Elmarad. A kormány egyelőre nem különített el pénzt a beígért színházfelújításokra
Fotó: Facebook/Kolozsvári Magyar Opera
Ebben az évben már nem valószínű elmozdulás a kolozsvári magyar opera és a marosvásárhelyi színház felújítása ügyében, holott mindkét épület alaposan rászorul a tatarozásra. A bukaresti kormány tavaly decemberben elfogadott programjában tételesen szerepel a két intézményre vonatkozó vállalás. „A kolozsvári magyar színház és opera felújítása, felszerelése, bővítése és modernizálása. A szükséges összeg 15 millió euró. A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház felújítása, felszerelése és modernizálása. A szükséges összeg ötmillió euró” – áll a Florin Cîţu vezette koalíciós kabinet programjában.
2021. április 12., 12:022021. április 12., 12:02
Történt-e eddig bármilyen előrelépés az ügyben? Volt-e egyeztetés a tervezett felújításról az RMDSZ-szel? – kérdeztük Gáspárik Attilát, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház igazgatóját.
A kormányprogramba bekerült ötmillió eurós összeg sajnos légből kapott adat. Senki nem kérdezett minket és nem egyeztetett velünk. A Nemzeti Liberális Párt Maros megyei képviselője összehozott egy találkozót a miniszterrel, amelyen előadtuk az égető gondokat és leadtuk a dokumentumokat, de arra sem kaptunk még választ” – fogalmazott lapunknak a színházigazgató.
Szép Gyulának, a Kolozsvári Magyar Opera igazgatójának is feltettük az elmozdulással, illetve egyeztetéssel kapcsolatos kérdéseinket. „A kormányprogram elkészítése előtt egyeztettünk Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel, egy héttel ezelőtt pedig beszélgettünk Tompa Gáborral, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatójával a megvalósíthatósági tanulmányról, hiszen a termet és a felújításra szoruló színpadot a színház kezeli, de a két intézmény együtt használja. Jelenleg itt tartunk. Vártuk, hogy Demeter András elfoglalja kulturális államtitkári pozícióját, hiszen jó egy ilyen szál a minisztériumnál. Tervek, elgondolások vannak, mi tudjuk, hogy mit akarunk” – mondta Szép Gyula.
Demeter András, a bukaresti kulturális minisztérium RMDSZ-es államtitkára jogosnak nevezte a Krónika kérdéseit, de fontosnak tartotta kiemelni, hogy a kormányprogram négy évre szól. „Jelenleg a kormányzás első száz napja után vagyunk, ez pedig ebben az ügyben nem jelenthetett semmilyen előrelépést a minisztérium részéről. A színházak felkészültek, jól tudják, mit akarnak, előtanulmányaik, dokumentációik vannak, amelyek itt vannak a tárcánál.
– nyomatékosította Demeter András.
Az államtitkár elmondása szerint azt szeretné, hogy az esetleges költségvetési módosításig megfelelőképpen felkészüljenek az igényekkel kapcsolatban, hogy még az idei évben megtehessék az első lépéseket.
„A költségvetési támogatással párhuzamosan fontos lenne megtalálni azokat az uniós forrásokat, amelyek ilyen jellegű finanszírozásokra alkalmasak. A tárcán belül van egy olyan egység, amely kifejezetten az EU-s pénzekkel történő felújításokkal foglalkozik” – vázolta elképzelését Demeter András.
Megmenthetőnek látták a vízzel elárasztott parajdi sóbányát júniusi ottjártukkor az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusa keretében terepszemlét tartott szakértői csoport tagjai.
Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.
A Brassó megyei Zernyesten működő medverezervárumba szállítják azt a három bocsot, amelyek anyját kilőtték, miután végzett egy olaszországi motorossal a Transzfogarasi úton.
Csíksomlyón szolgálni egy szerzetesnek prémium – válaszolta Böjte Csaba testvér a Krónikának, amikor arról faggattuk, hogyan fogadja a dévai plébániáról az ősi Mária-kegyhelyre való áthelyezését, ahol lelkészként folytatja szolgálatát.
Tetemes károkat okozott az ítéletidő hétfőn délután számos szilágysági településen. A vihar Zsibó városában háztetőket sodort le, fákat csavart ki tövestül, ugyanakkor Máramarosban és a Székelyföldön is tomboltak az elemek.
Letartóztattak Kolozsváron egy matematikatanárt két tanítványa – egy 14 és egy 15 éves lány – szexuális bántalmazásáért.
Hétfőn és kedden még országszerte kitart a kánikula, szerdától azonban több mint tíz fokkal is visszaesik a nappali csúcshőmérséklet, és zivatarokra is számítani lehet.
Meghosszabbította szerdáig az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a korábban kiadott vörös, narancssárga és sárga hőségriasztásokat.
Parajd és térsége lakosságának tartós biztonsága érdekében elengedhetetlen a sóbánya stabilitásának fenntartása az EU vészhelyzeti polgári védelmi mechanizmusának keretében a helyszínen járt szakértői csoport szerint.
Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes egészében elutasítja a kilátásba helyezett megszorításokat.
szóljon hozzá!