„Ez a csoda inspirál... hogy ami nem mozog, annak is lehet sugárzása. Itt, ami a látóhatárt alkotja, bár kő, de mégis él. A nagyváros betonpillérei viszont egy idő után mintha kidobnának magukból, úgy éreztem” – beszélgetés Dobolyi Tamás sepsiszentgyörgyi születésű, Csíkdelnén élő grafikussal.
2021. július 26., 11:582021. július 26., 11:58
– Melyek voltak az első lépései a művészeti pályán? Mikor tört elő a tehetsége?
– Egészen kiskoromtól ered ez, édesapám, aki szobrásznak készült és művészi szinten faragott, kereste a képzőművész barátai társaságát, és gyermekként mindig magával vitt. Így elég korán belecsöppentem ebbe a miliőbe. Egyszer Köllő Margit grafikus és textilművész mosolyogva kérdezte, hogy szeretek-e rajzolni, majd hozott nekem egy kis dobozkában néhány tollhegyet.
Amikor pedig 1990-ben Sepsiszentgyörgyön megnyílt a művészeti iskola, édesapám számára sem volt kérdés, hogy ott kezdjem az ötödik osztályt, ahol majd Hervai Katalin, Köllő Margit is tanított. Később Temesvárra felvételiztem, grafika szakra, mivel a mélynyomásos grafikai technikák, és úgy általában a bonyolultabb dolgok mindig közel álltak hozzám. Az egyetemi diplomamunkám is egy óriási 2x2 méteres rézkarc volt, a Bábel tornyát próbáltam megfogalmazni.
Paradicsomi állapot - Dante nyomán – színes linómetszet
– Az egyetem után reklámgrafikusként is dolgozott. Hogyan sikerült összeegyeztetni a megrendelésre, keretek közt való alkotást a művészi szabadsággal?
– A reklámgrafikának is vannak szépségei, jó kereseti lehetőség, és csodálatos dolgokat lehet alkotni.
Egy idő után úgy éreztem, hogy váltanom kell, új irányba indulni. Össze tudtam egyeztetni az alkotást és a munkát akkor is, noha egész nap dolgoztam Erdély-szerte nagynevű vállalkozások számára, de egy idő után nagyon el lehet ebben fáradni, mert vallom, hogy egy művész az igazi hangját, énjét mégis az alkotásban, a saját maga csendjében tudja megtalálni.
Pokol - Dante nyomán – színes linómetszet
– A felesége, Szekeres Bernadette is képzőművész. Megbeszélik-e a családban egymás alkotásait, hatnak-e egymásra?
– Nagyon sokat beszélgetünk a feleségemmel mindenféléről, rengeteg témakört érintve, a világ dolgairól, vagy akár a művészet szerepéről a világban, a saját szerepünkről benne. Amikor felmerül egy-egy téma vagy kép, de még csak szavak szintjén, kibontjuk azt a tartalmat, és mindkettőnknek eszébe valami más, amit másféleképpen fogalmazunk meg, majd öntünk formába.
Próbálunk ebben is egyek lenni (a csángóknál egy érdekes kifejezés, hogy még a férjnek is azt mondják „feleség”, mindkét félre alkalmazzák ezt, hiszen a férfi is a másiknak a „fele”-sége).
Emlék – tusrajz
– Miközben a fiatalok külföld felé tekintgetnek, a felesége és ön (a felesége felesége, hogy alkalmazzam a fenti terminológiát) a nagyvárost egy székelyföldi falura cserélték. Mi vezetett ehhez a döntéshez? Hogyan élik meg a vidéki mindennapokat?
– Gyermekkorom óta a természethez szerettem volna minél közelebb kerülni, abból meríteni. Sokszor gondolkoztam ezen, még azt a gondolatmenetet is végigrágtam, hogy egyáltalán miért kellene egy állatot, falevelet megfigyelni, nem-e lehetne újabb dolgot kitalálni.
Szükségét érzem az újratöltődésnek, újrafogalmazásnak, „újralátásnak”. Itt Csíkdelnén engem ez a csoda inspirál, az ablakunkból a Nagysomlyó is látszik, közel vagyunk, egy szent hely ölén tartózkodunk, mely a maga során formál minket. Olyanképpen a hegyeknek is lehet lelke, hogy ami nem mozog, annak is lehet sugárzása. Itt, ami a látóhatárt alkotja, bár kő, de mégis él. A nagyváros betonpillérei viszont egy idő után mintha kidobnának magukból.
