2011. február 08., 10:012011. február 08., 10:01
Kolozsvár jár az élen abban a „versenyben”, amelyet az önkormányzatok folytatnak a filmek szerelmesei kegyeinek elnyeréséért. A kincses városi önkormányzatnak sikerült ugyanis egy mozit olyan mértékben megújítania, hogy képes vetekedni a plázákban található multiplexekkel. Ez a korábbi Köztársaság, amely néhány hete a Florin Piersic nevet viseli. A város másik öt mozija azonban még mindig igen siralmas állapotban van. Az egyetlen, amelyben még zajlanak vetítések, az a Művész mozi, de az itt kínált szolgáltatások messze elmaradnak a mai fiatalok által igényelttől. Itt viszont egyhamar nem is várható minőségbeni előrelépés, mivel az ingatlan az országos program keretében nem került a város használatába, mivel a létesítménynek otthont adó ingatlant – akárcsak a Ferenc József (Horea) úti és a Párizs utcai mozit – visszaigényelte és vissza is kapta egykori tulajdonosa. Eközben a Monostor negyedi mozi épületéért még mindig folynak a jogviták, így a helyi önkormányzatnak még a Győzelem és a Mărăşti negyedi mozit kell korszerűsítenie. László Attila alpolgármester tegnap a Krónikának úgy nyilatkozott, erre mindkét létesítmény esetében még idén sor kerül.
Eközben a marosvásárhelyi önkormányzat is úgy döntött: nemcsak átveszi és megőrzi a város egyetlen működő moziját, de komoly fejlesztésbe is kezd. A mintegy 2000 négyzetméteres Művész mozi termét több részre osztja fel, ahol a háromdimenziós vetítést is lehetővé teszi. Dorin Florea polgármester elképzelései szerint a főtéri filmszínházat művelődési központtá kellene alakítani, egy olyan hellyé, ahol kulturális előadásokat, koncerteket, konferenciákat is lehetne szervezni.
A kormány intézkedése hosszú évek után Szovátán is lehetővé teszi, hogy a fürdőtelepen ismét működhessen a mozi. Amennyiben a városi tanácsosok megszavazzák, az önkormányzat még a tavasz folyamán nekilát a fürdőtelep egykori moziépületének korszerűsítéséhez. Az ingatlanban utoljára diszkó működött, egy éve viszont üresen áll. „Elképzelésem szerint a mozit nem a városháza, hanem egy, az önkormányzattal partneri viszonyba kerülő vállalkozó működtetné. Jó lenne, ha egy diszkó is helyet kapna az épületben, mert Szováta oda jutott, hogy egy éve nem rendelkezik egyetlen ilyen szórakozóhellyel sem” – mondta el lapunknak Hegyi Mihály alpolgármester. A megújuló mozi működtetésére eddig már két vállalkozó is jelentkezett.
Miután az egykori Luceafărul mozi épülete átkerült a helyi önkormányzat tulajdonába, a szatmárnémeti tanács decemberben úgy döntött, a törvény betűjének eleget téve a jövőben is filmszínházat működtet az ingatlanban. Kereskényi Gábor alpolgármester korábbi közleménye szerint az épület iránt többen is érdeklődtek, és ezek közül az egyik kereskedelmi társaság modern, háromdimenziós mozit szeretne működtetni a jelenleg erősen leromlott állapotú ingatlanban. A közbeszerzési pályázat lebonyolítása után a nyertes cégnek fél év alatt el kell készítenie az ingatlan felújításához, átalakításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányokat, illetve egy éven belül meg kell kezdenie a koncesszióba vett filmszínház működtetését. Ahhoz, hogy az épületben optimális körülmények uralkodjanak, a kivitelezőnek külső és belső felújítást, illetve hőszigetelést kell végeznie. Továbbá újra kell építenie a színpadot, a közműhálózatot, és fel kell szerelnie a 3D-technológiához szükséges eszközöket. A polgármesteri hivatal előzetesen 250 ezer euróra becsüli a költségeket, és mivel ilyen célokra nem tud elkülöníteni ekkora összeget, haszonbérbe kívánja adni a mozi épületét.
