Városképromboló betonmonstrum borzolja a kedélyeket Kolozsváron

A Petőfi (Avram Iancu) utcai szálloda valósággal rátelepszik a 18-19. századi műemlékházakra •  Fotó: Jakab Mónika

A Petőfi (Avram Iancu) utcai szálloda valósággal rátelepszik a 18-19. századi műemlékházakra

Fotó: Jakab Mónika

Hatalmas felháborodást váltott ki a kolozsváriak körében a Petőfi (Avram Iancu) utcában épült behemót szálloda látványa. A műemlék övezetbe, a város első füvészkertjének helyére, a „hóhér háza” szomszédságába felhúzott betonmonstrum nemcsak a várfalat takarja el, a belvárosi utca eredeti arculatát is megsemmisíti; a helyiek koporsóhoz, űrlényhez hasonlítják, számos mémnek a forrása. Bár a kerülőutakon engedélyeztetett beruházás ellen online petíció is indult, Guttmann Szabolcs építész szerint a 25. órában már nincs mit tenni ellene. 

Pap Melinda

2021. február 17., 14:552021. február 17., 14:55

2021. február 17., 15:042021. február 17., 15:04

Bár évek óta botrány övezi, a napokban valósággal elárasztotta a közösségi médiát a kolozsvári Petőfi (Avram Iancu) utcai szálloda képe: a szomszédos egyszintes épületek fölé magasodó betonmonstrum – melyet a helyiek csak „koporsóként” vagy „űrlényként” emlegetnek – az utca teljes arculatát elrontja és a középkori várfalat is takarja. Egy online petícióban kolozsváriak százai kérik a lebontását, de Guttmann Szabolcs építész szerint a 25. órában már nem nagyon van mit tenni ellene, ugyanis az évek során kerülőutakon sikerült „lepapírozni” a több telket is elfoglaló beruházást.

„Számomra a Petőfi utcai építmény – melyet a kolozsváriak koporsónak csúfolnak – szörnyként való megjelenése volt az, amivel betelt a pohár” – írja az online petíció kezdeményezőjeként Remus Octavian Câmpean író, matematikus, aki

arra szólította Kolozsvár lakosságát: álljon ki a város történelmi, kulturális és épített öröksége mellett, ne hagyja, hogy ez ingatlanbefektetők prédájává váljon.

A petíciót szerdára több mint ezren írták alá, de sokkal nagyobb azoknak a száma, akik a Civil Kolozsvár (Clujul Civic) Facebook-csoportban, a közösségi oldalakon emeltek szót ellene.

Hatalmas veszteség

A Petőfi utca 23–25. szám alatti vitatott beruházás nem újkeletű, a szakma és a sajtó évek óta próbálja felhívni a figyelmet a többszintes szálloda megépülésével együtt járó hatalmas veszteségre. Az építkezés ugyanis részben az egykori Nemes-Bethlen ház füvészkertjének, azaz Kolozsvár első botanikus kertjének a helyén zajlik.

A Farkas utcai nemesi lak 18. század végén épült füvészkertjébe Európa minden régiójából hoztak fákat, helytörténeti könyvek szerint egész Erdély első botanikus kertje volt.

Készen sem lesz esztétikusabb •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Készen sem lesz esztétikusabb

Fotó: Jakab Mónika

Szomszédságában található az úgynevezett „hóhér háza”, mely egy ideig ügyészségi fogházként is működött, és belső udvarán, közvetlenül a városfal alatt kivégzések is voltak. Az épített örökséget ért veszteség mellett

ráadásul fennáll a gyanú, hogy a befektető tisztázatlan körülmények között szerezte meg az engedélyeket a belvárosi hotel megépítésére.

Évekig tartó engedélyeztetési huzavona után az építkezés 2018 februárjában kezdődött el, ekkor dózerolták le a fákat, miután a Nemes-Bethlen házhoz tartozó villát már 2014-ben a földdel egyenlővé tették. Az építkezést ellen szólt az is, hogy 2018 júliusában a telek mögött húzódó középkori várfallal párhuzamosan haladó alagútra bukkanhattak az építőmunkások, ami megkövetelte volna a terület régészeti feltárását.

A beruházás törvénytelen és műemlékrongáló voltára a szomszédos, Farkas utca 8. szám alatti ingatlan lakói is többször felhívták a figyelmet, egyenesen Emil Boc polgármestertől kérve a területre kiadott építkezési engedély visszavonását – sajnos eredménytelenül.

Ki a hibás?

