Az egykori István király szálló homlokzatát pár éve újították fel, de a belső munkálatokra még várni kell
Fotó: Wikipédia
Többéves huzavona után visszaszerezheti egyik legjelentősebb ingatlanát, az egykori István király szállót Nagybánya önkormányzata. A 20. század elején közpénzből épített szecessziós ingatlanban a polgármesteri hivatal működne.
2019. szeptember 11., 15:422019. szeptember 11., 15:42
2019. szeptember 11., 15:442019. szeptember 11., 15:44
Több év próbálkozása érhet révbe azzal, hogy a nagybányai önkormányzat kisajátítja a város egyik legfontosabb ingatlanának, az egykori István király szállónak még magánkézben lévő épületrészeit. Az emblematikus ingatlan még az 1990-es évekbeli privatizációk során került magánkézbe, majd romlott le az állapota, a városvezetés több esztendeje próbálja visszaszerezni.
– jellemezte lapunknak Vida Noémi alpolgármester az egykori István király szállót, mely a város legjelentősebb épülete. Az 1910-ben szecessziós stílusban épült ingatlan Nagybánya régi főterének teljes nyugati oldalát elfoglalja, méreteiben és stílusában a marosvásárhelyi Kultúrpalotához hasonlítható.
A város építtette, teljes háztömböt alkotó, kétemeletes épület földszintjén egykor étterem és a híres Berger cukrászda működött, drogéria kapott helyet, az emeleten szállodai szobák voltak. Az ingatlan kultúrtörténeti szempontból is jelentős, hiszen a nagybányai művésztelep festői is igen gyakran megfordultak itt. Gyakran friss munkáikat is az étterem vagy a cukrászda termeiben állították ki, és az is előfordult, hogy számláikat is alkotásaikkal rendezték. A kommunizmusban szálloda működött benne, míg a rendszerváltást követő privatizációk során önkormányzati tulajdonból magánkézbe került.
Fotó: Wikipédia
A helyi tanács legutóbbi, múlt heti ülésén elfogadott határozattal hosszú folyamatnak ér a végére a nagybányai önkormányzat, mondta el a Krónikának Vida Noémi. Az alpolgármester szerint sok mindennel próbálkoztak már, míg az új kisajátítási törvény lehetővé tette, hogy közhasznúvá nyilvánítsák az épületet, és elindítsák a kisajátítási procedúrát. Ehhez fel kellett értékelniük valamennyi, magánkézben lévő épületrészt, és félretenni a kifizetésekhez szükséges összeget.
Bár az új tulajdonosnak fel kellett volna újítania, nem tette meg, így folyamatosan romlott az épület állaga, volt időszak, amikor a tető is beázott. A rendszeres felszólításokkal végül elérték, hogy megjavították, majd az ingatlan külső homlokzatát is felújították.
Az épület cégeknek és magánszemélyek egyaránt otthont ad. „Vegyeskereskedéstől kenyérüzletig minden volt itt, vendéglő is. Mindenki megvette a saját kis üzletét annak idején. És magánlakások is vannak. A többségi tulajdonos a Complex Minerul Sfântul Ștefan” – vázolta a jogi helyzetet az elöljáró. Elmondta, az utóbbi években próbálták kisilabizálni ezt a bonyolult jogi helyzetet, és bejelentették, hogy igényt tartanak rá.
– mesélte Vida. Utóbbi felújítására készítettek egy 1,7 millió eurós pályázatot a Regionális Operatív Program keretében, melyet nyertesnek ítélt az Unió, így könnyebb volt kinyilvánítani a teljes épületre való igényt.
Az alpolgármester szerint a tulajdonosoknak 45 nap áll a rendelkezésükre, hogy elfogadják az összeget, ami a felértékelés alapján jár nekik. Ha ez megtörténik, két-három hónap alatt ki tudják fizetni őket. Ez a legoptimistább forgatókönyv, ugyanis ha valaki nem elégedett az árral, újra fel kell értékeltetnie az adott ingatlanrészt mindkét félnek, és a törvényszéknek kell megállapítania az árat, ami időigényes folyamat.
Fotó: Fortepan.hu
A visszaszerzett ingatlanba a polgármesteri hivatal költözne be, mely jelenleg egy átalakított tömbházban működik. Régi terv, hogy a város egykori főterére költöztessék, ahol a hivatal több osztálya is működik különböző ingatlanokban. A költözéssel ezek egyetlen helyen összpontosulnának.
Előbb azonban belül is fel kell újítani a szecessziós ingatlant. Ehhez ugyan hozzáfogott az előző tulajdonos, de az alpolgármester szerint a beavatkozással többet ártott, mint használt. A belső felújításhoz, átalakításhoz pályázati pénzt is lehívnának, de a hosszadalmas procedúra miatt önerőből nekivágnak a munkának. Az önkormányzat jövőre felvesz egy nagyobb hitelt, abból az István király szálló felújítására is elkülönítenének egy összeget. „Annak idején a nagybányai lakosok építtették, így nagyon fontos lépés lenne a közösség számára, ha sikerülne visszaszerezni” – értékelte Vida Noémi.
Visky András Kossuth-díjas író, dramaturg vasárnap Facebook-oldalán jelentette be, hogy július végétől már nem művészeti aligazgatója a Kolozsvári Állami Magyar Színháznak.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
2 hozzászólás