Nagykárolyban a Károlyi-kastély egykori lovardájának fedett ügetőpályáját alakították át mozivá. Az épület azonban évekkel ezelőtt a hirtelen hullott nagy mennyiségű hó súlya alatt beszakadt, és csak a külső falai állnak. A helyi önkormányzat ugyan megkapta az ingatlan tulajdonjogát, de egyelőre nem tudnak mit kezdeni vele.
Annak ellenére, hogy Csíkszeredában valamikor két mozi is működött, jelenleg mindkettőn lakat áll. Antal Attila alpolgármester elmondása szerint mivel a Hargita, illetve Transilvania filmszínháznak otthont adó ingatlanokról nem készült el a szükséges szakmai dokumentáció, nem tudnak haladni a felújítási munkálatokkal. A Hargita mozi több mint 100 éves épületét, a néhai Vigadót annak idején bérbe adta egy cégnek az országos mozivállalat, azonban a bérlő nem végezte el rajta a szükséges állagmegóvó munkálatokat. „A Transilvania épületét annak idején bezárta a mozivállalat, le volt vágva a víz-, gáz-, villanyhálózat, amikor átvettük” – ecsetelte az alpolgármester. Mint hangsúlyozta, a törvény csupán arra kötelezi az önkormányzatokat, hogy a valamikori moziépületekben továbbra is kulturális jellegű intézmények működjenek, így elképzelhető, hogy előadóteremként, filmszínházként, vagy a városi művelődési házat segítő helyiségként fog működni a Transilvania mozi épülete. „Elkészült az épület állapotfelmérése és megrendeltünk egy megvalósíthatósági előtanulmányt, hogy kiderüljön, miként lehetne azt a termet beüzemelni” – fejtette ki Antal. Az egykori Vigadó épületének belsejét – amint az alpolgármester rávilágított – a 80-as években nagyban átalakították, de az önkormányzat idei költségvetéséből pénzt különítettek el arra, hogy előtanulmányt készítsenek az épületről, hiszen szeretnék visszaállítani eredeti állapotába.
Kovászna városában is abban reménykednek, hogy a megszerzett moziépületben harminc év után újra lehet színházi előadásokat tartani. Lőrincz Zsigmond polgármester a Krónikának elmondta, tavaly az országos mozivállalat átadta a városnak az épületet, és ezzel lehetőség nyílik arra, hogy a fürdővárosban újra legyen előadóterem. A tanács megszavazta, hogy hitelt vesznek fel az ingatlan felújítására, kiírták a közbeszerzést. A kölcsönt még a pénzügyminisztériumnak is jóvá kell hagynia, de a polgármester abban bízik, június elején kezdhetik a munkálatokat, és a felújított moziépületben az év végén már megtartják az első előadásokat. Kovásznán az 1977-es földrengés után omlásveszélyesnek nyilvánították a művelődési házat, a különböző előadásokat néhány évig a mozi épületében tartották, de mivel a filmek iránt megcsappant az érdeklődés, a mozivállalat bérbe adta a filmszínházat, ahol az elmúlt években diszkó és játékterem működött.
„A működési költségeket egyelőre nem tudja fedezni a város, de amenynyiben lesz igény rá a városlakók részéről, és lesz is, aki megszervezze a vetítést, állunk elébe. Addig egyelőre a kulturális és egyéb rendezvények lebonyolítására tudjuk odaadni a termet” – mondta el a Krónikának Bunta Levente székelyudvarhelyi polgármester. Kifejtette: az volt a tapasztalat az utóbbi években, hogy kisváros lévén kevesen érdeklődtek a mozi iránt, ami annak is betudható, hogy nem sikerült a legújabb filmeket elhozni a városba. Az épületet egyébként múlt év októberében vette át a székelyudvarhelyi önkormányzat, és némi felújítás után át is adta a használati jogot a Dr. Palló Imre Művészeti Szakközépiskolának.
