Fotó: Facebook/Poliţia de Frontieră Română
Újranyílt csütörtökön három, a román hatóságok által a koronavírus-járványra hivatkozva bezárt átkelő a magyar határon, aminek köszönhetően könnyebbé vált az ingázás az egyik országban élő, ám a másikban dolgozó polgárok számára. Ugyanakkor miután szerdán még otthoni elkülönítéssel fenyegették a borsi határátkelőn át ingázókat, addig csütörtökön már a legtöbb esetben zökkenőmentesen mehettek dolgozni, majd haza, és nem kényszerítették őket „szobafogságba”.
2020. március 26., 17:092020. március 26., 17:09
2020. március 26., 17:592020. március 26., 17:59
Bár nem mindenki számára indult zökkenőmentesen a nap, csütörtökön délután úgy tűnt, hogy fellélegezhettek a román–magyar határon át ingázó, vagyis az egyik országban élő, de a másikban dolgozó polgárok. Egy nappal ugyanis azt követően, hogy Szijjártó Péter magyar és Bogdan Aurescu román külügyminiszter erről megállapodott, újranyíltak a román hatóságok által a koronavírus-járványra hivatkozva bezárt határátkelők, és már a Borsnál átkelőknek sem kell attól tartaniuk, hogy a külföldről érkezőkre vonatkozó óvintézkedések miatt otthoni elkülönítésbe kerülnek.
Újra lehetővé válik az ingázás a magyar–román határon azoknak, akik a határ másik oldalán dolgoznak – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán az MTI-nek.
Az átállás nem ment zökkenőmentesen: miközben több olyan személyről tudunk, aki gond nélkül átjutott, olyan is akadt, aki inkább visszafordult, mert a határon „ugyanaz a lemez szólt”, mint egy nappal korábban. Pedig a szabály egyszerűnek tűnik: a határátlépéskor a lakcímet és munkaviszonyt kell igazolni, az ilyen módon belépő személyekre a 14 napos karantén nem vonatkozik.
Ám nem egységesen jártak el csütörtök reggel a határőrök a két ország között ingázó kettős állampolgárokkal. A magyar oldalon, a határ közelében élő, de Nagyváradon dolgozó kettős állampolgárok örömmel újságolták lapunknak, hogy kevesebb mint 24 órával a két külügyminiszter közötti megállapodás megszületése után újra úgy közlekedhetnek a két ország között, hogy nem kell attól tartaniuk, hogy valamelyik országban 14 napos otthoni elkülönítésbe kell vonulniuk.
A különböző hatóságoktól sem egybehangzó állásfoglalásokat kaptunk. Délelőtt Magyarország kolozsvári főkonzulátusa Facebook-oldalán azt közölte, hogy csak az újranyíló – vagyis a Vállaj–Csanálos, Létavértes–Székelyhíd és Méhkerék–Nagyszalonta – határátkelőhelyek fogadják a két ország azon állampolgárait, akik az államhatártól legfeljebb 30 km-es távolságban élnek, vagy dolgoznak.
Később közleményt is kiadtak a két külügyminiszter megállapodása nyomán csütörtökön reggel 6 órától életbe lépett intézkedésekről, de ebben csak az állt, hogy megnyílt az ingázók előtt a szalontai és a székelyhídi határátkelő. Kitértek arra is, hogy milyen papírokra van szükségük az ingázóknak: a tájékoztatás szerint
Fotó: Facebook/Jandarmeria Bihor
Különben az elmúlt bő másfél hét nem volt könnyű a határon át ingázók számára, de most már mindenki abban bízik, hogy végre helyreállnak a dolgok. Staharóczky Noémi táplálkozási tanácsadó és férje, Kegyes Róbert vállalkozó a magyarországi Ártándon él. Amikor átköltöztek, nem is sejtették, hogy akadályokba ütközhet szabad átjárásuk a határon, márpedig naponta ingáznak a határ két oldala között.
