Lucian Goga
Fotó: Boda L. Gergely
Nem tartja magát a kétnyelvűség ellenségének Lucian Goga Maros megyei prefektus, aki azzal magyarázkodik: csak a törvénynek tett eleget, amikor a magyar feliratok eltávolítására adott utasítást.
2017. június 08., 12:492017. június 08., 12:49
2017. június 08., 16:262017. június 08., 16:26
Saját bevallása szerint egyáltalán nem zavarja a magyar nyelv használata Lucian Gogát, Maros megye prefektusát, aki állítása alapján mindössze egy jogerős törvényszéki ítéletnek tett eleget, amikor elrendelte a marosvásárhelyi Dózsa György utcában a magyar utcanévtáblák leszerelését.
„Engem nem zavar sem Dózsa György, sem a kétnyelvűség” – szögezte le lapunk kérdésére a kormánymegbízott, akit elmondása szerint
Goga rámutatott: a vásárhelyi utcanevek kétnyelvűségét előíró 2015-ös önkormányzati határozatot a prefektúra megtámadta, a törvényszék pedig jogerős ítéletében a kormányhivatalnak adott igazat.
A marosvásárhelyi Dózsa György út kétnyelvű utcanévtábláinak az eltávolítására vonatkozó rendelete visszavonására szólította fel csütörtökön az RMDSZ Lucian Gogát, Maros megye prefektusát.
A prefektus ugyanakkor némi ellentmondásba keveredett, amikor arról kérdeztük, miért támadta meg a tanácsi határozatot. Előbb azt állította, hogy a tanács nem tartotta be a jogi lépéseket, utána viszont arról értekezett, hogy a közigazgatási törvény ugyan kötelezővé teszi a kétnyelvű feliratozást azokon a településeken, ahol a kisebbség számaránya meghaladja a 20 százalékot, viszont az előírás nem terjed ki az utcanevekre.
Felvetésünkre, miszerint a törvény nem is tiltja a magyar megnevezések használatát, ráadásul a Románia által is aláírt, majd ratifikált Kisebbségi és regionális nyelvek chartája kimondottan kötelezővé teszi, Lucian Goga annyit mondott:
Tavaly egyébként ugyancsak a Maros megyei törvényszék hozott egy olyan jogerős ítéletet, amelynek értelmében a kétnyelvű utcanévtáblák nem minősülnek reklámfeliratnak, ezért nem kell ezeket eltávolítani Marosvásárhely épületeiről.
Kérdésünkre, hogy ha egy jogerős ítélet alapján cselekedett, miért csak a Dózsa György utcai magyar feliratok szúrtak neki szemet, úgy fogalmazott:
Goga ugyanakkor kilátásba helyezte a többi kétnyelvű felirat eltávolíttatását is.
A magyar utcanévtáblák leszerelésébe, illetve a kétnyelvű utcanévtáblák román nyelvűre cserélésébe kezdett szerdán a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal. Állítólag a prefektúra utasítására jártnak el, de az alprefektus nem tud ilyen ukázról.
Az elmúlt években Marosvásárhelyen többen is hadat üzentek a kétnyelvűségnek, a helyi rendőrség vezetője, Valentin Bretfelean például 2015-ben 30 ezer lejes pénzbírsággal fenyegette azokat a lakókat, akik ki merészelték tenni ingatlanuk falára a civilek által rendelt kétnyelvű táblákat. A mostani, a Dózsa György utcát érintő ügyben ugyanakkor Bretfelean „ártatlannak” vallja magát. A közösségi oldalakon elterjedt a hír, miszerint neki is köze van a prefektus intézkedéséhez, felvetésünkre azonban a rendőrfőnök azzal válaszolt:
Amint arról beszámoltunk, a Dózsa György utcában múlt héten láttak neki a magyar táblák leszerelésének a polgármesteri hivatal munkatársai, a hosszú hétvégén azonban abbahagyták a műveletet, és egyelőre nem folytatták.
Holott Florian Moldovan, a városháza illetékes osztályának igazgatója lapunknak arról számolt be: csak a pünkösdi ünnepekre való tekintettel függesztették fel a munkát, de a napokban kénytelenek lesznek eltávolítani mindegyik magyar feliratot. Szerettük volna megszólaltatni Dorin Florea polgármestert, illetve személyes tanácsadóját, Claudiu Maiort, viszont egyiküket sem sikerült elérnünk.
Az ügyben egyébként a Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo) feljelentést tett, az RMDSZ pedig írásban megfogalmazott kérdésekkel kérte számon a prefektúrát.
Jogi eljárást kezdeményezett a Cemo annak nyomán, hogy Marosvásárhely egyik utcájában folyamatban van a magyar utcanévtáblák leszerelése. Az intézkedést kezdeményező prefektúra törvényekre, bírósági ítéletre hivatkozik.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
szóljon hozzá!