Sepsiszentgyörgyön az önkormányzat nem tudja birtokba venni a tulajdonában levő moziépületet. 2008-ban a város az országos mozivállalattól megkapta a Művész filmszínházat, az ingatlant és a telket tavaly sikerült a város tulajdonaként telekkönyveztetni. A mozi épületét tíz évvel ezelőtt 2010-ig kibérelte a brassói Gheorghe Iliescu vállalkozó és diszkót működtet benne. Bár a bérlő az új tulajdonossal, vagyis a várossal nem kötött szerződést és a régi megállapodás is lejárt, nem hajlandó átadni az épületet, sőt több pert is indított, hogy húzza az időt. Az önkormányzat eközben elkezdte a kilakoltatási procedúrát, de a pereskedés hosszadalmas. Jelenleg nyolc per van folyamatban, ebből hetet a brassói üzletember kezdeményezett, másik öt per a mozi ügyében már lezárult. A brassói vállalkozó egy régebbi, azóta viszszavont kormányhatározatra hivatkozik, miszerint a bérlőknek elővásárlási joguk van a mozikra. Iliescu azzal is vádolja a polgármestert, hogy el akarja üldözni a románokat a városból, és az elöljárót a diszkriminációellenes tanácsnál is feljelentette.
A mozi épületében az önkormányzat újraindítaná a filmvetítést, és ide költöztetné az Andrei Mureşanu Színházat is. A mozi épülete ugyanis enyhítené a két színház székházgondját, hiszen jelenleg közös épületen osztozik a Tamási Áron és az Andrei Mureşanu Színház, ami akadályozza a két társulat munkáját, egyeztetni kell a próbákat, az előadásokat.
Kézdivásárhelyen is dúl a pereskedés, hogy az önkormányzat megszerezze a tulajdonában levő filmszínházat. Rácz Károly polgármester lapunknak elmondta, a volt Petőfi Filmszínház épülete a város köztulajdonában van, de a korábbi bérlő itt sem hajlandó kiköltözni. A város elindította a kilakoltatási procedúrát, államelnöki rendelettel gyorsított eljárással próbálnak érvényt szerezni a tulajdonjoguknak. Ugyanakkor folyamatban van az eddigi beruházások felértékelése. A polgármester felháborítónak tartja, hogy a bérlő 800 ezer lej kárpótlást követel, szerinte ennyi pénzt fektetett az épület korszerűsítésébe. Ennyi pénzből teljesen újra lehetne építeni az egész filmszínházat, véli Rácz Károly. A polgármester ragaszkodik ahhoz, hogy az épületben újrainduljon a filmvetítés, amint megszerzik az ingatlant, partnert keresnek, aki a mozit működteti. Az egykori Petőfi Filmszínház nagytermében konferenciákat, stúdió-előadásokat lehet szervezni, de továbbra is működtetnék szórakozóhelyet, vendéglátó-ipari egységet, tudtuk meg.
Az elmúlt hónapok legnagyobb razziáját tartotta a Bihar megyei rendőr-főkapitányság a hétvégén: a megyében 57 ellenőrző ponton összesen 1875 személyt igazoltattak, és 990 járművezetőt ellenőriztek alkohol- és drogfogyasztás szempontjából.
A rendkívüli helyzeteket kezelő megyei koordinációs bizottság is összeült, miután kiderült: a vízügyi vállalat több tucatnyi településen, Kolozsvár egyes részein, a Szamosújvár és Dés felé vezető vonalon, illetve a Mezőség egy részén elzárja a csapokat.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek hétfő hajnalban egy 24 éves és egy 26 éves ukrán fiatalt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
A romániai magyarok felelősségteljesen viselkedtek az államfőválasztás második fordulójában, bele akartak szólni abba, ki legyen Románia következő elnöke – nyilatkozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a 21 órás urnazárást követően.
Felhívásban kér támogatást a Kolozsvári Állami Magyar Színház a közönségtől, hogy megszervezhessék a Harag György Centenáriumi Emlékévet, mivel a bukaresti kulturális minisztérium csökkentette az emlékévre korábban megígért összeget.
Vasárnap nem sokkal 16 óra előtt a magyarok által is lakott erdélyi és partiumi megyékben más-másféleképpen alakult a részvételi arány.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.