Papp Szabolcs. Edzőként folytatja
Fotó: Pinti Attila
Erste Liga-győztesként és román bajnokként vonult vissza az aktív jégkorongozástól Papp Szabolcs, a Csíkszeredai Sportklub kőkemény hátvédje és csapatkapitánya, aki a következő szezontól a Sapientia U23 együttesének másodedzője lesz. Megkerestük a klubhűség példaképeként ismert 39 éves sportembert.
2022. június 18., 09:002022. június 18., 09:00
– Aki először olvas az ön életrajzi adatairól a hokis lexikonokban, egy kicsit meglepődik, hogy születési helyeként Segesvár szerepel. Az egykori Nagy-Küküllő vármegyének az 1950-es évek elején Segesvári Lokomotiva és Segesvári Szpartak néven ugyan volt jégkorongcsapata, de az csak pár évet működött. Hogyan került ön Csíkszeredába?
– Szüleim Segesvár könyékéről származnak, édesanyám Héjjasfalváról, édesapám pedig Szederjesről. Édesapám Segesváron volt focista az 1980-as évek elején. Próbajátékra jött Csíkszeredába, és szerződtették. Én Segesváron születtem, majd amikor édesapám kapott szolgálati lakást, édesanyámmal mi is átköltöztünk Csíkszeredába. Öcsém (Papp Róbert Flórián többszörös bajnok cselgáncsozó – szerk. megj.) már Csíkban született.
– Édesapja és nagybátyja, Papp Ernő (az 1990-es évek csíki futballcsapatának kitűnő hátvédje) labdarúgóként vonult be a csíki sporttörténelembe, ön mégis jégkorongozó lett. Hogyan ismerkedett meg a hokival?
– Szerettük a focit, de a mi gyermekkorunkban nem volt az az opció, mint most, amikor van egy jól működő Székelyföld Labdarúgó Akadémia, az FK Csíkszeredának pedig számos ificsapata van. Harminchárom évvel ezelőtt, amikor a 2. osztályt kezdtem, volt egy toborzás. Mezey Imre tanár úr, a Csíkszeredai ISK edzője jött be az osztályba, és kérdezte, hogy ki szeretne járni hokizni. Azt sem tudtam, miről van szó, nem jelentkeztem.
A padtársam, Sprencz György, akinek összes felmenői híres hokisok voltak, a három, kb. velem egy korosztályú Sprencz fiú közül a középső, mondta, hogy gyere, mert nagyon vagány dolog a hoki, meglátod, milyen jó lesz. Megpróbáltam, ott ragadtam, és 33 évet töltöttem a jégpályán.
Papp Szabolcs a Vákár Lajos Műjégpálya előtt álló hokisszobor mellett
Fotó: Pinti Attila
– Sikeres együttes volt az 1982-es születésűek ificsapata, Mezey Imre gárdája. Számos korosztályos bajnokságot nyertek, a csapat tagjai meghívót kaptak a korosztályos válogatottakba. Hogyan emlékszik vissza azokra az évekre?
– Nagy csatákat vívtunk Gyergyószentmiklós hasonló korosztályú együttesével, ahol abból a korosztályból Basilides Tibor tűnt ki. Nagy volt a konkurencia, nyertünk mi, nyertek ők is. Mezey tanártól kiváló alapokat kaptunk, és ami fontos, fegyelmet, pontosságot követelt. Szigorú volt, de mondtam is neki pár éve, hogy ha nem lett volna keménykezű tanár, akkor én most nem tartanék ott, ahol tartok a jégkorongban, nem lettem volna ennyire kitartó.
– Hogyan történt az átállás az ificsapatból a felnőttbe? Kikkel játszott együtt 18 évesen a Sportklubnál? Kik voltak azok a hátvédek, akikkel akkor meg kellet küzdenie a posztért?
– Akkor a középiskolát befejező hokisoknak két opció volt a jégkorongozói karrier folytatására: a Sportklub, illetve Sepsiszentgyörgy együttese, amely gyengébb játékerőt képviselt. Engem hívott a Sportklub. Akkor Nagy Attila „Cama”, Simon Rudolf, Molnár Attila, Kolozsi Lóránt és Szőcs Előd voltak a Sportklub hátvédjei, mind kiváló játékosok.
– Hány bajnoki címet szerzett Csíkszereda csapatával, hány évet játszott pontosan a Sportklubnál?
– Huszonkét évet voltam a Sportklub játékosa, 2000-től 2022-ig. Volt egy hétmeccses galaci kitérőm. A 2014–2015-ös szezonban a Sportklub nem jutott be a rájátszásba, ezért a bajnokság végére kölcsönadta játékosait, nyolcat a Gyergyónak, négyet pedig a Galacnak. Én akkor a szezon végéig a Duna-parti város csapatának játékosa voltam, és bajnoki címet nyertünk a Dunăreával. Tizenegyszeres bajnok vagyok, tízet a Sportklubbal nyertem, egyet pedig a galaciakkal.
– A statisztikák szerint 12 világbajnokságon vett részt a romániai válogatottal. Milyen emlékei maradtak onnan?
– Amikor én bekerültem a romániai válogatottba, más volt a helyzet. Ma a székelyföldi játékosok vannak többségben, akkor, a 2000-es években a csapat nagy része román anyanyelvű volt.
Hasznos volt abból a szempontból is, hogy gyakorolhattam a román nyelvet.
