Retrográd szabályozás. A biztosítás nem érvényes ott, ahol a kedvezményezett állampolgársággal rendelkezik, vagy letelepedési engedélye van
Fotó: Kristó Róbert
Nem fizetnek a romániai biztosítók a kettős állampolgársággal rendelkező ügyfeleknek az állampolgárságuk szerinti országban elszenvedett károk, egészségügyi problémák esetén. Ez a szabályozás elsősorban a Magyarországon rendszeresen megforduló erdélyi magyarokat érinti hátrányosan.
2019. február 01., 12:082019. február 01., 12:08
2019. február 01., 12:142019. február 01., 12:14
Ajánlott elővigyázatosan bánniuk az utasbiztosítással a kettős állampolgársággal rendelkező személyeknek. Egyre többen szembesülnek ugyanis azzal, hogy
és a kár abban az országban történt, ahol állampolgársággal rendelkezik az ügyfél.
A több százezer, kettős – román és magyar – állampolgársággal rendelkező erdélyi magyarokat különösen sújtó rendelkezésre nemrég egy kolozsvári olvasónk is felhívta a figyelmünket, aki akkor szembesült a sokak által ismeretlen szabályozással, amikor családja olaszországi sívakációját szervezte. A biztosítási ügynök akkor figyelmeztette a kettős állampolgárokra vonatkozó szabályozásra, amikor magyar útlevéllel rendelkező gyermeke számára a magyarországi okmányok alapján kívánt utas- és egészségbiztosítást kötni.
„Hosszasan vitatkoztam a brókerrel emiatt, hiszen mindenütt a lakcímet, valamint azt veszik figyelembe, hol fizeti az ügyfél a társadalombiztosítási hozzájárulást, ennek megfelelően román állampolgárként nem lehet akadálya annak, hogy Magyarországon is érvényes biztosítást kössek. Még azt is firtattam: mi történik, ha meg se említem, hogy magyar állampolgár is vagyok? Ő azonban szabadkozott, mutatva a biztosítási kötvényen is feltüntetett szabályozást, mondván, ezen nem változtathat” – panaszolta lapunknak a családfő, aki mindhiába magyarázta, hogy Olaszországba Magyarországon keresztül vezet az útja, ahol emiatt biztosítás nélkül marad.
Olvasónk szerint
a rendelkezésben viszont benne maradt az őket hátrányosan érintő tétel. Egyébként a kolozsvári ügyfél kérte, hogy a Magyarországon eltöltött időtartamot iktassák ki a biztosításból, ami meg is történt, ám érdekes módon ennek ellenére nem csökkent a biztosítás díjszabása.
Lapunk megkereste az ügyben Biró Albin biztosítási szakértőt is, akitől megtudtuk: az utasbiztosítás valóban nem érvényes abban az országban, ahol a kedvezményezett állampolgársággal rendelkezik vagy letelepedési engedélye van. A biztosítási ágazatot is felügyelő Pénzügyi Felügyelet (ASF) vezetőtanácsának egykori tagja elmondta, a szabályozás szerepel is a szerződésben, ám a kötvény megvásárlásakor ezt előre tisztázni kell az ügyféllel. Biró Albin hangsúlyozta, ha a biztosítást megkötötték, akkor a társaság vállalta a kockázatot. „Ezeket a feltételeket és körülményeket mindig a szerződéskötés előtt kell tisztázni” – mutatott rá Biró Albin.
Lőrincz Lehel, a sepsiszentgyörgyi Transilvania Bróker ügyvezetője lapunknak megerősítette, az elmúlt időszakban náluk is többen panaszolták, hogy megkötötték az utazási biztosítást, Magyarországon érte őket a kár, ám hazatérve a romániai biztosítótársaság nem fizetett arra hivatkozva, hogy magyar állampolgársággal is rendelkeznek. A bróker rámutatott, ez a szabály eddig is érvényben volt, de csak az utóbbi időben szembesültek a negatív hatásaival. Általában az utazási biztosítást úgy kötik, hogy külföldön érvényes, tehát azokban az országokban, ahol a kedvezményezett nem rendelkezik állampolgársággal, vagy nincs letelepedési engedélye, ez a kitétel bizonyul most hátulütőnek a kettős állampolgárok esetében. Lőrincz Lehel kérdésünkre kifejtette,
Például ha kórházi számlát kellene megtérítenie a biztosítónak, azon szerepel, ha a beteg magyar állampolgársággal is rendelkezik, és ez már elég indok, hogy megtagadják a kártérítést. Ez abban az esetben is kiderül, ha Magyarországon az ügyintézés során a magyarországi dokumentumokkal, például útlevéllel igazolják magukat.
