Medgyes, az egykori szász vásárváros központját úgy alakítanák át, hogy nagyrészt visszakapja egykori kinézetét
Fotó: Szucher Ervin
Negyvenhárom millió lejből újul meg Medgyes történelmi belvárosa, amely részben visszakapja eredeti arculatát. A főtéren kívül az oda vezető kis utcákat is felújítja a Szeben megyei város önkormányzata.
2022. november 15., 19:322022. november 15., 19:32
Ismét „megnyílik” az egykori piactér, ezáltal meg jobban érvényesülnek a körülötte sorakozó patinás épületek a Szeben megyei Medgyesen. A város főtere nagyjából visszakapja eredeti, több évszázados arculatát, amelyet a szocializmus alatt „gyúrtak át” az 1960-as évek „szabványai” szerint. Mint sok más európai városban, Medgyesen is az történt, hogy az önkormányzat a központi park felszámolásáról és a valamikori vásár-, illetve közösségi tér visszaállításáról döntött. A zöldövezetet azonban nem irtják ki teljesen, a tér egyik részében kisebb fás ligetet alakítanak ki.
A városvezetés, amely évek óta kitiltotta a gépkocsiforgalmat a főtérről, vissza szeretné adni a térnek a múlt század közepéig megőrzött piacjellegét. Bár soha nem tudta felvenni a versenyt a jóval nagyobb Brassóval és Nagyszebennel, Medgyes mégis a Királyföld egyik legfontosabb vásárvárosának számított. A 19. század derekán az evangélikus templom középkori védőszentjének, Szent Margitnak a napján tartották a vásárt, amely az egyik legjelentősebb volt Erdélyben.
Ősszel, Szent Mihály napján vászon- és kendervásárt tartottak. Az óvárosban található házak többségének földszintjén üzlethelyiség vagy kézműves műhely működött, a tér északkeleti részén felépített vásárcsarnokban a helyi céhtagok értékesítették portékáikat. Míg 1501-ben hat, 1642-ben huszonnyolc, 1698-ban harminchárom céh működött a városban. A piactér legrégebbi épülete a reneszánsz stílusban épült Schuller ház. A 16. századi épületben az idők során több erdélyi fejedelem is megszállt, egyik országgyűlés alkalmával Báthori Zsigmond. Később fogadóként és sörözőként is működött, jelenleg a Romániai Német Demokrata Fórum székháza.
A főtér azonban nem csak fejedelemválasztások és történelmi személyiségek látogatásai színhelye volt, hanem a nyilvános kivégzéseké és boszorkányégetéseké. Utoljára 1750-ben raktak máglyát a ma már Ferdinánd román király nevét viselő téren.
A főtér, illetve az oda vezető Stephan Ludwig Roth, Petőfi Sándor, Ion Gheorghe Duca és Nicolae Iorga utcákat a Regionális Operacionális Program keretében lehívott 43 millió lejes támogatásból újítják fel. Ez nem csak a térkövezést és aszfaltozást, valamint új utcai bútorzat szerelését feltételezi, hanem a teljes föld alatti infrastruktúra kicserélését, valamint a közvilágítás korszerűsítését is. Gheorghe Roman polgármester elmondása szerint az átalakítási terv hangsúlyt fektet az archeológiai leletek bemutatására, illetve a régi, már nem létező épületfalak, kutak megjelölésére.
A szövetség helyi elnöke szerint ha a főtér nem is kapja vissza teljes egészében eredeti arculatát, mégis jó, hogy felszámolják a szocializmus ideje alatt kialakított központi parkot. „Templomaink, iskolánk mind a főtéren kívülre esnek, mégis örülünk, hogy egy sokkal szellősebb, korhűbb és egyben modernebb városközpontunk lesz” – fejtette ki lapunknak Balázs Botond. Mint mondta, a munkálatok jó esetben 2023 tavaszán kezdődnek, és várhatóan két-három évig tartanak.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!