Nem gyógyítanak ingyen. A magánkórházak szolgáltatásaihoz csak az fér hozzá, aki meg tudja fi zetni a borsos árat
Fotó: Pinti Attila
A magánkórházak képviselői bejelentették, az állami térítés mellett a vizitdíjra is igényt tartanak. Azzal érvelnek, hogy állami egészségbiztosító jelenleg a kezelések reális árához képest alacsonyabb összeget térít meg nekik.
2020. február 07., 10:592020. február 07., 10:59
2020. február 07., 11:052020. február 07., 11:05
Úgy tűnik, hiába döntötte el a kormány, hogy a krónikus betegségekben szenvedők ezentúl az állam költségén kezeltethetik magukat a magánkórházakban is, mert a szolgáltatók az állami térítés mellett a vizitdíjra is igényt tartanak. Azzal érvelnek, hogy állami egészségbiztosító jelenleg a kezelések reális árához képest alacsonyabb összeget térít meg. A Magán Egészségügyi Szolgáltatók Munkáltatói Szövetsége (PALMED) csütörtökön bejelentette, fontolóra veszik, hogy nem írnak alá szerződést az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (CNAS).
A legnagyobb romániai magánkórházakat és klinikákat – Medlife, Sanador, Regina Maria, Polisano, Monza, Medicover, Ponderas, Synevo –, vagyis
Ezt különben Victor Costache – most már ügyvivő – egészségügyi miniszter is elismerte, arról beszélt, a szolgáltatások értékét újra kell számolni. Ugyanakkor arról biztosította a betegeket, hogy nem kell pluszt pénzt kifizetniük.
Ha a magánszolgáltatók beváltják a fenyegetésüket, és nem írnak alá szerződést az állami egészségbiztosítóval, annak az lehet a következménye, hogy semmilyen, az állam által támogatott vizsgálatot vagy kezelést nem végeznek el – tehát mindenért a betegnek kell a teljes árat kifizetnie.
A PALMED tagjai egyrészt üdvözlik a kedden elfogadott, az egészségügyre vonatkozó sürgősségi kormányrendeletet, amely lehetőséget biztosít a betegnek, hogy válasszon a köz- és a magánkórház közül, hiszen az állami egészségügyi programokhoz tartozó betegségek kezelési költségeit nekik is megtéríti az országos egészségbiztosítási pénztár (CNAS). Ugyanakkor aggódnak, hogy eltörölték a vizitdíj lehetőségét, tehát a betegtől nem vehetnek el semmilyen címen pluszpénzt. Erről nem egyeztettek előzetesen, így a következő időszakban elemzik, hogy ilyen körülmények között aláírnak-e szerződést az állami egészségbiztosítóval – közölték a munkáltatói szövetség képviselői. Mint nyilatkoztak, az ellátás, a kezelések valós értéke, például a hosszas kórházi bennfekvés gyakran a két-háromszorosa annak, amit az egészségbiztosító elszámol és megtérít. A különbözetet eddig a vizitdíjból fedezték, azonban ezt most megtiltották.
Tavaly a szociáldemokrata kormány elfogadott egy sürgősségi rendeletet a magánszférában részben térítéses ellátásról, ez éppen arról szólt, hogy az állam annyit fizet ki a magánkórháznak is az ellátásért, mint a közkórháznak, a különbözetet felszámolhatja a betegnek. Ennek alkalmazását az azóta megbukott liberális kormány a jövő évre halasztotta.
„Ellenkező esetben az évi mintegy ötmillió páciens, aki eddig a magánszolgáltatókat vette igénybe, kénytelen lesz a teljes ellátást zsebből kifizetni”– állítják a munkáltatói szövetség képviselői. Emlékeztetnek, hogy Romániában minden ötödik összetett műtéti beavatkozást a magánszférában végeznek el. Az ellenzék már korábban figyelmeztetett, hogy a magánszféra próbálkozik a vizitdíjjal, így a szolgáltatásaikhoz csak az fér hozzá, aki ki tudja fizetni. András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója korábban lapunknak szemléltette a helyzetet: egy epeműtétért 2500 lejt számol el az egészségbiztosító a közkórháznak és a magánkórháznak is, ám a magánkórház hotelszolgáltatás címen még felszámol a betegnek 7–10 ezer lejt, tehát ugyanazért az ellátásért háromszoros a jövedelme, mint a közkórháznak.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!