniük, hogy ez szinte lehetetlen, mert nem engedélyeznék, hogy telt ház előtt játsszanak. Így megpróbálják egy-két hónappal későbbre tolni a stadionavatót, hogy biztos legyen a nézők jelenléte az arénában.
Ami a jövőt illeti, stabil középcsapattá szeretnék kinőni magukat, hogy még hosszú éveken keresztül ott legyenek a román élvonalban. „Már az idei évben nagyot akarunk alakítani, de reálisaknak kell lennünk, és nem szabad olyan nagy kijelentéseket tennünk, hogy mostantól a Sepsi OSK mindig az első négy között lesz. Amikor viszont ilyen jó helyzetben vagyunk a bajnokságban, mint idén, akkor meg kell próbálnunk a legtöbbet kihozni belőle és akár a dobogón végezni” – jelentette ki a klubtulajdonos.
Kiemelte, a klub minden alkalmazottja azon dolgozik, hogy igazi profi klubbá váljanak, mert eddig csak tanultak. „Már negyedik éve játszunk az élvonalban, folyamatosan lépünk előre a ranglistán, és elmondhatjuk magunkról, hogy stabil, középmezőnyben elhelyezkedő klub vagyunk. Amennyiben még jó pár évig tudjuk tartani a jó élvonalbeli teljesítményünket, nagy boldogság lesz a szurkolóink számára” – zárta Diószegi László.
Tornarendszerben és természetesen nézők nélkül játsszák a futsalmeccseket
Fotó: Beliczay László
Az előző idényt nem zárták le a teremlabdarúgó 1. Ligában, a Futsal Klub Székelyudvarhely ekkor a rájátszás alsóházában volt érdekelt, itt pár mérkőzés után félbeszakadt a pontvadászat. Hosszú szünet következett, sokáig kérdéses volt, hogy miként indulhat újra a bajnokság.
„Elsősorban az volt nehéz számunkra, hogy ebben a pandémiában hozzászokjunk a megváltozott mindennapokhoz: ahhoz, hogy másképp kell edzenünk, hogy nem épp akkor és ott, mint máskor tettünk. Aztán persze a teszteket követő periódus is nehéz volt, amíg megkaptuk az eredményeket, hogy ki játszhat, milyen kerettel állhatunk ki” – foglalta össze az elmúlt időszakot a székelyudvarhelyiek edzője, egyben a klub elnöke, Jakab Zoltán.
Az eredmények szempontjából mindenből jól jött ki az FK, ősszel megnyerte a 2020-as Román Kupát, illetve bejutott az idei bajnokság rájátszásának felsőházába. „Átszerveztük a keretet, az volt az elvünk, hogy addig nyújtózkodunk, amíg a takarónk ér. A nagyobb fizetésű játékosokat elengedtük, inkább a fiataloknak adtunk több lehetőséget. A klubnál megmaradtak a szponzoraink, illetve a legutóbbi éveket alapul véve a helyi költségvetésből is a legnagyobb összegű támogatást kaptuk. Az új kiírásnál a szövetség is sokban segített” – tette hozzá Jakab.
A szövetségi segítség ezen időszak átvészelésére azt jelentette, hogy a megszokott éves támogatást megtoldották. De abban is megnyilvánult, hogy a csapatok óhaját meghallgatva átszervezték a bajnokságot. A találkozók tornarendszerben zajlanak, így kevesebb a klubok kiadása a kiszállások tekintetében, valamint rövidebbre szabták a szezont is.
hazahoznák azokat a játékosokat, akik Székelyudvarhelyről indultak, így egy ütőképes, a bajnokság megnyerésére is alkalmas keretet alakítanák ki.
Visszavettek az asztaliteniszezők fizetéséből, az eredmények mégsem maradtak el
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Székelyudvarhelyi ISK-SZAK férfi asztalitenisz-együttese fennállása legjobb idényén van túl: a Szuperligában az őszi teremtorna után hat győzelemmel és egy vereséggel az élbolyból várja a folytatást, nemzetközi szinten pedig az Európa Kupa tavalyi kiírásában a negyeddöntőig menetelt. Idén ismét ott van a második számú kontinentális sorozatban, ahol a csoportkör egyik házigazdája lesz.
A 2020-as naptári esztendő az eredmények tekintetében remek volt, gazdasági szempontból azonban nagyon sok mindent át kellett tervezni – foglalta össze tömören a klubvezető, egyben edző is, György István.
Az első körben a játékosok fizetését csökkentették egységesen – olyan mértékben, hogy azért ne érezzenek hiányt. Ezt az asztaliteniszezők megértették, elfogadták. Jól jött az is, hogy az előző szezonban valamivel kevesebb mérkőzést kellett játszaniuk, így a kiszállásokból sem volt olyan sok.