Éppen ezért körültekintően kell megkötni az utasbiztosításokat, előtte ajánlott leszögezni a feltételeket. Romániában egyedül a Mondial biztosítótársaság téríti meg a magyar állampolgársággal is rendelkező ügyfelek által Magyarországon elszenvedett kárt, de abban az esetben, ha ott nem fizet a kedvezményezett egészségbiztosítási hozzájárulást.
– részletezte lapunknak Lőrincz Lehel sepsiszentgyörgyi bróker. Hozzátette, az európai egészségbiztosítási kártya, az úgynevezett kék kártya nagyon hasznos okmány, javallott utazás során kiváltani, azonban nem helyettesíti az utasbiztosítást, mert feljogosít ugyan az orvosi ellátásokra, de csak olyan mértékben, melyet egy helyi biztosított is megkapna. A kék kártya még nem szavatolja az ingyenes egészségügyi szolgáltatásokat, hiszen előfordulhat, hogy az adott tagállamban biztosított személyeknek fizetniük kell az egészségügyi ellátásért vagy bizonyos szolgáltatásokért, így ez a szabály vonatkozik a turistára is.
Egyébként léteznek előre nem látható költségek baleset alkalmából, így nem árt, ha ezeket is belefoglalják a biztosításba – például ha helikopterrel kell lehozzanak valakit a sípályáról, vagy le kell vontatni a gépkocsit az autópályáról. A felelősségbiztosítás mértéke is fontos eleme a kötvénynek, hiszen előfordult már, hogy a másnak okozott kár miatt érkezett utólag borsos számla. Lőrincz Leheltől megtudtuk, előfordult, hogy valakit meglöktek a sípályán, ahonnan helikopterrel kellett leszállítani, utólag a térfigyelő kamera segítségével azonosították, ki okozta a balesetet, majd kiküldték a számlát.
Életfogytiglani szabadságvesztéssel sújtotta a Bihar megyei törvényszék azt a háromtagú nagyváradi bűnbandát, amelynek tagjai tavaly brutálisan meggyilkolták az általuk prostitúcióra kényszerített fiatal magyar nőt, húgát pedig súlyosan sanyargatták.
Magyarországról semmilyen módon nem kívánjuk befolyásolni a romániai elnökválasztást – posztolta szombaton Orbán Viktor miniszterelnök azután, hogy telefonon egyeztetett Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel.
Szombaton is több mint 130-an dolgoznak a parajdi sóbányánál a hét eleje tartó vízszivárgások megállításán.
Aki földúlta dédapáink sírjait, aki támadja a székely és a magyar zászlót, az anyanyelvhasználatot, iskoláinkat, az nem a mi emberünk – jelentette ki az RMDSZ elnöke szombaton, a szélsőségesen nacionalista George Simion államfőjelöltre utalva.
A konklávé május 8-án Robert Francis Prevost amerikai bíborost választotta meg a katolikus egyház vezetőjének, aki XIV. Leó pápa néven kezdi meg szolgálatát. A pápaválasztásról Oláh Zoltán nagyprépost, kanonok beszélt a Krónikának.
A 33,6 köbméter illegálisan szállított faáru mellett egy Suceava megyében bejegyzett utánfutós tehergépkocsit is lefoglalták a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai egy ellenőrzés során Nagyürödgdön.
Előbb 24 órára, majd bírósági döntés alapján 30 napra őrizetbe vettek két szatmárnémeti férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy kiskorúaknak árult drogot.
Két ember meghalt, ketten pedig súlyosan megsérültek egy pénteki balesetben a Kolozs megyei Nádasszentmihályon.
Természetbarátokat és környezetvédelem iránt érdeklődőket várnak szombaton a kolozsvári Keleti parkba, ahol egy különleges vezetett túra keretében szakértők mutatják be a terület értékeit, biodiverzitását.
A kolozsvári Műszaki Egyetem (UTCN) automatizálási és számítástechnika kara két eseménnyel várja szombaton a középiskolás diákokat és szüleiket: matematika felvételi szimulálásával, valamint nyílt nappal.
1 hozzászólás