Az értékes belvárosi területet még 2009-ben vásárolta meg Dumitru és Rafila Rodean – előbbi a korrupció miatt hét év börtönre ítélt nagyszebeni vállalkozó, Dumitru Ghişe apósa –, és egy többszintes szálloda tervével állt elő.

A középkori várfaltól alig egy méterre épülő hotel a helyi sajtó szerint ötszintes lesz, valósággal „rátelepszik” a környezetére, a 18–19. században épült földszintes-egyszintes műemlék házakra.

Hogy a befektetőknek hogyan sikerült megszerezniük az engedélyeket, mai napig nem tisztázott, 2013 szeptemberében azonban megkapták az urbanisztikai engedélyt és még a bontási időpont előtt ledózeroltatták a régi ingatlant, mielőtt a területi műemlékvédelmi bizottság kezdeményezhette volna az épület műemlékké való nyilvánítását.

Kimagaslik az utcaképből, megbontva annak eredeti arculatát •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Kimagaslik az utcaképből, megbontva annak eredeti arculatát

Fotó: Jakab Mónika

Mivel a kolozsvári műemlékvédő szakemberek elejétől ellenezték a beruházást, megkerülték őket: Bukaresttől kértek engedélyt. Így

a fővárosi illetékeseket okolja az építészeti förmedvényért Emil Boc polgármester is, aki a civil nyomás hatására kedden kénytelen volt az önkormányzat urbanisztikai bizottságának a napirendjére tűzni a kérdést.

Az online ülésen kiderült, hogy a kolozsvári területi műemlékvédelmi bizottság egyik szakaszban sem hagyta jóvá a tervet, úgy vélve: ez esztétikailag nem alkalmas arra, hogy műemlék övezetben álljon. De a befektetőnek az országos testület jóváhagyására is szüksége volt, amit megkapott. „Kolozsvár negatívan véleményezte a projektet. Kolozsvár feje fölött jártak el (…) A bukaresti jóváhagyás nélkül a projekt nem mehetett volna tovább” – mosta kezeit az ülésen Boc.

Șerban Țigănaș építész azonban az önkormányzat felelősségére is felhívta a figyelmet, rámutatva: ennek jóvá kellett hagynia az építkezést, és az építkezési engedélyt is a városi főépítész bocsátotta ki.

Tehát a polgármester – abban az időben a később korrupció miatt börtönbe került Sorin Apostu – és a főépítész is tisztázhatta, szóvá tehette volna a tanács előtt a beruházással kapcsolatos szakmai aggályokat, ami nem történt meg. Így a döntéshozó testület jóváhagyta az övezeti urbanisztikai tervet (Plan Urbanistic Zonal – PUZ), holott elis utasíthatta volna.

Nem lehetett megkerülni. Előtérben a szomszédos Mikó-műemlékház kapuja •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Nem lehetett megkerülni. Előtérben a szomszédos Mikó-műemlékház kapuja

Fotó: Jakab Mónika

A kolozsvári tanács 2010 májusában 25 „igen” szavazattal áldását adta a beruházásra, és innen egyenes út vezetett az építkezési engedély megszerzéséhez; az első engedélyt 2015-ben kapta meg a befektető, ezt 2019-ben meghosszabbították.

Mit mond a szakma?

Adrian Borda építész, a kolozsvári általános városrendezési tervet (PUG) kidolgozó csapatot koordináló építész az Adevărulnak úgy nyilatkozott, hogy az önkormányzat több szakaszban is megakadályozhatta volna a beruházást.

Idézet
„A teljes projektet vissza kellett volna dobni. Egy palota udvarára épült, a palota ablakaitól pár méterre”

– mondta a lapnak a szakember, aki szerint a PUG nem engedélyezi a több telket elfoglaló, összefüggő építkezést, ezt azonban nem vették figyelembe. Kollégája,

Şerban Ţigănaş szerint Kolozsvár belvárosában soha nem volt olyan övezeti területrendezési terv, mely figyelembe vette volna az értékes épített örökséget.

Úgy vélte, ehhez egy szakembergárdának kellene parcellánként felmérnie az óvárost, mely élvezi a városvezetés anyagi és morális támogatását. Az építészek rendjének volt elnöke szerint csak így lehetnénk biztosak abban, hogy tíz év múlva nem nő kis újabb hasonló förmedvény a belváros szívében.