Becze Tihamérral az Erste Liga-győztesnek kijáró serleggel
Fotó: Veres Nándor
– Több mint húszéves profi karrierje alatt számos edzővel dolgozott. Bizonyára sikerült mindenkitől ellopni valamit, ami segíti majd edzői karrierjében…
– Nagyon sok edzővel dolgoztam, de kevés volt, aki hosszabb ideig maradt. 22 év alatt sok edzőváltás történt, de mindenkitől lehetett tanulni. Az edzőség egy új szakma. Hiába van rálátásom a dolgokra, ez egy teljesen más történet. Szerintem az első év az edzői szakmában tanulóév lesz számomra.
– Nehéz volt meghozni a döntést a visszavonulásról?
– Nem egyik napról a másikra született meg a döntés. Régóta készültem már erre. Nemsokára 40 esztendős leszek, de az is befolyásolt, hogy a legutóbbi szezonokban sérülések hátráltattak, ebből kettő is műtéttel járt.
Szerintem nem szégyen negyvenévesen, 22 felnőtt szezon után abbahagyni a játékot. Hiányozni fog a jégkorong. Nem egészséges egyik pillanatról a másikra abbahagyni a minőségi sportot, szóba jött, kerestek meg amatőr csapatoktól, akik hetente kétszer-háromszor edzenek.
– Hokisok lesznek a gyerekei?
– Három gyermekünk van: egy 5 éves kislány, illetve egy 8 és egy 3 éves fiú. A nagyobbik fiú már jár hokiedzésekre, az elején nem szerette, de most már jól érzi magát, talán túl korán próbáltam jégre tenni. Nincs nyomás alatt, nem akarok hokist faragni belőle, ha szereti, menjen. Mellette más sportágat is kipróbálhat. Nem fogom soha azt mondani neki, hogy fiam, te is hokis kell legyél, mert apád is az volt.
Gyerekeivel a 2021–2022-es Erste Liga zárómeccse után
Fotó: Veres Nándor
– Az ön édesapja, Papp Levente, aki focis karrierje után labdarúgó-játékvezető, majd megfigyelő volt, egyszer büszkén mesélte, hogy volt olyan mérkőzés a körzeti, a falusi bajnokságban, ahol a Papp család adta mindhárom játékvezetőt.
– Öcsém, aki cselgáncsozó, illetve én is elvégeztem a labdarúgó-játékvezetői tanfolyamot, és biza volt olyan mérkőzés a körzeti bajnokságban, ahol partjelző voltam. A focibírói karrier azonban keveset tartott. Szerettem, de a hoki mellett nem folytathattam.
– A Sapientia U23-as csapatának lesz a másodedzője, a vezetőedző svéd Jens Brändström munkáját segíti majd. Mire számít a csíkkarcfalvi székhelyű együttesnél?
– Fiatalokból, 23 éven aluli játékosokból álló együttest fogunk felkészíteni, amellyel részt veszünk a román felnőtt bajnokságban, illetve az Európai Egyetemi Hoki Ligában. A román bajnokságban nem lesz eredménykényszer, az igazi szint és tudásfelmérő a nemzetközi egyetemista hokiliga lesz, ahol a gyerekek velük egy szinten lévő együttesek ellen lépnek majd jégre.
Esélyt kapnak arra, hogy tanuljanak, fejlődjenek. Ha évente három-négy fiatal bekerül az Erste ligás csapatokba, akkor a munkánk sikeres lesz.
– Gondolom, a Sportklub a szíve helyén marad.
– Természetesen, hiszen az életem több mint felét ott töltöttem el, kék-fehérben hokiztam. Ez volt a második otthonom. Mint bárhol, itt is voltak szebb és kevésbé szebb periódusok, voltak tüskék is, eredményes és kevésbé eredményes periódusok, de az idő majd mindent megold, és remélem, csak a szépre fogunk majd emlékezni.
– Milyen volt a viszonya a szurkolókkal?
– Kiváló. Nekik köszönhető az a hangulat, amelyet az egész ligában csak a Vákár Lajos Műjégpályán lehet átérezni. Közhelynek tűnik, de én ezúton meg szeretném köszönni mindenkinek, aki a 33 év alatt, amíg ifiként és felnőttként hokiztam, mellettem volt – szüleim, feleségem, gyerekeim, tanáraim, edzőim, csapattársaim, barátaim –, mert nélkülük nem sikerülhetett volna.
– Búcsúmeccs?
– Erről talán nem engem kellene megkérdezni. Nem hiszem, hogy az én feladatom lenne a búcsúmeccset megszervezni.
Erdélyi Sport-összeállítás
Névjegy
Papp Szabolcs Tibor
Született: 1982. június 30-án, Segesváron
Klubjai: Csíkszereda ISK (1989–2000), Csíkszeredai Sportklub (2000–2022), Galaci Dunărea (2015, 7 mérkőzés).
Válogatott: szerepelt a romániai U18, U20, majd 2002–2016 között a felnőtt együttesben.
A MOL, majd Erste Liga összes eddigi kiírásában szerepelt a Sportklub színeiben, a statisztikák szerint a közös magyar–román ligában 456 alapszakasz- és 81 rájátszásos meccsen lépett jégre.
Négyszeres Erste Liga-győztes: 2011, 2020, 2021 és 2022.
Tizenegyszeres román bajnok: tízszer a Csíkszeredai Sportklubbal, egyszer a Dunărea Galați együttesével.
Erdélyi Sport-összeállítás
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot június 14-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!