„Kellett húznunk azon a bizonyos nadrágszíjon. Ebben az időszakban megtapasztaltuk, hogy ha az egyik ajtó bezárul, akkor egy másik kinyílik. Elveszítettünk fontos szponzorokat, de találtunk újakat. Még nem vagyunk egyenesben, de mindennap azért dolgozunk, hogy visszazökkenjünk a régi kerékvágásba. Ígéreteink vannak, többen is segítettek a bajban, a várostól is kaptunk anyagi juttatást. Kicsit aggasztó, ami ezután jön, mert nagy a bizonytalanság, de az biztos, hogy mi nem akarunk kevesebb pénzből gazdálkodni, mert az azt jelenti, hogy lennebb kell adnunk a céljainkból is” – fejtette ki György István.
A Székelyudvarhelyi ISK-SZAK nagy terveket dédelget: a már említett Európa Kupa csoportkörének szervezése mellett természetes, hogy a nemzetközi színtéren minél több kört teljesítenének. A felnőtt játékosok a január végi országos egyéni döntő tornára készülnek, aztán következik a Szuperliga tavaszi szezonja, ebben az idényben a székelyföldiek felállnának a dobogóra.
Hodos László, a Csíkszeredai Sportklub elnöke szerint a koronavírus a jégkorongcsapatot érintette a legjobban. „A Sportklubnak van cselgáncs, korcsolya, bob és biatlon szakosztálya is, mindenkit érintett a járvány, de a legnagyobb csapás a jégkorongot érte, elsősorban azért, mert nézők nélkül voltunk kénytelenek játszani. Először 999 nézőt engedhettünk be a jégpályára, majd üres lelátók előtt kellett és kell még mindig lejátszani a mérkőzéseket, ami sem a szurkolóknak, sem a játékosoknak, sem a sportágnak nem jó” – nyilatkozta megkeresésünkre Hodos.
Nézők nélkül a Vákár Lajos Műjégpálya. Hatalmas bevételkiesést okoz a zárt kapu
Fotó: Pinti Attila
A klubelnök elmondta, hogy áprilisban a román államtól technikai munkanélküliség címen a klub kapott papíron 180 ezer lejt a helyi játékosok háromhavi fizetésére, de ezt később visszavették.
– összegzett.
Több mint 50 ezer lejt fizetett ki eddig a Sportklub Covid-tesztekre, ez az összeg nem volt betervezve a költségvetésbe. „Szerencse, hogy korábbról, saját bevételből maradt annyi pénzünk, hogy ezeket a teszteket ki tudtuk fizetni. Most úgy tűnik, 90 napig védve vagyunk a járvány szempontjából, de sajnos a romániai hatóságok ebben a szezonban valószínűleg nem fogják megengedni, hogy legyenek nézők a hokimeccseken, és az is kérdéses, hogy a sportolók, illetve a klub alkalmazottai mikor lesznek beoltva a koronavírus ellen” – folytatta Hodos.
Bezárták az iskolákat, a Csíkszeredai ISK sportolói nem edzhettek a Vákár Lajos Műjégpályán, így ettől a bevételi forrástól is elesett a jégpályát üzemeltető Sportklub.
„Szponzoraink nem léptek vissza, de mivel az egész gazdaságot érintette a válság, minden támogatónk óvatos, elővigyázatosabb, kétszer is meggondolja, mire adja a pénzt, így vannak olyanok, akik kevesebbet tudtak adni. A sportminisztériumnak még nincs idénre költségvetése, remélem, hamarosan lesz és mi legalább akkora összeggel szerepelünk majd benne, mint az elmúlt esztendőben. A hokicsapat most kint van Magyarországon, Erste-ligás meccseket játszik. A küldöttség kint tartózkodása több mint 100 ezer lejbe kerül, de ezt egyelőre nincs miből kifizetni, szerencsére sikerült megegyezni partnereinkkel, hogy csak márciusban vagy áprilisban törlesszük az adósságainkat” – tette hozzá.
Egy évvel ezelőtt még telt ház előtt fogadta a Sportklub a Ferencvárosi TC-t a jégkorong Erste Ligában
Fotó: Pinti Attila
„A lánycsapat tagjai kétszer is visszautasították a tesztelést, a mérkőzéseket játék nélkül elveszítettük, és a szakszövetség még meccsenként 5000 lejjel is megbírságolta a Sportklubot. Remélem, találunk megoldást és folytatni tudjuk női vonalon is a hokit. Feltétlenül pontosítani szeretnék, eloszlatni a pletykákat: Nagy Béla, a Sportklub női csapatának edzője hivatalosan nyugdíjba vonult, a továbbiakban szerződéses alapon folytathatja edzői pályafutását” – hangsúlyozta Hodos.
Viszonylag szerencsésnek mondhatja magát a Gyergyói Hoki Klub, mert a legfontosabb, azaz egészségügyi szempontból kevésbé érintette eddig a vírus. Voltak megbetegedések a csapatban, ami egyaránt érintette a stábot és a játékosokat is, akiket nélkülözni kellett, de emiatt nem kellett mérkőzéseket elhalasztaniuk, ki tudtak állni a jégre.
