Fotó: Facebook/Minority SafePack
Az Európai Unióban egyetlenegy olyan jogi szabályozás sincs, amely foglalkozna az őshonos kisebbségek jogaival, ami azt jelenti, hogy az őshonos kisebbségek érdekeinek védelme Európában jelenleg értékelhetetlen – jelentette ki Vincze Loránt, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) elnöke szerdán Brüsszelben.
2018. február 21., 22:272018. február 21., 22:27
2018. március 06., 13:362018. március 06., 13:36
Vincze Loránt az Európai Parlamentben (EP) tartott, az őshonos kisebbségek jogainak védelme érdekében indított Nemzeti Kisebbségvédelmi Kezdeményezésről (Minority SafePack) tartott háttérbeszélgetésen kijelentette: meg kell törni a tagállamok monopóliumát a kisebbségvédelem területén, hiszen az az unió intézményei jelenleg úgy tartják, hogy a kisebbségvédelem kizárólagosan tagállami kompetencia. Ez nem fogadható el, ugyanis számos uniós tagállam esetében látható, hogy sorozatos jogsérelem éri a területükön élő kisebbségi közösségeket.
– húzta alá. A FUEN elnöke elmondta, még nem gyűlt össze a szükséges egymillió aláírás ahhoz, hogy elindulhasson az a folyamat, amely az Európai Unió szerveinek bevonásával egy kisebbségvédelmi rendszer megvalósítására törekedne. A kezdeményezés keretén belül ugyanis legalább hét tagállamban egy arányosan minimális számú aláírást kell összegyűjteni ahhoz, hogy az Európai Bizottság kötelezően foglalkozzon az őshonos kisebbségek ügyével.
Az anyanyelv nemzetközi napján tartott tájékoztatón Vincze Loránt elmondta,
ami nem jelenti azt, hogy ezekben az országokban már le szabad állni az aláírások gyűjtésével. Horvátország, Szlovénia, Lettország, Spanyolország, Lengyelország, Dánia és Bulgária esetében remény van arra, hogy elegendő számú csatlakozó támogassa aláírásával a kezdeményezést – tette hozzá.
Csáky Pál, a szlovákiai Magyar Közösség Pártjának (MKP) európai parlamenti képviselője a beszélgetés alkalmával elmondta, az EP petíciós bizottsága kezdeményező szerepet vállalt az őshonos kisebbségek ügyében, ugyanis sikerült elérnie azt, hogy az európai polgári kezdeményezés az Európai Parlament asztalára kerüljön.
– közölte a képviselő.
A Minority SafePack célja, hogy az Európai Unió jogi lépéseket tegyen a nemzeti és nyelvi kisebbségekhez tartozó emberek védelmének javítása, valamint az unió kulturális és nyelvi sokszínűségének megerősítése érdekében. A kezdeményezésben foglaltak megvalósításához április 3-ig az unió hét államából egymillió aláírásnak kell összegyűlnie.
Texas déli részén a villámáradás halálos áldozatainak száma szombatra meghaladta a húszat, miközben további több mint húsz embert, főként egy gyerektábor lakóit változatlanul keresték.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
szóljon hozzá!