Birodalmi lépegető. A kolozsváriak számos mémet gyártottak az épületről •  Fotó: Facebook/Clujul Civic Galéria

Birodalmi lépegető. A kolozsváriak számos mémet gyártottak az épületről

Fotó: Facebook/Clujul Civic

Hasonló véleményen van Guttmann Szabolcs építész is, aki a Krónikának elmondta: az önkormányzat több lépcsőben is megakadályozhatta volna a projektet. Elsőként a PUG-ban eleve nem kellett volna beépíthetőként szerepeljen a terület, hiszen túl közel van a várfalhoz, és egy műemlék védett övezetében nem lenne szabad ilyen erőszakosan beavatkozni. De az engedélyeztetés során is „visszafogható” lett volna a gigantikus projekt.

Guttmann a műemlékvédelem terén uralkodó „ködös állapotokra” is felhívta a figyelmet, emiatt még azon értékeket is nehéz védeni, melyek szerepelnek a műemlékek hivatalos listáján.

Ezek nyilvántartása az utca és házszám alapján történik, és mivel a Petőfi utcát az idők során Avram Iancura keresztelték, egy évig folyt a vita, hogy a lebontásra ítélt ház műemlék vagy sem. Mivel a villának nem volt „bombabiztos” georeferenciális védelme, nem lehetett megmenteni.

„Ronda, és az is marad!”

Ennek ellenére a várfal miatt sem lett volna szabad hagyni az amúgyis nagy tömegű szállodát terjeszkedni a szomszédos Mikó műemlék házig, vélte Guttmann Szabolcs. Nagyszeben volt főépítésze szerint az önkormányzat műemléki bizottságának észre kellett volna vennie, hogy a beruházás „túl naggyá nőtte ki magát”, így osztottabb tömeget kérhetett volna a tervezőtől.

Idézet
„Ha már ilyen hosszú, több telkes összeépítésről van szó a várárokban, legalább a végeit visszahúzhatták volna a telekhatártól. Így megadták volna a lehetőséget, hogy itt-ott kikandikáljon a várfal. Ilyenkor legalább annyit illik csinálni, hogy a házfront a meglévő műemlékekkel egy egységként működjön, legyen közöttük egy kis zöld felület, egy kis átláthatóság”

– magyarázta lapunknak Guttmann Szabolcs, aki szerint nem lett volna szabad „ekkora tömeget” engedélyezni.

Az építész úgy vélte, a beruházó vélhetően érdekkapcsolatok révén a maximumot tudta kihozni a belvárosi telekből anélkül, hogy az önkormányzat bármiféle elvárással lépett volna fel vele szemben.

„Egy ekkora beruházásnál alapfeltétel lett volna, hogy ha már ennyit enged a város, akkor legalább a várfal is legyen rehabilitálva” – mondta. Szerinte az épület funkcióit is tisztázni kellett volna, többek között átjárhatóvá lehetett volna tenni a szomszédos udvarteret a Farkas utca felé.

„Ez az áldozat, de emellett ki lehetett volna pipálni egy csomó megoldandó problémát, ami nem történt meg. Most, a 25. órában arról beszélünk, hogy: jaj, de ronda! Az, és az is marad! Szerintem ebben a stádiumban, amikor eddig el lehetett vinni a hivatalos papírozást, már nem lehet semmit sem tenni ellene” – értékelt Guttmann Szabolcs.

„Elefánt és bolha”

Kérdésünkre elmondta, hogy van hasonló eset Kolozsvár belvárosában, mégpedig az Óvár nyugati részén, a Szentlélek (Virgil Fulicea) utcában, ahol a várfal mellett Tótfalusi Gábor műépítész húzott fel építészeti irodát. Ez a beruházás „bolhának” minősül az „elefánt” méretű Petőfi utcai gondok mellett, vélte Guttmann, aki szerint itt rengeteg odaadással sikerült egy elegáns megoldást találni.

A Galéria

A "bolha". A Szentlélek (Virgil Fulicea) építészeti iroda

Fotó: Jakab Mónika

„Nagyon jól sikerült, modern épület, előnye, hogy befedi egy nagy területű tűzfalát a két világháború közötti beépítésnek. És amennyire lehet, bemutatja a várfalat is” – értékelte a végeredményt az építész, aki szerint itt az önkormányzat számos követelménnyel lépett fel a beruházóval szemben, főleg miután kiderült, hogy a középkori várfal a római kori Napoca falaira épült.

Mindez az adminisztráció által használt kettős mércét illusztrálja, hiszen a két építkezés ugyanabban a városban, ugyanabban a periódusban zajlott.