Egy másik szempont viszont a költségvetés kérdése. Óriási érvágás, hogy üres lelátók előtt kell játszaniuk a mérkőzéseket. Gyergyószentmiklóson a legtöbb Erste Liga-mérkőzés közel telt ház előtt zajlik, a fontosabb derbiken pedig zsúfolásig telik a nézőtér. Ez a bevétel idén teljesen kiesett. Meghirdettek ugyan bérletrendszert – jelezve persze, hogy nem garantálhatják, hogy a bérlet birtokában is bárki ott lehet a meccseken –, de ez nem hozta a várt eredményt.
A járvány hatása megérződik a szponzorok számán és az így befolyó összegek mértékében is. A kisebb támogatók szinte teljesen eltűntek, nem tudják azt a hozzájárulást nyújtani, mint amit egy éve tudtak. Ezzel szemben a költségek csak nőttek: a korábbi kiadások mellé (fizetések, felszerelés stb.) még hozzájön a hosszú, 2 hetes túrák költsége, sokba kerülnek a szükséges védőeszközök, maszkok, fertőtlenítőszerek, hasonlók, de a kötelező tesztekre is elköltöttünk már több tízezer lejt” – sorolta Bereczky Szilárd menedzser.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a GYHK tulajdonosi köre változatlanul biztosítja a csapat stabil pénzügyi hátterét. Köszönetet mond még mindazoknak, akik ebben a helyzetben is bérletet vásároltak vagy támogatásukkal kitartanak a csapat mellett.
Lényeges szempont még a GYHK esetében, hogy számukra mindig is sokat jelentett a szurkolók által teremtett hangulat. „Békeidőkben” hazai jégen és idegenben is hangos szurkolótábor előtt játszanak, ami most hiányzik. Minden bizonnyal előrébb tartanának a tabellán is.
„Békeidőkben” hazai jégen és idegenben is hangos szurkolótábor előtt játszik a GYHK, ami most hiányzik
Fotó: Szász Adorján/GYHK
A 2020-as évet még komoly célokkal kezdte a Székelyudvarhelyi Szejke SK férfi kézilabdacsapata, a másodosztályban veretlenül állt csoportja élén, és a Bölények Ligájába való feljutással kacérkodott. Azonban a koronavírus-járvány áthúzta a számításokat, a csapat pedig komoly anyagi nehézségbe került.
„A járvány minden szinten befolyásolt minket, ahogy márciusban kitört és leállt minden, rögtön átíródtak az elképzeléseink és céljaink, a klubnál pedig mindenki elment fizetetlen szabadságra. Azelőtt folyamatosan tárgyaltunk a támogatókkal, ám a pandémia beálltával mindenki visszább lépett és a romló gazdasági helyzetre hivatkozva kivárásra rendezkedett be. Utólag akadtak olyanok, akikkel meg tudtunk egyezni, de ennek ellenére teljesen át kellett alakítanunk a csapatunkat” – mondta Győri István, a Szejke SK ügyvezetője.
„Júliusban elkezdtük a munkát, a vírus azonban az egész nyári felkészülésre rányomta bélyegét, nem lehetett felkészülési meccset, tornát játszani. Csak novemberben léptünk pályára, addig csak edzettünk, ezért nagyon nehéz volt a csapatot, a játékosokat összetartani. Folyamatosan érezzük, hogy mi történt, mi történik. Túlélési időszak ez, nemcsak nekünk, hanem minden sportágnak” – tette hozzá Győri.
Az ügyvezető szerint legalább harmadával csökkent az idei szezonra kidolgozott költségvetésük az egy évvel korábbihoz képest. „Azon dolgozunk, hogy ezt is létre tudjuk hozni, meg tudjuk valósítani. A várostól pályázaton keresztül kapott támogatás nagyon jól jött, de nem minden tervünket sikerült megvalósítanunk. Nem csináltunk még számítást arról, mennyi pénztől estünk el amiatt, hogy nem tudunk a szurkolóink előtt játszani. Ez meccsenként a jegybevétel kiesése miatt legalább 2500 lej mínuszt jelent” – zárta a beszélgetést a Szejke SK ügyvezetője.
„Mindeddig külső támogatók segítsége vagy állami finanszírozás nélkül folytattuk a munkánkat, de a költségeink sem túl nagyok, így ebből a szempontból a járvány túlságosan nem éreztette a hatását nálunk.
– fogalmazott Huszár Árpád, a gyergyószentmiklósi székhelyű Erdélyi Godako Ökölvívó Sportklub vezetője.
Az ökölvívó utánpótlás-nevelést nem vetette vissza az sem, hogy a tavaszi karantén idején nem tarthattak edzéseket. A bokszoló gyerekek, fiatalok otthon is elvégezhető gyakorlatsort kaptak feladatként, kis kihívással ötvözve. Ezt a többség valóban komolyan is vette, és ennek eredményeként mire újra találkozhattak, komoly erőnléti alapozáson is átestek.
Úgy tervezték, számos magyarországi versenyen indulnak, de ezek sorra elmaradtak, így a romániai színtér felé fordultak. Ez új tapasztalat volt, de egyben sikereket is hozott: hét bajnoki érem a mérleg. Idén – ha a korlátozások nem teszik lehetetlenné – mind Magyarországon, mind Romániában ott lesznek a fontosabb versenyeken.
Erdélyi Sport-összeállítás
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!