Várfalva unitárius temploma
Fotó: Kolozs megyei RMDSZ
Európai uniós támogatással újul meg két Kolozs megyei unitárius templom, Várfalva és Bágyon középkori templomainak korszerűsítése 2020-ra fejeződhet be.
2018. április 18., 16:192018. április 18., 16:19
2018. április 18., 16:222018. április 18., 16:22
A B kategóriás műemlékként nyilvántartott templomok felújítására 500 ezer eurós finanszírozást kapott a két egyházközség – írta szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében az RMDSZ Kolozs megyei szervezete. A közlemény szerint a munkálatok a héten kezdődtek el, a támogatásra alkalmasnak ítélt pályázatokat még 2015 decemberében nyújtották be.
Barabás Zsolt, a várfalvi unitárius egyházközség lelkésze elmondta, hogy a beruházás keretében a templom külsejét és belsejét egyaránt felújítják, de a templomkertet és a templomot körülvevő várfalat is restaurálják.
Ugyanakkor a padfűtéses rendszert és új villanyhálózatot is beszerelnek az istenházába, tette hozzá a lelkész, aki azt reméli, 2020-ra sikerül befejezni a nagy volumenű munkát. Várfalva unitárius temploma 1300 körül épült román stílusban, majd gótikus stílusban átépítették.
Bágyon unitárius temploma
Fotó: Kolozs megyei RMDSZ
Fekete Béla, a bágyoni unitárius egyházközség lelkésze szerint két év alatt megvalósul a beruházás. Mărginean János, Várfalva RMDSZ-es polgármestere hangsúlyozta, a község vezetése mindent megtesz annak érdekében, hogy határidőre elkészüljenek a munkálatokkal, és segítségéről biztosította a híveket. Elmondta, bár a felújított templomok átadásának határideje eredetileg 2019 volt, a szükséges engedélyek beszerzésének elhúzódása miatt ezt kitolták 2020-ig.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!