Lucian Goga
Fotó: Boda L. Gergely
Nem tartja magát a kétnyelvűség ellenségének Lucian Goga Maros megyei prefektus, aki azzal magyarázkodik: csak a törvénynek tett eleget, amikor a magyar feliratok eltávolítására adott utasítást.
2017. június 08., 12:492017. június 08., 12:49
2017. június 08., 16:262017. június 08., 16:26
Saját bevallása szerint egyáltalán nem zavarja a magyar nyelv használata Lucian Gogát, Maros megye prefektusát, aki állítása alapján mindössze egy jogerős törvényszéki ítéletnek tett eleget, amikor elrendelte a marosvásárhelyi Dózsa György utcában a magyar utcanévtáblák leszerelését.
„Engem nem zavar sem Dózsa György, sem a kétnyelvűség” – szögezte le lapunk kérdésére a kormánymegbízott, akit elmondása szerint
Goga rámutatott: a vásárhelyi utcanevek kétnyelvűségét előíró 2015-ös önkormányzati határozatot a prefektúra megtámadta, a törvényszék pedig jogerős ítéletében a kormányhivatalnak adott igazat.
A marosvásárhelyi Dózsa György út kétnyelvű utcanévtábláinak az eltávolítására vonatkozó rendelete visszavonására szólította fel csütörtökön az RMDSZ Lucian Gogát, Maros megye prefektusát.
A prefektus ugyanakkor némi ellentmondásba keveredett, amikor arról kérdeztük, miért támadta meg a tanácsi határozatot. Előbb azt állította, hogy a tanács nem tartotta be a jogi lépéseket, utána viszont arról értekezett, hogy a közigazgatási törvény ugyan kötelezővé teszi a kétnyelvű feliratozást azokon a településeken, ahol a kisebbség számaránya meghaladja a 20 százalékot, viszont az előírás nem terjed ki az utcanevekre.
Felvetésünkre, miszerint a törvény nem is tiltja a magyar megnevezések használatát, ráadásul a Románia által is aláírt, majd ratifikált Kisebbségi és regionális nyelvek chartája kimondottan kötelezővé teszi, Lucian Goga annyit mondott:
Tavaly egyébként ugyancsak a Maros megyei törvényszék hozott egy olyan jogerős ítéletet, amelynek értelmében a kétnyelvű utcanévtáblák nem minősülnek reklámfeliratnak, ezért nem kell ezeket eltávolítani Marosvásárhely épületeiről.
Kérdésünkre, hogy ha egy jogerős ítélet alapján cselekedett, miért csak a Dózsa György utcai magyar feliratok szúrtak neki szemet, úgy fogalmazott:
Goga ugyanakkor kilátásba helyezte a többi kétnyelvű felirat eltávolíttatását is.
A magyar utcanévtáblák leszerelésébe, illetve a kétnyelvű utcanévtáblák román nyelvűre cserélésébe kezdett szerdán a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal. Állítólag a prefektúra utasítására jártnak el, de az alprefektus nem tud ilyen ukázról.
Az elmúlt években Marosvásárhelyen többen is hadat üzentek a kétnyelvűségnek, a helyi rendőrség vezetője, Valentin Bretfelean például 2015-ben 30 ezer lejes pénzbírsággal fenyegette azokat a lakókat, akik ki merészelték tenni ingatlanuk falára a civilek által rendelt kétnyelvű táblákat. A mostani, a Dózsa György utcát érintő ügyben ugyanakkor Bretfelean „ártatlannak” vallja magát. A közösségi oldalakon elterjedt a hír, miszerint neki is köze van a prefektus intézkedéséhez, felvetésünkre azonban a rendőrfőnök azzal válaszolt:
Amint arról beszámoltunk, a Dózsa György utcában múlt héten láttak neki a magyar táblák leszerelésének a polgármesteri hivatal munkatársai, a hosszú hétvégén azonban abbahagyták a műveletet, és egyelőre nem folytatták.
Holott Florian Moldovan, a városháza illetékes osztályának igazgatója lapunknak arról számolt be: csak a pünkösdi ünnepekre való tekintettel függesztették fel a munkát, de a napokban kénytelenek lesznek eltávolítani mindegyik magyar feliratot. Szerettük volna megszólaltatni Dorin Florea polgármestert, illetve személyes tanácsadóját, Claudiu Maiort, viszont egyiküket sem sikerült elérnünk.
Az ügyben egyébként a Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo) feljelentést tett, az RMDSZ pedig írásban megfogalmazott kérdésekkel kérte számon a prefektúrát.
Jogi eljárást kezdeményezett a Cemo annak nyomán, hogy Marosvásárhely egyik utcájában folyamatban van a magyar utcanévtáblák leszerelése. Az intézkedést kezdeményező prefektúra törvényekre, bírósági ítéletre hivatkozik.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
szóljon hozzá!