A Petőfi (Avram Iancu) utcai szálloda valósággal rátelepszik a 18-19. századi műemlékházakra
Fotó: Jakab Mónika
Hatalmas felháborodást váltott ki a kolozsváriak körében a Petőfi (Avram Iancu) utcában épült behemót szálloda látványa. A műemlék övezetbe, a város első füvészkertjének helyére, a „hóhér háza” szomszédságába felhúzott betonmonstrum nemcsak a várfalat takarja el, a belvárosi utca eredeti arculatát is megsemmisíti; a helyiek koporsóhoz, űrlényhez hasonlítják, számos mémnek a forrása. Bár a kerülőutakon engedélyeztetett beruházás ellen online petíció is indult, Guttmann Szabolcs építész szerint a 25. órában már nincs mit tenni ellene.
2021. február 17., 14:552021. február 17., 14:55
2021. február 17., 15:042021. február 17., 15:04
Bár évek óta botrány övezi, a napokban valósággal elárasztotta a közösségi médiát a kolozsvári Petőfi (Avram Iancu) utcai szálloda képe: a szomszédos egyszintes épületek fölé magasodó betonmonstrum – melyet a helyiek csak „koporsóként” vagy „űrlényként” emlegetnek – az utca teljes arculatát elrontja és a középkori várfalat is takarja. Egy online petícióban kolozsváriak százai kérik a lebontását, de Guttmann Szabolcs építész szerint a 25. órában már nem nagyon van mit tenni ellene, ugyanis az évek során kerülőutakon sikerült „lepapírozni” a több telket is elfoglaló beruházást.
„Számomra a Petőfi utcai építmény – melyet a kolozsváriak koporsónak csúfolnak – szörnyként való megjelenése volt az, amivel betelt a pohár” – írja az online petíció kezdeményezőjeként Remus Octavian Câmpean író, matematikus, aki
A petíciót szerdára több mint ezren írták alá, de sokkal nagyobb azoknak a száma, akik a Civil Kolozsvár (Clujul Civic) Facebook-csoportban, a közösségi oldalakon emeltek szót ellene.
A Petőfi utca 23–25. szám alatti vitatott beruházás nem újkeletű, a szakma és a sajtó évek óta próbálja felhívni a figyelmet a többszintes szálloda megépülésével együtt járó hatalmas veszteségre. Az építkezés ugyanis részben az egykori Nemes-Bethlen ház füvészkertjének, azaz Kolozsvár első botanikus kertjének a helyén zajlik.
Készen sem lesz esztétikusabb
Fotó: Jakab Mónika
Szomszédságában található az úgynevezett „hóhér háza”, mely egy ideig ügyészségi fogházként is működött, és belső udvarán, közvetlenül a városfal alatt kivégzések is voltak. Az épített örökséget ért veszteség mellett
Évekig tartó engedélyeztetési huzavona után az építkezés 2018 februárjában kezdődött el, ekkor dózerolták le a fákat, miután a Nemes-Bethlen házhoz tartozó villát már 2014-ben a földdel egyenlővé tették. Az építkezést ellen szólt az is, hogy 2018 júliusában a telek mögött húzódó középkori várfallal párhuzamosan haladó alagútra bukkanhattak az építőmunkások, ami megkövetelte volna a terület régészeti feltárását.
A beruházás törvénytelen és műemlékrongáló voltára a szomszédos, Farkas utca 8. szám alatti ingatlan lakói is többször felhívták a figyelmet, egyenesen Emil Boc polgármestertől kérve a területre kiadott építkezési engedély visszavonását – sajnos eredménytelenül.
Az értékes belvárosi területet még 2009-ben vásárolta meg Dumitru és Rafila Rodean – előbbi a korrupció miatt hét év börtönre ítélt nagyszebeni vállalkozó, Dumitru Ghişe apósa –, és egy többszintes szálloda tervével állt elő.
Hogy a befektetőknek hogyan sikerült megszerezniük az engedélyeket, mai napig nem tisztázott, 2013 szeptemberében azonban megkapták az urbanisztikai engedélyt és még a bontási időpont előtt ledózeroltatták a régi ingatlant, mielőtt a területi műemlékvédelmi bizottság kezdeményezhette volna az épület műemlékké való nyilvánítását.