Múlt kedden a magyar hatóságok rendelkezése miatt nem tudták Váradon elintézni ügyes-bajos dolgaikat – mesélték a Krónika megkeresésére. „Általában este jön az újabb rendelet, és reggelre minden megváltozik, nem tudunk bemenni az irodába egy laptopért, egy dokumentumért, nem lehet intézni az ügyeket. Konkrétan kizárnak az országból” – osztotta meg velünk az elmúlt időszak tapasztalatait a táplálkozási tanácsadó.
Mint mondta, a többi napon rendesen tudtak közlekedni, s amikor például Ausztria irányából többen is érkeztek Romániába, akkor befelé külön sávot is biztosított a román határrendészet azoknak, akik munkavégzés céljából ingáznak a két ország között. Szerdán viszont el sem indultak, hiszen látták a hírekben, illetve a velük egy cipőben járókat tömörítő közösségi csoportokban, hogy nincs értelme.
„Múlt csütörtöktől egyébként mintha nehezítették volna az átjárást – tette hozzá Kegyes Róbert. – Előbb kérték a személyi igazolványt és a lakcímkártyát is, majd könnyítettek, a hét elején pedig már körülbelül 50 percbe telt, amíg átengedtek egy autót.
Tapasztalatai szerint amúgy az elmúlt időszakban Románia irányában lazább, Magyarország felé szigorúbb volt a határellenőrzés. Elmondása szerint amúgy szerdán is volt mozgás a határon, viszont a román határőrök szóltak időben az embereknek, hogy aki átjön, az mehet rögtön elkülönítésbe.
Nagyjából 7–10 percet álltak a borsi határátkelőnél, ahol számos Bihar megyei autóst láttak, akik valószínűleg velük egy hajóban eveznek.
Az elmúlt bő egy hét kapcsán hasonló tapasztalatokról számolt be érdeklődésünkre egy Nagyváradon élő, de napi szinten Magyarországra ingázó orvos is. Mint részletezte, épp ügyeletben érte, amikor Magyarország a múlt hét elején lezárta határátkelőit. Akkor még az a verzió volt érvényben, hogy ha hazajön és másnap visszamegy, akkor Magyarországon kell elkülönítésbe vonulnia, a napokban pedig az volt a fenyegetés, hogy ha hazajön, akkor nem hagyhatja el 14 napig váradi otthonát. Ennek ellenére a múlt héten egy nap kivételével minden nap átjárt dolgozni, a héten viszont már csak egy nap.
Arról, hogy érdemes-e elindulni, ő többnyire Facebook-csoportból tájékozódott, szerdán például el sem indult. Tud viszont olyanról, aki reggel még útnak indult, és már Váradon, a Borsi úton megállították, hogy kijárási tilalom idején merre autózik. Volt nála papír, így tovább mehetett, ám a határtól visszafordult, amikor közölték vele, hogy biztos elkülönítésnek néz elébe.
Ami a határon való várakozási időt illeti, a lapunknak nyilatkozó orvos is arról számolt be, hogy 5 perc körülire nőtt az az idő, amíg egy autó át tud menni a határon, miután például Magyarország irányában a román és a magyar határőr is átvizsgálja a papírokat, ami egyenként 2–3 percet is igénybe vesz. Amúgy Magyarország irányába most már a rendszeresen ingázóktól is kérik a személyi mellé a jogosítványt és a forgalmit – eddig nem volt így.
Ezeket kérték csütörtök reggel is a saját felelősségre kiállított nyilatkozat, illetve a munkahelyi igazolás mellett. A kórház által kiállított magyar nyelvű igazolással azonban nem elégedtek meg, mint mondták, hivatalos és közjegyző által hitelesített fordításra is szükség lenne. Amíg nincs ilyen, addig át lehet menni dolgozni, de csak egyszer, utána – mint minden külföldről érkezőnek –14 napos otthoni elkülönítés. Nyilatkozónk ezért úgy döntött, nem kockáztat, kivár, amíg valóban rendeződik az ingázók helyzete.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – az elmúlt hetek sokszor emlegetett szlogennel, megoldási javaslatokkal mutatta be államelnökjelölti programját Kelemen Hunor.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
szóljon hozzá!