Gyökerek – tusrajz
Nincs ugyanakkor véletlen, Delne sem volt az. Bár a faluhoz semmilyen rokonság, személyes kapcsolat nem fűzött (nagyszüleim Felcsíkon laktak), a vonatból mindig mutatta nagymamám a delnei templomot, hogy az milyen szép, és ez gyerekként bevésődött az emlékeimbe. Idegenként csöppentünk ide, de a helyiekkel egyből egymásra hangolódtunk: a feleségemmel karácsonyi műsort szerveztünk, kiállítást rendeztünk, megmozgattunk valamit a lelkekben.
Ugyanakkor folyamatosan ingázom: a sepsiszentgyörgyi művészeti iskolában tanítok (és a gyermekeim is a városba járnak iskolába), mellyel épp a fényt viszem Somlyóról oda magammal. Összességében az lenne a lényege az életnek, hogy magasan rezegjünk, az alacsonyan rezgő ember a lassú pusztulást választja.
Mennünk kell? – rézkarc
– Alkotásain az emberalakok, szakralitás, a figuratív vonal van jelen erőteljesebben. Hogyan néz ki egy munkanapja? Mi a munkamódszere, ihletforrásai?
– Nem könnyű három kisgyermek mellett munkamódszert kialakítani, de bízom benne, hogy idővel visszatérhetek az eredeti ritmushoz. A hozzám közel álló technikák a már említett metszetek, karcok, a bonyolultabb megoldások. Témaként pedig a mag foglalkoztat. A természet, a mag, amit a parasztember elhint. Régen nem lépett az ember csizmával a szántóföldre, az anyaföldre, értékelni tudta azt.
Öreg táti – színes linómetszet
És a történelmi témák, Szent László élete, a szabadságharc ideje is mind érdekelnek. Látván ezt a mai világot - ami valószínű, hogy valamikor meg kell tisztuljon, vagy el kell pusztuljon, hogy újjászülethessen, mert oly mértékben a rohanó világ rabjai vagyunk, és annak szemfényvesztéseit próbálják sokan követi, hogy már-már azt emelték szakrális szintre – úgy érzem, az emberek rengeteget kellene változzanak, változtassanak.
A képzőművészetben is az lenne a célom, és bízom benne, hogy lesz elég erőm kifejezni, hogy miként lehetne útmutatást adni, és nem rombolni a hagyományokat. Hogy vegyük már észre, mi zajlik körülöttünk. Próbálom leírni a világot, de a mindennapi megélt események is befolyásolják a gondolatok változását.
Ez utóbbin csodálkozom, mert hiába tartják azt, hogy álmainkban az ébrenlét alatt egyébként is minket foglalkoztató témák jönnek újra elő, nálam sokszor olyasmi jelenik meg, amire addig nem is gondoltam, csak utólag kezdek rajta, éppen egy álom hatására, gondolkodni.
Régi kabát – színes tus
Például a Látomás című képen, mely a kereszténység eltörléséről szól, egy fejjel lefele érkező embert láttam, a kép alján az alakokat egy szőnyeg takarja le, mely fent újra megismétlődik – emberek, egy köztes szabad tér, megint emberek, megint köztes tér és kétfelől lándzsaszerű formák mint mecsetek, vagy másféle gondolatok terjedése, amely betör ezekbe a terekbe: Európában is megjelent az a romboló akarat, amely képes megfordítani mindent. Ez a kép hidegtű technikával készült, plexilemezbe karcolással. De hasonlóan született a Ma itt című linómetszet is az íjjal és húsőrlővel, mely mindent ledarál, ami a miénk. Dantéval is foglalkoztam, mesteri diplomamunkaként, rengeteg változatot készítettem, és ha tehetném, újra újraalkotnám, de nincs időm. A Mennünk kell?, a Bimbó stb. is mind az élet-halál kérdését boncolgatja.
Valóság – rézkarc
– Milyen tervek foglalkoztatják a közeljövőt illetően?
A mag kibontakozása foglalkoztat, ezen dolgozom. Azzal, hogy az ember az arcát elveszítette, üres lett, önmagát üresítette ki, és lemondott a Teremtőjéről is ezáltal. Hogy ez mikor és milyen formában kerülhet a közönség elé, még a jövő kérdése.
Dobolyi Tamás 1980-ban született Sepsiszentgyörgyön, a művészeti középiskolát is ott végezte, majd Temesváron grafika szakon tanult tovább, ahol előszeretettel készített linómetszeteket és rézkarcokat. Az egyetem elvégzése után reklámgrafikusként dolgozott. A Kárpát-medencében számos helyen találkozhatott a közönség a műveivel, melyek Lengyelországba, Belgiumba és Franciaországba is eljutottak már. Néhány éve, a szintén képzőművész feleségével hazaköltözött Székelyföldre, jelenleg is Csíkdelnén él és alkot, emellett a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceumban tanít.
Bálint Tamás
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!