Kimagaslik az utcaképből, megbontva annak eredeti arculatát
Fotó: Jakab Mónika
Mivel a kolozsvári műemlékvédő szakemberek elejétől ellenezték a beruházást, megkerülték őket: Bukaresttől kértek engedélyt. Így
Az online ülésen kiderült, hogy a kolozsvári területi műemlékvédelmi bizottság egyik szakaszban sem hagyta jóvá a tervet, úgy vélve: ez esztétikailag nem alkalmas arra, hogy műemlék övezetben álljon. De a befektetőnek az országos testület jóváhagyására is szüksége volt, amit megkapott. „Kolozsvár negatívan véleményezte a projektet. Kolozsvár feje fölött jártak el (…) A bukaresti jóváhagyás nélkül a projekt nem mehetett volna tovább” – mosta kezeit az ülésen Boc.
Tehát a polgármester – abban az időben a később korrupció miatt börtönbe került Sorin Apostu – és a főépítész is tisztázhatta, szóvá tehette volna a tanács előtt a beruházással kapcsolatos szakmai aggályokat, ami nem történt meg. Így a döntéshozó testület jóváhagyta az övezeti urbanisztikai tervet (Plan Urbanistic Zonal – PUZ), holott elis utasíthatta volna.
Nem lehetett megkerülni. Előtérben a szomszédos Mikó-műemlékház kapuja
Fotó: Jakab Mónika
A kolozsvári tanács 2010 májusában 25 „igen” szavazattal áldását adta a beruházásra, és innen egyenes út vezetett az építkezési engedély megszerzéséhez; az első engedélyt 2015-ben kapta meg a befektető, ezt 2019-ben meghosszabbították.
Adrian Borda építész, a kolozsvári általános városrendezési tervet (PUG) kidolgozó csapatot koordináló építész az Adevărulnak úgy nyilatkozott, hogy az önkormányzat több szakaszban is megakadályozhatta volna a beruházást.
– mondta a lapnak a szakember, aki szerint a PUG nem engedélyezi a több telket elfoglaló, összefüggő építkezést, ezt azonban nem vették figyelembe. Kollégája,
Úgy vélte, ehhez egy szakembergárdának kellene parcellánként felmérnie az óvárost, mely élvezi a városvezetés anyagi és morális támogatását. Az építészek rendjének volt elnöke szerint csak így lehetnénk biztosak abban, hogy tíz év múlva nem nő kis újabb hasonló förmedvény a belváros szívében.
Birodalmi lépegető. A kolozsváriak számos mémet gyártottak az épületről
Fotó: Facebook/Clujul Civic
Hasonló véleményen van Guttmann Szabolcs építész is, aki a Krónikának elmondta: az önkormányzat több lépcsőben is megakadályozhatta volna a projektet. Elsőként a PUG-ban eleve nem kellett volna beépíthetőként szerepeljen a terület, hiszen túl közel van a várfalhoz, és egy műemlék védett övezetében nem lenne szabad ilyen erőszakosan beavatkozni. De az engedélyeztetés során is „visszafogható” lett volna a gigantikus projekt.
Ezek nyilvántartása az utca és házszám alapján történik, és mivel a Petőfi utcát az idők során Avram Iancura keresztelték, egy évig folyt a vita, hogy a lebontásra ítélt ház műemlék vagy sem. Mivel a villának nem volt „bombabiztos” georeferenciális védelme, nem lehetett megmenteni.
Ennek ellenére a várfal miatt sem lett volna szabad hagyni az amúgyis nagy tömegű szállodát terjeszkedni a szomszédos Mikó műemlék házig, vélte Guttmann Szabolcs. Nagyszeben volt főépítésze szerint az önkormányzat műemléki bizottságának észre kellett volna vennie, hogy a beruházás „túl naggyá nőtte ki magát”, így osztottabb tömeget kérhetett volna a tervezőtől.
– magyarázta lapunknak Guttmann Szabolcs, aki szerint nem lett volna szabad „ekkora tömeget” engedélyezni.
„Egy ekkora beruházásnál alapfeltétel lett volna, hogy ha már ennyit enged a város, akkor legalább a várfal is legyen rehabilitálva” – mondta. Szerinte az épület funkcióit is tisztázni kellett volna, többek között átjárhatóvá lehetett volna tenni a szomszédos udvarteret a Farkas utca felé.
„Ez az áldozat, de emellett ki lehetett volna pipálni egy csomó megoldandó problémát, ami nem történt meg. Most, a 25. órában arról beszélünk, hogy: jaj, de ronda! Az, és az is marad! Szerintem ebben a stádiumban, amikor eddig el lehetett vinni a hivatalos papírozást, már nem lehet semmit sem tenni ellene” – értékelt Guttmann Szabolcs.
