Fotó: Facebook/Visit Oradea
Többéves huzavona után befejeződik a nagyváradi szecesszió gyöngyszemének, a Fekete Sas Palotának és passzázsának a restaurálása. Bár a munkálat átadásának határideje lejárt, a kivitelező haladékot kapott: a belső homlokzatok és az üvegtető helyreállításával így július 28-ig kell elkészülnie.
2017. július 06., 11:162017. július 06., 11:16
2017. július 06., 11:212017. július 06., 11:21
A kivitelezés során felmerült problémák miatt újabb egy hónappal meghosszabbították a nagyváradi Fekete Sas Palota passzázsának felújítási munkálatait. A belső homlokzatok és az üvegtető helyreállításával így július 28-ig kell elkészülnie a munkával megbízott Constructorul Sălard cégnek, közölte az önkormányzat.
az európai színvonalú létesítményen, a feltárás során pedig számos új, eddig nem ismert információra derült fény a népies szecesszió stílusában készült építészeti gyöngyszemről, az önkormányzat és a megbízott cég ezeknek megfelelően módosított az eredeti terven.
Többek között strukturális beavatkozásokat kellett végezni az átjáró üvegtetőzetét tartó vasgerendázaton, az immár több alkalommal kiöntött, de minőségileg nem megfelelőnek ítélt járófelületen, és
Az új falfestmények helyreállításával 17,14 négyzetméterrel egészült ki, és 552,86 négyzetméterre bővült a konzervált falfelület, elsősorban a Zöldfa (Vasile Alecsandri) utcai bejáratnál volt szükség az újabb szakértői beavatkozásra, indokolta a munkálatok elhúzódását az önkormányzat.
Fotó: Oradea.ro
Közölte, az utolsó simításokkal, illetve a munkáltatók szövetségének székhelyéhez vezető belső lépcsőház elkészítésével – melyről nincsenek korabeli adatok, így a projektet felügyelő történész üvegborítású fémszerkezetet javasolt – július 28-áig kell elkészülnie a kivitelezőnek.
Az önkormányzat 2012-ben a Marconst Kft.-t bízta meg a munkával, mely a száz évvel korábban használt technológiával, öntött mozaikkal burkolta volna be az üvegtetős folyosót.
Az elégtelennek ítélt munkálat miatt 2015-ben a most utolsó simításokat végző szalárdi cég vehette birtokba a palotát, először a külső homlokzatokon dolgoztak, majd a folyosón, melynek mozaikozását már két évvel korábban be kellett volna fejezni. A nagyszabású munkálat részben magán-, részben önkormányzati és európai uniós támogatásból valósult meg.
A Komor Marcell és Jakab Dezső tervezte nagyváradi Fekete Sas Palota 1908-ra épült fel népies szecessziós stílusban, a kávéházzal, vigadóval, üzletekkel, szállodával és lakásokkal rendelkező sarokház európai színvonalú alkotás volt. A passzázs, mely akkor üzleteknek, ma inkább éttermeknek, kocsmáknak ad helyet, a maga korában is meglepő ötletnek számított.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Olyan nagy volt az érdeklődés a Kolozsvári Magyar Napok keretében szervezett épületbejárások iránt, hogy most – művészettörténész vezetésével – újra megmutatják a nagyközönségnek a felújított egykori Központi Szállót.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
szóljon hozzá!