Hétfőn a BBTE vezetői is csatlakoztak a japánsztrájkot folytató diákokhoz
Fotó: BBTE
Még sok idő eltelik addig, mire végleges lesz az állami egyetemeken a tandíjmentes helyek elosztása a rektori tanács elnöke szerint. Hétfőn ugyanakkor az oktatási miniszter a hallgatók képviselőivel találkozott.
2018. április 23., 17:162018. április 23., 17:16
2018. április 23., 22:512018. április 23., 22:51
További módosításokra lehet számítani az állami egyetemeken az oktatási minisztérium által jóváhagyott tandíjmentes helyek vonatkozásában – nyilatkozta a Hotnews.ro hírportálnak Sorin Cîmpeanu, az Országos Rektori Tanács elnöke. A tanügyi tárcát a negyedik Ponta-kormány alatt, 2014 decembere és 2015 novembere között vezető
A rektori tanács elnöke rámutatott: mindez attól függ, hogy milyen érvek fognak felmerülni a minisztérium, az egyetemek és a hallgatói szervezetek megbeszélésein. Cîmpeanu kifejtette: a két – a nyári és az őszi – egyetemi felvételi szesszió után miniszteri rendelettel fogják szabályozni a végső beiskolázási számokat. „Még sok van addig, amíg a hallgatóknak szánt tandíjmentes helyek végleges elosztásáról beszélhetünk” – fogalmazott a volt miniszter.
A rektori tanács elnöke elsőként beszélt az elosztásnál használt módszertanról is. Kifejtette: az alapképzésen országos szinten rendelkezésre álló 62 ezer tandíjmentes helyből elkülönítettek ötezret a prioritást évező öt szak számára. Az egyetemeknek közölniük kellett, hogy ezeken a szakokon hány diák tanul, és ha mondjuk a felsőoktatási intézmény 100 ezer hallgatója közül ezren választották a megadott képzéseket, akkor ennek megfelelően az 5000 hely 1 százalékával kapott többet az adott egyetem. További 2000 helyet a vidéki gimnáziumokba járó tanulók számára különítettek el, Cîmpeanu szerint pedig a többi 55 ezer helyet pontosan olyan arányban osztották el, mint az előző tanévben.
– fogalmazott a rektori tanács vezetője. Cîmpeanu szerint egyébként azért nem tartottak közvitát a témában, mert a felsőoktatási előrejelzési és statisztikai tanács későn dolgozta ki az említett módszertant. A volt oktatási miniszter arra is kitért: nem akarja azt sugallni, hogy az állami támogatás nem fontos, de úgy véli:
Daniel Funeriu, a második Boc-kormány oktatási minisztere, aki 2009 decembere és 2012 februárja között vezette a tárcát, és aki 2011-ben először állította össze a felsőoktatási intézmények ranglistáját, illetve a szakok hierarchiáját, élesen bírálta a jelenlegi tárcavezetőt.
Funeriu Facebook-bejegyzésében úgy fogalmazott: nem hiszi, hogy Valentin Popa jelenlegi oktatási miniszter törvénytelenséget követett el, mindössze kihasználta, hogy az elmúlt években mindenki félrenézett a vonatkozó törvény módosításakor. A volt tárcavezető ugyanakkor úgy vélte: a felsőoktatási intézmények is felelősek a kialakult helyzetért például azzal, hogy nem teszik nyilvánossá pénzügyi adataikat.
Marius Deaconu, a hallgatói szervezeteket tömörítő országos szövetség (ANOSR) elnöke szerint érthető, hogy a minisztérium előnyben kíván részesíteni bizonyos képzéseket, és az is értékelendő, hogy helyeket különítenek el a vidéki diákok számára, de az átláthatóság hiányát elfogadhatatlannak tartja. Deaconu azt tartja a legsúlyosabbnak, hogy a doktori helyeket úgy osztották el, hogy ezek szakértői felülvizsgálata még el sem készült.
Eközben Valentin Popa oktatási miniszter végre hajlandó volt tárgyalásokat kezdeni az érintettekkel: a tárcavezető hétfőn délután a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE), a Temesvári Nyugati Tudományegyetem, a Bukaresti Egyetem és a jászvásári Alexandru Ioan Cuza Tudományegyetem hallgatóinak képviselőivel, illetve az ANOSR és más országos diákszervezetek vezetőivel találkozott.
A felsőoktatási intézmények hallgatói múlt hét óta japánsztrájkolnak a tandíjmentes helyek igazságtalannak vélt elosztása miatt. Az akcióhoz hétfőn a BBTE vezetői is csatlakoztak: Ioan Aurel Pop rektor és a rektorhelyettesek is fehér karszalaggal üzentek a döntéshozóknak, illetve szolidarizáltak hallgatóikkal, miután távolról sem találták kielégítőnek a tárcavezető bírálataikra adott reakcióit – írja a Monitorul de Cluj hírportál.
Még nem végleges az egyetemi helyek száma, hiszen csak ősszel osztják szét a tartalék helyeket - mondta sajtótájékoztatóján Valentin Popa tanügyminiszter.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
szóljon hozzá!