Kérdésünkre elmondta, hogy van hasonló eset Kolozsvár belvárosában, mégpedig az Óvár nyugati részén, a Szentlélek (Virgil Fulicea) utcában, ahol a várfal mellett Tótfalusi Gábor műépítész húzott fel építészeti irodát. Ez a beruházás „bolhának” minősül az „elefánt” méretű Petőfi utcai gondok mellett, vélte Guttmann, aki szerint itt rengeteg odaadással sikerült egy elegáns megoldást találni.
A "bolha". A Szentlélek (Virgil Fulicea) építészeti iroda
Fotó: Jakab Mónika
„Nagyon jól sikerült, modern épület, előnye, hogy befedi egy nagy területű tűzfalát a két világháború közötti beépítésnek. És amennyire lehet, bemutatja a várfalat is” – értékelte a végeredményt az építész, aki szerint itt az önkormányzat számos követelménnyel lépett fel a beruházóval szemben, főleg miután kiderült, hogy a középkori várfal a római kori Napoca falaira épült.
Guttmann Szabolcs kijelentette: ahhoz, hogy ne történhessen a Petőfi utcaihoz hasonló építészeti katasztrófa, a civil szférának ki kell követelnie, hogy legyen publikus a műemlékvédelmi engedélyeztetési folyamat, időben lehessen tudni minden beruházásról.
– fogalmazott. Elavult módon jelenleg minden műemléki jóváhagyás zárt ajtók mögött történik, holott egy ilyen beavatkozás tönkreteheti a műemlék környezetét.
A modern épület rálátást enged a középkori városfalra
Fotó: Jakab Mónika
„Az engedélyezési folyamat átláthatóvá tétele mindenkinek a hasznára válna, hogy tudjuk, milyen irányba fejlesztjük a várost, milyen előnyei származnak ebből” – mutatott rá Guttmann Szabolcs, aki szerint ezért is fontos a Petőfi utcai beruházásról a 25. órában is beszélni.
„Ilyen értelemben a civil szféra is rengeteget tehet, mert nem úgy néz ki a mai Románia, hogy a minisztériumok meg fogják váltani a világot. Inkább alkalmazkodnak a civil szféra óhajaihoz, ha úgy érzik, hogy az eset botrányba juttathatja a politikumot. Ezt senki nem akarja, így inkább megpróbálja legalább a jövőben kijavítani a hibát” – összegzett a műemlékvédelmi szakember.
Holtan találtak rá vasárnap a város közeli Suta-tó melletti erdős területen a három napja eltűnt, és nagy erőkkel keresett csíkszeredai nőre – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. Gyanítják, hogy öngyilkos lett.
A Szatmár megyei határrendészek a petei határátkelőnél fogtak el egy Németországban gyilkosságért elítélt német állampolgárt, kábítószerrel a csomagjában.
Kiürítették a gyulafehérvári Carolina Mall bevásárlóközpontot szombat este, miután tűz keletkezett az épületeben működő szupermarketben. A lángokat egy felügyelet nélküli hagyott kisgyerek okozta, és egy szolgálaton kívüli tűzoltó fékezte meg.
Kabay Barna filmrendező, forgatókönyvíró, producer, valamint Petényi Katalin forgatókönyvíró, rendező, vágó kapta az idei Bethlen Gábor-díjat.
Hosszas várakozás után Kolozsváron is megjelenhet az IKEA lakberendezési áruházlánc, amely helyi sajtóértesülések szerint a Románia egyik legnagyobb vegyes rendeltetésű beruházása részesévé válhat.
A román pártok közigazgatási reformja és a családtámogatás szükségessége uralta az RMDSZ Kolozsváron megtartott észak-erdélyi kampánynagygyűlését.
Több erdélyi megye településein razziáztak a rendőrök az elmúlt napokban: Máramaros, Szilágy és Fehér megye egyenruhásai egy-egy községközpontban, illetve városban ,,terepeztek”. A kiszabott bírságok többsége közlekedésrendészeti kihágásokat érintett.
November 15. és jövő január 5. között rendezik meg a karácsonyi vásárt Aradon. A megbékélési parkban óriáskerékkel és műjégpályával próbálják meg háttérbe szorítani a 13 aradi vértanú emlékművét, a Szabadság-szobrot.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy Bihar megyei fiatalembert, aki egy Szatmár megyei településen az egyik utcáról ellopott egy autóbuszt és balesetet okozott – közölte a Szatmár megyei rendőrség.
Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.
3 hozzászólás