Guttmann Szabolcs kijelentette: ahhoz, hogy ne történhessen a Petőfi utcaihoz hasonló építészeti katasztrófa, a civil szférának ki kell követelnie, hogy legyen publikus a műemlékvédelmi engedélyeztetési folyamat, időben lehessen tudni minden beruházásról.

Idézet
„Ahogy az urbanisztikai terveknél van közvita, hogy a csudában nem lehet közvita egy ilyenről? Erről rég kellett volna tudjon mindenki, ám csak most szörnyülködünk, amikor megépült: jaj, hát mi történt?!”

– fogalmazott. Elavult módon jelenleg minden műemléki jóváhagyás zárt ajtók mögött történik, holott egy ilyen beavatkozás tönkreteheti a műemlék környezetét.

A modern épület rálátást enged a középkori városfalra •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

A modern épület rálátást enged a középkori városfalra

Fotó: Jakab Mónika

„Az engedélyezési folyamat átláthatóvá tétele mindenkinek a hasznára válna, hogy tudjuk, milyen irányba fejlesztjük a várost, milyen előnyei származnak ebből” – mutatott rá Guttmann Szabolcs, aki szerint ezért is fontos a Petőfi utcai beruházásról a 25. órában is beszélni.

„Ilyen értelemben a civil szféra is rengeteget tehet, mert nem úgy néz ki a mai Románia, hogy a minisztériumok meg fogják váltani a világot. Inkább alkalmazkodnak a civil szféra óhajaihoz, ha úgy érzik, hogy az eset botrányba juttathatja a politikumot. Ezt senki nem akarja, így inkább megpróbálja legalább a jövőben kijavítani a hibát” – összegzett a műemlékvédelmi szakember.

3 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 04., szombat

Kórházi kibocsátását követően vesztette életét egy idős férfi a lakása ajtaja előtt

Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.

Kórházi kibocsátását követően vesztette életét egy idős férfi a lakása ajtaja előtt
2025. január 04., szombat

Ukrán menekülteket mentettek meg a hegyimentők a Máramarosi-havasokban

A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.

Ukrán menekülteket mentettek meg a hegyimentők a Máramarosi-havasokban
2025. január 03., péntek

Román–magyar együttműködés keretében fejlesztik az egészségügyi ellátást a határ mentén

Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.

Román–magyar együttműködés keretében fejlesztik az egészségügyi ellátást a határ mentén
2025. január 03., péntek

Házszentelés közben csapott le a tolvaj Nagybányán

Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.

Házszentelés közben csapott le a tolvaj Nagybányán
2025. január 03., péntek

Aggasztó méreteket ölt a hegyi balesetek száma

2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.

Aggasztó méreteket ölt a hegyi balesetek száma
2025. január 02., csütörtök

Több tucat malac pusztult el egy Szatmár megyei tűzben, 600 sertést sikerült megmenteni

Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.

Több tucat malac pusztult el egy Szatmár megyei tűzben, 600 sertést sikerült megmenteni
2025. január 02., csütörtök

Erdélyi helyszíneket is ajánl a CNN turisztikai célpontként a 2025-ös évre

Számos erdélyi helyszínt ajánl a CNN azon úti célok között, amelyeket érdemesnek tart meglátogatni a 2025-ös évben a világon.

Erdélyi helyszíneket is ajánl a CNN turisztikai célpontként a 2025-ös évre
2025. január 02., csütörtök

Több megyében is 50 méter alá csökkenhet a látótávolság a köd miatt

Sűrű köd miatt rosszak a látási viszonyok Kovászna, Hargita, Brassó és Szeben megyében csütörtök este - figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Több megyében is 50 méter alá csökkenhet a látótávolság a köd miatt
2025. január 02., csütörtök

Orkánerejű szélvihar Kolozs megye hegyvidékein

Kolozs megye hegyvidékein szélvihar lesz a következő órákban – figyelmeztetett csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Orkánerejű szélvihar Kolozs megye hegyvidékein
Orkánerejű szélvihar Kolozs megye hegyvidékein
2025. január 02., csütörtök

Orkánerejű szélvihar Kolozs megye hegyvidékein

2025. január 02., csütörtök

Havazásra, a hegyekben hóviharokra kell számítani

Felerősödő szélre, a hegyekben hóviharokra számíthatunk csütörtökön és pénteken az ország több régiójában, Erdélyben havazásra van kilátás – figyelmeztetnek a meteorológusok.

Havazásra, a hegyekben hóviharokra kell számítani